REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ko »klopi« postanejo večji od »finančnih psov«: 186 ameriških bank v nevarnosti zloma, kot ga je doživela banka SVB!

Ko »klopi« postanejo večji od »finančnih psov«: 186 ameriških bank v nevarnosti zloma, kot ga je doživela banka SVB!Propad ameriške banke SVB. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Skoraj 200 ameriških bank se sooča s tveganji, podobnimi tistim, ki so privedla do propada in bankrota banke Silicon Valley Bank (SVB), piše v dokumentu, ki je bil ta teden objavljen v Social Science Research Network.

Avtorji študije so izračunali, da 186 ameriških bank nima dovolj sredstev, da bi poplačale vse stranke, če se celo polovica nezavarovanih vlagateljev odloči dvigniti svoj denar.

Regulatorji so prejšnji teden zaprli SVB, velikega ameriškega posojilodajalca, osredotočenega na tehnološke in zagonske sektorje, po velikem odlivu depozitov.

V študiji so štirje ekonomisti z uglednih ameriških univerz ocenili, koliko tržne vrednosti je izgubilo premoženje ameriških bank zaradi nedavnih dvigov obrestnih mer.

»Od 7. marca 2022 do 6. marca 2023 se je obrestna mera zveznih skladov močno povečala z 0,08 % na 4,57 %, to zvišanje pa je spremljalo kvantitativno zaostrovanje. Posledično so dolgoročna sredstva, podobna tistim v bančnih bilancah, v istem obdobju občutno padla,« so zapisali.

Čeprav lahko višje obrestne mere bankam koristijo, saj jim omogočajo posojanje po višjih merah, so številne ameriške banke precejšen del svojega presežka denarja shranile v zakladnice ZDA.

To je bilo storjeno, ko so bile obrestne mere na ravni skoraj nič.

Propad SVB
Propad SVB. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vrednost teh obveznic se je zaradi zvišanja obrestnih mer močno znižala – vlagatelji lahko preprosto kupijo novoizdane obveznice, ki ponujajo višjo obrestno mero.

Neuspeh banke SVB je razburil celotno ameriško bančno industrijo in povzročil zaprtje že druge banke, Signature Bank.

Zmanjšanje bančnih portfeljev je nerealizirano, kar pomeni, da se je vrednost zmanjšala, vendar je izguba še vedno samo »na papirju.«

Težava nastane, ko stranke zahtevajo vrnitev svojih vlog in so banke prisiljene prodati svoje vrednostne papirje – s precejšnjo izgubo –, da bi vlagateljem poplačale denar.

V skrajnih primerih lahko to privede do plačilne nesposobnosti banke ali, kot se je zgodilo z banko Silicon Valley Bank, lahko izguba zaupanja, ki jo povzroči ta okoliščina, sproži beg iz banke.

Avtorji poročila so preučili razmerje financiranja ameriških posojilodajalcev iz nezavarovanih vlog: Večji kot je delež nezavarovanih vlog, bolj je banka dovzetna za beg.

Dvigi z bank
Dvigi z bank. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Na primer pri SVB, kjer je bilo 92,5 odstotka vlog nezavarovanih, je odliv vlog povzročil propad banke v samo dveh dneh.

Avtorji študije so izračunali, da 186 ameriških bank nima dovolj sredstev, da bi poplačale vse stranke, če se celo polovica nezavarovanih vlagateljev odloči dvigniti svoj denar.

»Naši izračuni kažejo, da so te banke vsekakor izpostavljene potencialnemu tveganju pobega, če ni druge državne intervencije ali dokapitalizacije ... Na splošno ti izračuni kažejo, da so nedavni padci vrednosti bančnih sredstev zelo močno povečali krhkost ameriškega bančnega sistema za bege nezavarovanih vlagateljev,« so sklenili ekonomisti in ugotovili, da bi lahko bilo število ogroženih bank »znatno« večje, če »nezavarovani dvigi depozitov povzročijo celo majhne požarne razprodaje«.

Neuspeh banke SVB je razburil celotno ameriško bančno industrijo in povzročil zaprtje že druge banke, Signature Bank.

Kriza se širi tudi v Evropo. Naslednja banka, ki bi lahko propadla, je Credit Suisse, ki si je od švicarske nacionalne banke že morala izposoditi 50 milijard evrov.

Zato jo je pod pokroviteljstvom države pravkar kupila banka UBS.

Številnim drugim finančnim institucijam so prav tako padle cene delnic, saj je šest največjih bank na Wall Streetu izgubilo približno 165 milijard dolarjev tržne kapitalizacije ali približno 13 odstotkov svoje skupne vrednosti.

V začetku tega tedna je bonitetna agencija Moody's znižala svoje obete za ameriški bančni sistem s »stabilnih« na »negativne«, pri čemer je navedla »hitro slabšanje poslovnega okolja.«

Zanimive pa so tudi primerjave ameriškega in kitajskega bančnega sistema.

Kot je razvidno, ameriškim bankam znova grozi velika količina »derivatov.«

Nekateri to, kot je opozoril Kim Dotcom, primerjajo s krvosesi na psih –, če so preveliki ali jih je preveč, žival pogine.

Sredstva bank so na ilustraciji obarvana z modro, instrumenti, ki sesajo sredstva bank pa z rdečo.

»Ko je krvosesni klop 20-krat večji od psa, bo pes umrl. Nevarnost je v izpostavljenosti izvedenim finančnim instrumentom štirih največjih ameriških bank,« je zapisal v povezavi do analize, ki to dejstvo podrobneje pojasnjuje.

Na Kitajskem, s katero komentatorji pogosto primerjajo ameriški bančni sistem je le-teh veliko manj v primerjavi z vsemi sredstvi v kitajskih bankah kot v ZDA, kjer je teh izvedenih instrumentov, ki so nezavarovani ali ne dovolj zavarovani – bistveno več.

Sredstva bank so na ilustraciji obarvana z modro, instrumenti, ki sesajo sredstva bank pa z rdečo.

Na ruskih kanalih prav zato pojasnjevanje tiskovne predstavnice Bele hiše, da so ZDA ne glede na vse to v odličnem stanju, potem ko so propadle že tri velike banke - vidijo v povsem drugačnih barvah, s katerimi so naknadno ozlajšali tudi posnetek njenega odgovora...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek