REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Naftni strokovnjak: »Naftna kapica je že propadla, ima povsem nasproten učinek, zahodna gospodarstva bodo poražena!«

Naftni strokovnjak: »Naftna kapica je že propadla, ima povsem nasproten učinek, zahodna gospodarstva bodo poražena!«Putin ima v rokavu - aduta? Vir: Zajem zaslona, Twitter

Države, ki podpirajo sporni ukrep, bodo imele težave pri poskusu nadomestitve izgubljenih ruskih zalog, pravi Mamdouh Salameh, mednarodni naftni ekonomist, gostujoči profesor za energetsko ekonomijo na ESCP Europe Business School v Londonu.

Zahodnim državam so spodleteli poskusi, da bi zajezili porast svetovnih cen nafte z omejitvijo ruskega izvoza surove nafte, je ta teden za tiskovno hišo Oilprice povedal Mamdouh Salameh, ugledni naftni ekonomist in energetski svetovalec Svetovne banke.

Mamdouh Salameh je že junija letos opozarjal, da uspeh Irana in Venezuele pri prebijanju naftnega embarga ZDA hkrati pomeni, da bo na enak način mogoče izničiti sankcije EU zoper prodajo ruske nafte.

Po Salamehovih besedah nobena od večjih držav proizvajalk nafte ne bi pristala na prodajo svoje surove nafte po ceni, ki je precej nižja od tržnega povprečja, kar bi Zahod dejansko prikrajšalo za oskrbo z nafto.

»Zahodna omejitev cen za izvoz ruske nafte je že propadla in bo kmalu poslana v koš za smeti ... Niti države OPEC+ niti Rusija se ne bodo strinjale s prodajo svoje nafte po zgornji ceni 60 dolarjev za sod, ko je cena na trgu nad 85 dolarjev … Prodajalci zlahka najdejo kupce za svojo nafto, zahodne države pa ne, in brez nafte bodo njihova gospodarstva obstala. Oni bodo največji poraženci je dejal.

Po besedah ekonomista je mehanizem omejevanja namesto doseganja domnevnega cilja znižanja svetovnih cen nafte - spodbudil njihovo rast.

»Dokaz za to je dejstvo, da je bila ob uvedbi omejitve 5. decembra cena surove nafta brent 73 dolarjev za sod, od takrat pa se je do danes dvignila na 85,43 dolarja, kar je 17-odstotna rast,« je dodal.

Salameh je tudi dejal, da omejitev verjetno ne bo vplivala na rusko gospodarstvo.

Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem prepovedal prodajo ruske nafte vsem državam, ki so uvedle cenovno mejo, med njimi tudi Sloveniji.

Prodajalci zlahka najdejo kupce za svojo nafto, zahodne države pa ne, in brez nafte bodo njihova gospodarstva obstala. Oni bodo največji poraženci.

Mamdouh Salameh je že junija letos opozarjal, da uspeh Irana in Venezuele pri prebijanju naftnega embarga ZDA hkrati pomeni, da bo na enak način mogoče izničiti sankcije EU zoper prodajo ruske nafte.

Zahodnim podjetjem prepoveduje zagotavljanje zavarovanja in drugih storitev plovilom, ki prevažajo rusko nafto, razen če je tovor kupljen po določeni ceni ali pod določeno ceno.

Kot odgovor na ukrep je ruski predsednik Vladimir Putin ta teden izdal odlok, s katerim prepoveduje dobave ruske nafte in naftnih derivatov v države, ki v pogodbah neposredno ali posredno omenjajo omejitev cen.

Zaradi teh neuspešnih ukrepov zahodnih držav bodo trpela le evropska gospodarstva in evropski potrošniki, medem ko zahodni mediji in politiki še naprej - lažejo, da je za njihove težave kriva vojna v Ukrajini.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek