sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Naftni strokovnjak: »Naftna kapica je že propadla, ima povsem nasproten učinek, zahodna gospodarstva bodo poražena!«
Države, ki podpirajo sporni ukrep, bodo imele težave pri poskusu nadomestitve izgubljenih ruskih zalog, pravi Mamdouh Salameh, mednarodni naftni ekonomist, gostujoči profesor za energetsko ekonomijo na ESCP Europe Business School v Londonu.
Zahodnim državam so spodleteli poskusi, da bi zajezili porast svetovnih cen nafte z omejitvijo ruskega izvoza surove nafte, je ta teden za tiskovno hišo Oilprice povedal Mamdouh Salameh, ugledni naftni ekonomist in energetski svetovalec Svetovne banke.
Only Europe, not Russia, will suffer from the marginal price of Russian oil - Foreign Policy pic.twitter.com/abQ7KPse0i
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) December 18, 2022
Po Salamehovih besedah nobena od večjih držav proizvajalk nafte ne bi pristala na prodajo svoje surove nafte po ceni, ki je precej nižja od tržnega povprečja, kar bi Zahod dejansko prikrajšalo za oskrbo z nafto.
»Zahodna omejitev cen za izvoz ruske nafte je že propadla in bo kmalu poslana v koš za smeti ... Niti države OPEC+ niti Rusija se ne bodo strinjale s prodajo svoje nafte po zgornji ceni 60 dolarjev za sod, ko je cena na trgu nad 85 dolarjev … Prodajalci zlahka najdejo kupce za svojo nafto, zahodne države pa ne, in brez nafte bodo njihova gospodarstva obstala. Oni bodo največji poraženci,« je dejal.
Po besedah ekonomista je mehanizem omejevanja namesto doseganja domnevnega cilja znižanja svetovnih cen nafte - spodbudil njihovo rast.
Since 1989, Dr. Mamdouh Salameh's research work has continuously focused on all aspects of the economics and geopolitics of oil and energy. Read his latest article in the Energy Forum: "A Mandatory Energy Transformation Wouldn’t Work"https://t.co/ieBUSJMRJV pic.twitter.com/Idi6DxmqsV
— IAEE (@IA4EE) March 12, 2020
»Dokaz za to je dejstvo, da je bila ob uvedbi omejitve 5. decembra cena surove nafta brent 73 dolarjev za sod, od takrat pa se je do danes dvignila na 85,43 dolarja, kar je 17-odstotna rast,« je dodal.
Salameh je tudi dejal, da omejitev verjetno ne bo vplivala na rusko gospodarstvo.
"The success of #Iran and #Venezuela in evading #US sanctions means that #EU sanctions against #Russian oil can also be circumvented," Mamdouh Salameh, an international energy economist, told Sputnik. https://t.co/kwnz5fz6f5
— Al Mayadeen English (@MayadeenEnglish) June 2, 2022
Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem prepovedal prodajo ruske nafte vsem državam, ki so uvedle cenovno mejo, med njimi tudi Sloveniji.
»Rusija ne bo izgubila. Njeni glavni kupci, kot so Kitajska, Indija, azijske države ... so že prezrli omejitev cen in še naprej kupujejo rusko nafto v vse večjih količinah ... Tudi če Rusija proda 6 milijonov sodčkov surove nafte na dan po današnji ceni Brent 85,43 USD, dobi večji prihodek, kot će proda 7 milijonov sodčkov na dan po 73 USD. Zato ruski proračun ne bo izgubil niti centa. Nasprotno ... presežek ruskega proračuna bi se lahko le povečal,« je poudaril strokovnjak.
Evropska unija, države G7 in Avstralija so omejitev cen za izvoz ruske nafte po morju uvedle 5. decembra.
JUST IN: #BNNRussia Reports.
— Gurbaksh Singh Chahal (@gchahal) December 30, 2022
The #ruble rose sharply against the dollar on Friday as the year came to an end, with the final month of trading dominated by concerns over the impact of a Western oil price cap on Russia's export revenues. #Russia #Currencies pic.twitter.com/ULNBjFs2Ux
Mamdouh Salameh je že junija letos opozarjal, da uspeh Irana in Venezuele pri prebijanju naftnega embarga ZDA hkrati pomeni, da bo na enak način mogoče izničiti sankcije EU zoper prodajo ruske nafte.
Zahodnim podjetjem prepoveduje zagotavljanje zavarovanja in drugih storitev plovilom, ki prevažajo rusko nafto, razen če je tovor kupljen po določeni ceni ali pod določeno ceno.
Kot odgovor na ukrep je ruski predsednik Vladimir Putin ta teden izdal odlok, s katerim prepoveduje dobave ruske nafte in naftnih derivatov v države, ki v pogodbah neposredno ali posredno omenjajo omejitev cen.
Zaradi teh neuspešnih ukrepov zahodnih držav bodo trpela le evropska gospodarstva in evropski potrošniki, medem ko zahodni mediji in politiki še naprej - lažejo, da je za njihove težave kriva vojna v Ukrajini.