torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Madžarska pojasnila, zakaj mora EU »ponovno skrbno pretehtati« smotrnost sankcij proti Rusiji
Evropska unija mora spremeniti politiko sankcij, saj zaradi konflikta v Ukrajini trpi veliko bolj kot ZDA, je opozoril madžarski premier Viktor Orbán.
Njegovo opozorilo prihaja po tem, ko je francoski predsednik Emmanuel Macron v nedeljski oddaji '60 Minuts' televizije CBS News povedal, da obstaja »veliki razkorak« v tem, kako kriza vpliva na ZDA in Evropsko unijo, saj so države članice evropskega bloka odvisne od tujih zalog nafte in plina, medtem ko je Washington proizvajalec fosilnih goriv.
According to the statements of the French President Macron and the German Chancellor Schultz, The USA is raising the price of gas exponentially. If the governments of the European Union had the courage and the guts, then they can put a cap on the price of American gas. pic.twitter.com/cYLwig88r2
— Prof Ahmed El Tayyan (@TayyanEl) December 6, 2022
»Predsednik Emmanuel Macron ima prav: cena rusko-ukrajinske vojne ni enaka na obeh straneh Atlantika,« je v ponedeljek pomenljivo tvitnil Orbán.
France’s President Macron: The level of the gas price cap can't be too low.#energy #eur #france #usd #eurusd #macron #oil #petroleum pic.twitter.com/0hlE387LUJ
— Winvest Brokers (@WinvestBrokers) December 6, 2022
»Če želimo, da evropska industrija preživi, se moramo hitro soočiti z evropsko energetsko krizo. Skrajni čas je, da ponovno skrbno pretehtamo sankcije« proti Rusiji, je opozoril madžarski premier.
Potem ko je Rusija konec februarja začela vojaško operacijo v Ukrajini, so zahodne države in njihovi zavezniki uvedli devet krogov obsežnih sankcij za izvoz ruskih energentov, vključno z omejitvijo prodajne cene za pošiljke nafte po morju, ki so začele veljati v ponedeljek.
Madžarska, katere gospodarstvo je močno odvisno od ruske energije, je uspela izpogajati nekaj izjem od embarga Evropske unije.
Navkljub temu Budimpešta opozarja na vse večje negativne stranske učinke, ki jih trpi blok sedemindvajseterice zaradi sankcij proti Moskvi.
Hungary tells EU why anti-Russia sanctions should be cancelled
— Laurel700 (@Laurel700) December 6, 2022
Brussels should focus on “surviving” the energy crisis, Prime Minister Viktor Orban says https://t.co/mZjwNvCbN9
Orbán je že julija ocenil, da si je EU z uvajanjem novih in novih sankcij proti Rusiji in z odpovedjo poceni ruske nafte - v resnici »prestrelila lastna pljuča«.
Analitiki opozarjajo, da bo imelo podrejanje Evropske unije Bidnovim sankcijam zoper Rusijo ter ameriškemu nareku, naj države EU ne uvažajo ruske nafte in plina - številne hude posledice po Evropejce.
Med ostalim, naj bi napačne odločitve evropskih voditeljev povzročile 100.000 dodatnih smrti starejših ljudi po Evropi v prihodnjih mesecih...
EU's submission to #Biden's sanctions on Russia---Biden's order to not import Russia's oil & gas--will cause:
— Towhee (@amborin) December 6, 2022
" 100,000 extra deaths of elderly people across Europe in the coming months"#Europe #deutschland2022 #UkraineFrontLines #RussiaIsWinning https://t.co/LX0UA6DIDa
Uradniki v Budimpešti trdijo, da bi se moral Bruselj osredotočiti na doseganje miru med Rusijo in Ukrajino.
Madžarska je zavrnila sledenje črednemu obnašanju drugih zahodnih držav, tudi Slovenije, saj ni želela poslati orožja v Kijev ali vojaško uriti ukrajinskih enot.
Moskva je večkrat dejala, da ne bo prodajala nafte državam, ki določajo omejitve cen – t. i. kapico, s katero poskušajo Bruselj in Washington Rusiji vsiliti ceno, po kateri naj bi smela prodajati lastno nafto.
— bkeithb (@bkeithb) December 4, 2022
»Nafto in naftne derivate bomo prodajali le državam, ki bodo z nami sodelovale na podlagi tržnih pogojev, tudi če bomo morali zmanjšati proizvodnjo,« je v nedeljo dejal podpredsednik ruske vlade Aleksander Novak.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov pa je napovedal, da Moskva pripravlja uradni odgovor in povračilni udarec na zahodno zgornjo mejo cen nafte, ki je pridela Rusija.
Toda omenjena zgornja meja ne velja denimo za Združene države, Savdsko Arabijo in druge proizvajalke, ki svojo nafto lahko še naprej prodajajo evropskim državam, se pravi tudi Sloveniji - veliko dražje.