sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Naprej, v črno prihodnost: Nemška poraba premoga hitro narašča, zrak že onesnažen kot v Indiji ali Južni Afriki
Pomanjkanje energije in naraščajoče cene električne energije so Nemčijo prisilile k povečanju uporabe premoga kljub zavezanosti države k boju proti podnebnim spremembam, poroča Bloomberg.
Največje evropsko gospodarstvo zdaj kuri premog najhitreje v zadnjih šestih letih, kljub domnevnim ambicijam vlade kanclerja Olafa Scholza, da postopno opusti fosilna goriva.
Po poročanju Bloomberga bo Nemčija ena redkih držav, ki bo prihodnje leto povečala uvoz premoga.
Germany Returns to Coal During Energy Crisis Despite Climate Goals - Bloomberg https://t.co/mpaSGxFdUc
— Roger Helmer (@RogerHelmerMEP) December 23, 2022
Pred dilemo, ali znižati izpuste ogljika ali zagotoviti energetsko varnost v državi, se je Berlin odločil za slednje in ponovno odprl številne premogovnike.
Mednarodna agencija za energijo je v nedavnem poročilu dejala, da večina držav uporablja »omejeno količino zmogljivosti premoga,« a le »v Nemčiji z 10 gigavati je preobrat v pomembnem obsegu.«
Poraba premoga v državi se je ta mesec občutno povečala, zaradi česar je onesnaženost dosegla primerljivo raven s tistimi v Južni Afriki in Indiji, je zapisal Bloomberg, ki se sklicuje na podatke Electricity Maps.
Po podatkih nemškega zveznega statističnega urada (Destatis) država zdaj proizvede več kot tretjino svoje električne energije iz elektrarn na premog.
Proizvodnja električne energije iz premoga se je v tretjem četrtletju povečala za 13,3 odstotka v primerjavi z letom prej, kažejo podatki.
»Premog se vrača kot generator osnovne obremenitve,« je dejal Guillaume Perret, ustanovitelj in direktor energetskega svetovalnega podjetja Perret Associates.
BOOM to the Economy
— Prince of Darkness (@Princeo08100795) December 25, 2022
Perret je dodal, da bo ta surovina vse manj sezonska, kot je bilo »z več kurjenja premoga poleti, spomladi in jeseni, dokler bo cenejši od plina in bo obstajalo pomanjkanje plina.«
Medtem ko je primanjkljaj zemeljskega plina v Nemčiji eden od razlogov za oživitev premoga, je drugi razlog naraščajoče povpraševanje v Franciji, kjer so proizvodnjo električne energije motili izpadi jedrskih reaktorjev.
Letos bo Nemčija morda prvič po letu 1990 postala neto izvoznica električne energije v Francijo, poroča Destatis.
Verjetno bo morala Nemčija za vsaj devet mesecev prekiniti načrtovano vladno zaprtje elektrarn, ki najbolj onesnažujejo okolje, in jih ohraniti v delovanju do konca leta 2024, je ocenil Perret.