REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Odvisnost EU od ruskega plina se navkljub "diverzifikaciji" - povečuje

Odvisnost EU od ruskega plina se navkljub Gazprom

Kljub prizadevanjem za zmanjšanje odvisnosti od Rusije je Evropa bolj kot kdajkoli prej odvisna od ruskega plina. Ruski energetski gigant Gazprom je namreč lani v Evropo in Turčijo dobavil 193,9 milijarde kubičnih metrov plina, kar je osem odstotkov več od prejšnjega rekorda iz leta 2016.

Ti podatki "kažejo na povečanje povpraševanja evropskih držav po ruskem plinu in tudi na zanesljivost dobave v zahtevanih količinah", je za AFP dejal direktor Gazproma Aleksej Miller.

Izvoz v Nemčijo in Avstrijo je dosegel rekordne vrednosti, izvoz v Francijo pa se je lani v primerjavi z letom 2016 povečal za 6,7 odstotka, kažejo podatki, ki jih je ta mesec objavil ruski energetski gigant.

Bruselj si je pred leti začel prizadevati za razpršitev virov energije, saj so krize z dobavo plina med Rusijo in Ukrajino vplivale tudi na dobavo v Evropo. Prizadevanja za diverzifikacijo virov in povečanje neodvisnosti od Rusije so se okrepila tudi z začetkom ukrajinske krize leta 2014, ko si je Rusija priključila ukrajinski polotok Krim.

Ladja za prevoz plina - LNG

Diverzifikacijo je omogočil razvoj trga utekočinjenega zemeljskega plina (LNG), ki ga v Evropo dostavljajo z ladjami namesto po plinovodih. To evropskim državam omogoča, da plin kupujejo tudi od Katarja in ZDA.

Ruski analitiki so že pred leti opozarjali, da bo cena plina poslanega po ruskih plinovodih zmeraj nižja in konkurenčnejša od plina, transportiranega z ladjami

Vendar se v EU povpraševanje po ruskem plinu povečuje tudi zato, ker so cene plina poslanega po plinovodih zmeraj - na kar so ruski viri opozarjali že pred leti - konkurenčnejše od cen plina transportiranega z ladjami. Prevoz z ladjami zaradi potrebe po uporabi ladij in posebnih skladišč in naprav za utekočinjenje in nato tudi za pretvarjanje plina iz tekoče v plinsko obliko zahteva več naprav in finančnih sredstev, to pa transport nujno podraži.

Po navedbah poznavalca tega področja Valerija Nesterova se v EU povpraševanje po plinu povečuje zaradi gospodarskega okrevanja in tudi zato, ker so cene plina konkurenčnejše od cen premoga. Povpraševanje se povečuje tudi zaradi mrzlih zim ter zmanjšanja proizvodnje evropskega (predvsem nizozemskega) plina in zapiranja jedrskih elektrarn, denimo v Nemčiji, je pojasnil analitik pri ruski banki Sberbank CIB.

Nesterov pričakuje, da se trend dobave ruskega plina v EU ne bo spremenil. "Gazprom bo verjetno obdržal svoj tržni delež v EU," je povedal po navedbah AFP.

Tudi Rusija je sicer z odprtjem terminala utekočinjenega zemeljskega plina na sibirskem polotoku Jamal pred kratkim naredila velik korak na trg tega energenta. Terminal financirata ruski proizvajalec plina Novatek in francosko naftno podjetje Total, od tam pa bodo plin po morju dostavljali v Evropo in Azijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek