REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Medijski mrak nad Slovenijo in "Zahodnim Balkanom" - BC Partners prevzeli United Group, regija brez konkurence

Medijski mrak nad Slovenijo in Dragan Šolak / United Group

Slovenske medije je včeraj zabaval »mrk elektrike« v slovenskem parlamentu. Nekateri so ob tem zapisali, da je v slovenskem parlamentu že zavladal mrak. Toda medtem se je na medijskem področju zgodilo nekaj, kar bi lahko z medijskim mrakom zagrnilo ne zgolj Slovenijo, pač pa vso regijo t.i. »Zahodnega Balkana.« O vsem tem seveda »mainstream mediji« - pod nadzorom velikih igralcev iz ozadja – sploh niso poročali.

United Group naj bi bila prodana za 2,6 milijarde evrov.

Srbski mediji pa so poročali da je zasebna korporacija »BC Partners« sporočila, da je od investicijskega fonda KKR kupila večinski lastniški del v »Skupini United« (»United Group«), evropskem kablovskem operaterju. KKR bo zadržal samo pomemben, toda manjšinski del. To pomeni, da je tudi srbski kablovski ponudnik SBB sedaj spremenil lastnika. BC Partners na svoji spletni strani poudarja, da ima podjetje 30-letno tradicijo in da v 103 večjih investicijah nadzorujejo več kot 127 milijard dolarjev kapitala.

Vendar ima ta prodaja še veliko širše posledice – tudi za Slovenijo. Ameriški časnik Wall Street Journal je poročal, da je bila v sporazumu o prodaji vrednost »United Group« ocenjena na 2,60 milijarde evrov (okoli 3,04 milijarde dolarjev), kar vključuje tudi dolgove.

BC Partners
Spletna stran korporcije BC Partners.

Zasebni evropski fondi za upravljanje z nepremičninami Cinven in BC Partners so sicer pokazali veliko zanimanje za prevzem United Group že prejšnji mesec. Fond KKR je finančno podpiral United Group od leta 2014, zadnja pogodba pa bi lahko predstavljala eno od največjih prodaj zasebnega kapitala v regiji celotnega Balkana. United Group s sedežem na Nizozemskem je sicer največji kablovski operater ne samo v Srbiji, pač pa je prisotna tudi v Sloveniji, BiH in Črni gori ter nudi različne usluge, od kabelske televizije do fiksnih ter mobilnih telekomunikacijskih uslug.

V Sloveniji se je že pred časom poročalo, da naj bi zasuk v zgodbi o prevzemu slovenskega Pro plusa, ki je med drugim lastnik Pop TV in Kanala A, nakazoval, da je bil ameriški sklad Kohlberg Kravis Roberts (KKR) le sredstvo United Groupa Dragana Šolaka, da v regiji postane največji ponudnik kabelske televizije (Telemach) in lastnik programov (Šport klub, N1). Toda sedaj se kaže, da je za celotnim poslom stal nekdo še večji – BC Partners.

Da se KKR lastniško umika iz United Groupa in iz jugovzhodne Evrope je bilo zelo presenetljivo, tudi zato, ker je še sredi aprila eden višjih kadrov sklada Ludo Bammens na zajtrku slovenskega Amchama (gospodarska zbornica ZDA), kot je poročalo Delo, aktivno lobiral in pozival slovenske institucije, zlasti agencijo za varstvo konkurence (AVK), naj hitro odločijo pozitivno o nakupu Pro plusa. Lobiranje naj bi bilo ravno lobiranje glavna naloga KKR, v resnici pa naj bi bil pravi kupec v ozadju srbski poslovnež Dragan Šolak.

Šolak - kaj obvladuje
Lastniške Povezave Dragana Šolaka in United Group. | Vir: Portal Plus

Predsednik odbora KKR je ob tem nekdanji direktor Cie, David H. Petraeus, ki je pred dobrim letom o koristi tega posla prepričeval tudi premiera Mira Cerarja. Nato je gospodarski minister Zdravko Počivalšek pritiskal na AVK oziroma poskusil odstaviti njenega direktorja Andreja Matvoza. Ker ni uspel preko sveta agencije, je pisal celo evropski komisarki za konkurenčnost Margrethe Vestager. Ta ga je spomnila, da bodo nacionalnim varuhom konkurence dali še več pooblastil.

Vse to je v Sloveniji sprožilo strah, da se pripravlja velika monopolizacija slovenskega televizijskega in oglaševalskega trga. Očitno je, da so si izvajalci medijske koncentracije v vlogi posrednikov najprej poskušali pridobiti čim večje deleže v medijskih podjetjih, jih združiti, nato pa v paketu predati največjemu igralcu v ozadju.

V Sloveniji število IP TV-uporabnikov raste, več kot 80 odstotkov oglaševalskega kolača pa poberejo televizije. In prav to je bil seveda cilj združitve Telemacha in Pro plusa s še drugimi ponudniki v regiji pod Šolakovim vodstvom.

POP TV - shema
Odločanje v Pro Plus.| Vir: Portal Plus

Pri tem je bilo v Sloveniji veliko prahu tudi zato, ker je bil POP TV domnevno prodan brez soglasja varuha konkurence. Na ta način naj bi Dragan Šolak s pomočjo Mira Cerarja, kot je poročal Portal Plus, naredil celo medijski "biznis" stoletja!

Neodgovorjeno pa je ostalo vprašanje, kaj te slovenske združitve in vstop BC Partners na trg pomeni tako za domačo kot za »zahodnobalkansko« konkurenco.

Dosedanji lastnik PRO PLUS (POP TV, Kanal A, KINO, BRIO, OTO, 24ur.com itd.) Central European Media Enterprises (CME) je na svoji spletni strani že izbrisal podatke o lastništvu v Sloveniji, kar lahko pomeni samo eno: PRO PLUS je (že) prodan. Kupec naj bi bil najverjetneje »Slovenia Broadband«.

Vendar Agencija za varstvo konkurence (AVK) sedaj o tem odloča že trinajst mesecev. Neodgovorjeno pa je tako ostalo ostalo vprašanje, kaj te slovenske združitve in vstop BC Partners na trg pomeni tako za domačo kot za »zahodnobalkansko« konkurenco, predvsem pa za zakonodajo v Sloveniji, saj z novim lastništvom verjetno prihaja celo do nezakonite povezave med oglaševalsko agencijo, televizijo in kabelskim operaterjem, da o preseženih deležih medijskega trga sploh ne govorimo.

Telemach

Čeprav o nakupu družbe PRO PLUS uradno še vedno odloča Agencija za varstvo konkurence (AVK), nekateri podatki kažejo na to, da je bil prevzem največje slovenske televizijske hiše, ki obvladuje več kot 50 % televizijskega trga, v resnici že izveden. Prodajalci naj bi kupnino že dobili – domnevo 230 milijonov evrov. Podatkov o POP TV in Kanalu A na spletni strani družbe CME za tretji in četrti kvartal 2017 prav tako ni več.  

Z vstopom United Group oziroma Telemacha v PRO Plus se v Sloveniji in sedaj s prodajo United Group podjetju BC Partners se vsekakor izjemno povečuje medijski monopol.

Z vstopom United Group oziroma Telemacha v PRO Plus se v Sloveniji in sedaj s prodajo United Group podjetju BC Partners se vsekakor izjemno povečuje medijski monopol največjih »igralcev« na trgu Slovenije in celotnega »Zahodnega Balkana.« Pri tem je prav tako potrebno vedeti, da zakonodaja prepoveduje istočasno lastništvo oglaševalske agencije, televizije in telekomunikacijskega operaterja.

United group / POP TV in A kanal

Telemach je konec leta 2016 obvladoval slabih 17 odstotkov trga z mobilno telefonijo, po nakupu Tušmobila je postal tretji največji igralec. Pri mobilnem širokopasovnem dostopu je z 21-odstotnim deležem drugi na trgu. Ima 125 tisoč uporabnikov fiksnega širokopasovnega dostopa in 180 tisoč naročnikov televizijskih paketov.

Za končnega uporabnika se pravzaprav z omenjeno prodajo ni nič spremenilo – zamenjal se je le monopolističen gospodar

Telemach, ki je uradno v lasti luksemburškega podjetja SBB, obvladuje tudi skoraj tretjino trga internetne telefonije. Povprečna letna gledanost programov PRO Plus je 38 odstotkov, podjetje pa na leto pobere kar tri četrtine vseh oglaševalskih prihodkov na domačem medijskem trgu.

Julija 2014 je na primer AVK PRO Plusu izrekla 4,9 milijona evrov globe zaradi zlorabe prevladujočega položaja na trgu televizijskega oglaševanja. Od leta 2003 je namreč podjetjem, ki so se zanimali za oglaševanje, ponujal visoke, tudi do 90-odstotne popuste in s tem nižje cene, v zameno pa so se morali oglaševalci zavezati, da ne bodo oglaševali na konkurenčnih televizijah.

Za končnega uporabnika se pravzaprav z omenjeno prodajo ni nič spremenilo – zamenjal se je le monopolističen gospodar, ki si prizadeva za končni cilj vsakega podjetja, ki preraste v veliko korporacijo - trgovanje in rast s pomočjo »ekstra dobičkov« na trgu – brez konkurence. Toliko o "konkurenci" in "priložnosti za vse" na tako imenovanem "svobodnem medijskem trgu."

BC Partners
Smrt konkurence na svobodnem trgu: novi gospodarji največjega števila medijskih kanalov in medijskih vsebin vseh slovenskih državljanov in državljank.

Na takšnem trgu za večino medijev, novinarjev, lastnike medijev in tudi končne uporabnike - seveda ni prav nobene prave konkurence. Medijski trg je monopoliziran in razdeljen vnaprej. Rezultat je, da bodo potrošniki morali plačevati visoke, monopolne cene storitev, da bo koruppcije še več, novinarji in neodvisni mediji na tem trgu pa bodo drug za drugim odhajali iz trga in izginjali. Monopolističen položaj namreč o"majnim" onemogoča sodelovanje pri delitvi oglaševalskega kolača, saj za neodvisne ostanejo samo - drobtinice. V kolikor tudi te ne pospravijo Šolak in njegovi "partnerji" in podobni "igralci na trgu."  

Edina sprememba v primerjavi s situacijo pred prodajo United Grup je seveda le ta, da novi gospodar slovenskega in "zahodnobalkanskega" medijskega monopola - ker kapital res ne pozna meja, ni ne srbski in ne slovenki in je Slovenijo tu zaradi lastnih interesov in želje po "ekstraprofitu" združil z vsem Balkanom, želeli to ali ne - sedaj ne sliši več na ime »KKR« ali United Group, pač pa je to sedaj »BC Partners«. Če seveda lastniški deleži ne bodo prodani še komu naprej.

Slovenska Agencija za varstvo konkurence pa – še zmeraj molči. O glavni zadevi v tej zgodbi še ni odločila, čeprav je nedavno prodanemu podjetju United Group medtem vendarle naložila, da morajo prodati 13 športnih kanalov. 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek