sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Nemška vojaška industrija trpi zaradi spora s Turčijo
Predstavniki nemške oborožitvene industrije izražajo nezadovoljstvo zaradi spora med Nemčijo oz. Evropsko unijo ter Turčijo, saj je izvoz orožja in vojaške opreme v to članico zveze NATO upadel.
»Posel skoraj nemogoč«
Predsednik največjega nemškega oborožitvega podjetja Rheinmetall Armin Papperger je v nedeljskem intervjuju za tiskovno agencijo DPA dejal, da je zaradi spora med Berlinom in Ankaro »posel skoraj nemogoč«.
Ker morajo nemška oborožitvena podjetja za izvoz oborožitve in vojaške opreme predhodno pridobiti soglasje nemškega gospodarskega ministrstva, je politični spor prešel tudi na gospodarsko področje: »Če se odnosi s Turčijo ne bodo izboljšali, bo težko pridobiti kakršnokoli dovoljenje od Nemčije«. Že sedaj so zamrznili večje število bilateralnih poslov.
Iz 69 na 25 milijonov
V prvih osmih mesecih letošnjega leta je gospodarsko ministrstvo odobrilo za okoli 25 milijonov evrov izvoza produktov nemške oborožitvene industrije v Turčijo. To je zelo velik padec v primerjavi s posli predhodno leto, ko so v istem časovnem obdobju odobrili za okoli 69 milijonov evrov.
Za primerjavo, Švedska je v štirih mesecih letošnjega leta kupila za 30,6 milijona evrov in Švica za 22,7 milijona evrov. A najboljši stranki nemške oborožitvene industrije sta Alžija (830 milijonov evrov) in Litva (469 milijonov evrov).
Med prvih pet
Nemčija na svetovnem trgu z orožjem velja za eno od petih največjih izvoznic oborožitve in vojaške opreme. Na prvih dveh mestih sta ZDA in Rusija, čemur poleg Nemčije sledita še Kitajska in Francija.
V celotnem lanskem letu je nemška vlada odobrila za 6,85 milijarde evrov izvoza vojaških produktov, kar je naneslo za 5,6 % celotnega svetovnega trga, je objavil stockholmski Mednarodni mirovni raziskovalni inštitut (International Peace Research Institute).
Nemčija izvaža v številne države, pri čemer skoraj polovica izvoza (46,4 %) gre v druge članice zveze NATO.
Zaradi vse večjih oboroženih konfliktov na Bližnjem vzhodu in Severni Afriki je leta 2015 predstavljalo zelo uspešno leto za nemško industrijo. Posledično načrtujejo, da bodo v naslednjem letu izvozi v te dve regiji predstavljali skupaj 40 % celotnega nemškega vojaškega izvoza.
Globalni padec
A kljub »pozitivnim pokazateljem« je dejstvo, da globalno gledamo izvoz nemškega orožja in opreme upada. Leta 2016 je celoten izvoz obsegal 6,85 milijarde evrov, medtem ko je predhodno leto bil visok kar 7,86 milijarde. Tudi podatki za prvo četrtletje letošnjega leta (2,42 milijarde) v primerjavi z lanskoletnim četrtletjem (3,3 milijarde) kažejo na nadaljevanje trenda.
To je posledica zaveze nemške vlade iz leta 2013, ko se je zaradi javnega zgražanja zavezala za zmanjšanje izvoza v države s slovesom kršenja človekovih pravic. Med njih tako sodijo tako Savdska Arabija, Katar, Egipt in Združeni arabski emirati, ki imajo sloves obsežnega kršenja človekovih pravic.