REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Proizvajalci terana: Evropska komisija je na strani Hrvaške

Proizvajalci terana: Evropska komisija je na strani Hrvaške

Proizvajalci terana so se, združeni v Civilno iniciativo za spoštovanje zaščite terana, danes sestali z vodjo predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Zoranom Stančičem. Zahtevajo, da komisija spoštuje evropski pravni red, pri katerem so zaščitili ime teran. Hrvaška zahteva izjemo in kraški vinogradniki menijo, da je komisija na strani sosedov.

Bruselj namreč želi vprašanje terana rešiti na način, da bi Hrvaški dovolil omejeno izjemo za uporabo imena teran. "Doslej nas pri komisiji ni nihče sprejel, čeprav smo to že večkrat zaprosili," je po današnjem sestanku v Ljubljani dejal direktor družbe Vinakras Marjan Colja.

Slovenski proizvajalci terana zahtevajo, da se spoštuje že dosežena zaščita slovenskega terana in da Hrvaška nemudoma umakne svoj teran s polic, torej da sosedi tega imena ne uporabljajo. Konec decembra so namreč iz Evropske komisije sporočili, da bi bilo treba Hrvaški ob določenih pogojih omogočiti omejeno izjemo pri uporabi imena teran, kar je po pravilih EU mogoče za uporabo imena sorte grozdja, ki sovpada z imenom vina z zaščiteno označbo porekla.

Komisija naj bi ta mesec sprožila postopek za sprejetje delegiranega akta, s katerim naj bi EU Hrvaški pod določenimi pogoji odobrila omenjeno izjemo.

Kraški vinogradniki so prepričani, da to pomeni anarhijo, saj lahko potemtakem padejo vse že dosežene zaščite v EU. Civilna iniciativa bo sedaj še bolj podrobno spremljala delo komisije in se na odločitve glede terana tudi takoj odzivala. "Če bodo spoštovali evropski red, ne bomo dodatno zaostrovali zahtev. Če bo šla pot, kot je sedaj napovedana, bomo stopnjevali tudi s protesti, ne le v Ljubljani, tudi v Bruslju," je opozoril Colja.

Po njegovem mnenju vse kaže, da želi del komisije dati izjemo Hrvatom. "Zakaj, ne vemo. Delujejo pa v smeri, da bi dodelili izjemo tej državi. Ne želimo, da se o tem odloča politično. Mi smo namreč teran zaščitili na strokovni ravni. Če pade naša zaščita, padejo potem vse. Tudi naši pridelovalci tokaja lahko ponovno zaprosijo za imenovanje," je še izpostavil Colja, ki se obenem sprašuje, zakaj bi se sploh še trudili za zaščito nekega produkta, če je ta potem "vsako minuto pod vprašajem".

Prvi vodja Konzorcija kraških pridelovalcev terana Boris Lisjak je poudari, da je hrvaški teran lahko tudi navadno namizno vino, ki je nižje kakovosti. To v Sloveniji ni mogoče, saj lahko nosi ime teran le vino iz trte refošk, ki je najvišje kakovosti. Po organoleptiki je slovenski teran popolnoma drugačen kot hrvaško vino, ki ga želijo poimenovati s tem istim imenom, je dejal član iniciative Friderik Vodopivec.

Stančič bo mnenja in argumente slovenskih proizvajalcev poslal v Bruselj, kjer se z evropskim komisarjem za kmetijstvo Philom Hoganom danes o isti tematiki že pogovarja kmetijski minister Dejan Židan.

Evropska komisija se zaveda pomena terana za Slovenijo in bo skladno s tem tudi ukrepala, je zagotovil Stančič in dodal, da pritožbo Slovenije, da Hrvaška ne spoštuje evropskega reda, Evropska komisija že proučuje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek