četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
Na obzorju nova povezava, ki tekmuje z G7: »Združenim državam ne bo uspelo odvzeti glasu Rusiji!«
Združene države Amerike Rusiji ne bodo mogle odvzeti pravice do glasovanja v mednarodnih zadevah in jo prisiliti, da se drži pravil, ki si jih je izmislil in vsiljuje Washington, je danes v intervjuju za TV kanal Russia 1 dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.
Na vprašanje, kaj poskušajo ZDA doseči s pošiljanjem dodatnih pošiljk orožja v Ukrajino, je Lavrov poudaril, da je Washington te cilje razglasil že zdavnaj, poroča tiskovna agencija TASS.
Russia must abide by the rules invented by the United States. That's all, I think they understand perfectly well that they will not succeed
— T Boy!!! (@TobiAyodele) June 19, 2022
Sergei Lavrov on Russia-1 TV channel
»Poskušajo doseči tisto, kar so že zdavnaj napovedali, namreč da mora Rusija vedeti kje ji je mesto, da nima pravice do svojega glasu v mednarodnih zadevah, da mora spoštovati pravila, ki so si jih izmislile ZDA. To je to. Menim, da se po drugi strani zelo dobro zavedajo, da jim ne bo uspelo,« je poudaril Lavrov.
Pred tem je ruski veleposlanik v ZDA Anatolij Antonov izjavil, da je »pitanje Kijeva z ameriškim orožjem pot do neposrednega vojaškega spopada med največjimi jedrskimi silami« in da bo to imelo »neslutene in nepredvidljive posledice.«
Expansion of BRICS is needed for strategic, economic and geopolitical reasons. Potential candidates are Turkey,Indonesia,Saudi Arabia, Nigeria , Thailand, Malaysia and Vietnam.
— TRUE TAMIZHAN (@vijayka47034502) June 19, 2022
Da pa Rusiji ne bo odvzet glas pri odločanju o mednarodnih zadevah, je poskrbel tudi Peking.
Provladin Global Times je danes objavil analizo indijskega znanstvenika Swarana Singha, da »z dodajanjem novih članic povezavi držav BRICS, bi ta lahko postal alternativa - brez ZDA in njihovih zaveznikov. To bi lahko pomenilo tudi razširjeni BRICS, ki bo prehitel G7 prej, kot je bilo predvideno.«
BRICS je akronim, skovan ob povezovanju petih velikih nastajajočih gospodarstev: Brazilije, Rusije, Indije, Kitajske in Južne Afrike.
Povezava je nastala leta 2006, ko so se zunanji ministri Brazilije, Rusije, Indije in Kitajske prvič srečali ob robu Generalne skupščine ZN, kar je pomenilo začetek sodelovanja BRIC.
Junija 2009 so voditelji BRIC imeli prvo srečanje v Rusiji, s čimer so sodelovanje nadgradili na raven vrha. Leta 2011, ko je Južna Afrika uradno postala članica, se je BRIC razširil na BRICS.
Od leta 2009 so voditelji BRICS sklicali 13 uradnih in 9 neformalnih srečanj.
There is money for war, but no money for people's livelihood. This is America. pic.twitter.com/UY2NQu8Mnz
— Li Yang (@Li_Yang_China) June 19, 2022
Članice BRICS so znane po pomembnem vplivu na regionalne zadeve. Od leta 2009 se vlade držav BRICS vsako leto srečujejo na uradnih srečanjih na vrhu, 22. junija letos pa kolege iz skupine gosti kitajski predsednik Ši Džinping.
Pričakuje se, da po nedavnem fiasku vrha Amerik v režiji ameriškega predsednika Joeja Bidna k povezavi pristopijo tudi številne druge države iz Latinske Amerike. Pa tudi Afrike in Azije.
Kot kandidatke se - med drugim - omenjajo Turčija, Indonezija, Savdska Arabija, Nigerija, Tajska, Malezija in Vietnam.
This is a scenario that's even worse than the tragic conflict itself. Peace, peace, peace, the faster it comes, the better for all. https://t.co/qUYnolQi7B
— FEI Shengchao费胜潮 (@FeiShengchao) June 19, 2022
Kot je razvidno iz pisanja znanstvenika iz Indije, ima skupina ambiciozen cilj – prehiteti na svetovnem parketu in celo nadomestiti skupino doslej gospodarsko najmočnejših držav Zahoda: G7.
That's what the west does well. Assassination.
— Richard (@Ste1Richard) May 8, 2022
Ni dvoma, da so voditelji omenjenih držav razumeli, da se jim v nasprotnem primeru lahko pripeti podobno, kot nekdanjemu voditelju Libije, ki je sanjal - podobno kot nekoč Patrice Lumumba - o močni vseafriški zvezi: Združenih državah Afrike.
Toda zahodne države so sesule Gadafijev režim (in tudi polkovnika) z izgovorom, da bodo v Libijo pripeljale demokracijo in blaginjo, za seboj pa so ZDA z zaveznicami iz Nata pustile le uničeno in sprto, obubožano državo.
Na obzorju je torej nova ekonomsko-politična povezava, ki zajema države z večine celin, ki si želi biit protiutež unipolarnem svetu, ki ga tudi prek vojaške povezave NATO narekujejo predvsem ZDA z zaveznicami v Evropi.
Europe has paid a heavy price. We can see very clearly who is watching a fire from the other side, adding fuel to the flames and even profiting with “offshore balancing”.https://t.co/YxZsKGoawb
— Spokesperson发言人办公室 (@MFA_China) April 22, 2022
Na to kaže tudi izjava uradnega govorca kitajskega zunanjega ministrstva, ki ugotavlja, da Evropa »plača visoko ceno« za slepo sledenje ameriški politiki.
»Zelo jasno vidimo, kdo gleda na ogenj z druge strani, doliva olje nanj in celo profitira z ‘offshore’ bilanciranjem«, je bil kritičen Zhao Lijian.
Mother of thief pic.twitter.com/GY0VU73GeW
— Hossen Ahmed (@HossenA60357407) February 23, 2022
Spomnimo, Lijian je le 24 ur pred začetkom posebne ruske vojaške operacije v Ukrajini objavil tvit (zgoraj) s katerim je človeštvo zelo nazorno opomnil, »kdo je resnična grožnja svetu.«
Kitajska nenehno nastavlja ogledalo ameriški politiki in njenim opreodam, vedno s spominjanjem na resnična dejstva, na primer s kakšno prevaro so ZDA speljale svoje partnerje iz Evrope, da se podajo v t. i. humanitarne intervencije tisoč kilometrov stran od mejah lastnih držav.
#China says the #USA should stop fabricating and spreading false information and end taking pride in its “empire of lies.” Chinese foreign ministry spokesman @zlj517 said the US government is the world's biggest purveyor of misinformation. pic.twitter.com/9QQ6GO9bas
— tim anderson (@timand2037) June 8, 2022
»Se kdo še spomni, kako je Amnesty International leta 1990 podprl to absolutno lažno prevaro #inkubatorbabies, da bi podprl prvo zalivsko vojno ZDA proti Iraku? To je bilo dve desetletji, preden je taista organizacija podprla vnovič lažne izgovore Washingtona za humanitarno vojno proti Libiji in Siriji,« je opozoril Tim Anderson, direktor Centra za protihegemonistične študije, navezujoč se na izjavo Zhao Lijiana, da je ameriška vlada največji svetovni ponudnik dezinformacij.
»ZDA morajo nehati izmišljati in širiti neresnične informacije ter opustiti ponos na svoj 'imperij laži'«, je nedavno opozoril predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva.