REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Kaj imamo ljudje od 8 odstotne gospodarske rasti, če so se cene surovin, storitev in hrane dvignile za 40 odstotkov?«

»Kaj imamo ljudje od 8 odstotne gospodarske rasti, če so se cene surovin, storitev in hrane dvignile za 40 odstotkov?«Pot v pogubo: Joe Biden in njegova pot v - stagflacijo? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vlada Janeza Janše se v zadnjih dnevih pred volitvami hvali z majhno brezposelnostjo in veliko gospodarsko rastjo.

Toda ta je financirana z enormnim zadolževanjem Slovenije, kar je katastrofalna napaka, kajti pred nami so leta suhih krav.

Gospodarsko rast so medtem analitiki v zadnjih dnevih zaradi vojne v soseščini že krepko zbili, pa tudi druge novice so bolj slabe.

Na vse to nas je opozoril eden od uporabnikov družbenih omrežij.

Pogledali smo, če se morda moti in ugotovili –, da ima zelo prav.

Le da bo napovedana gospodarska rast v resnici še precej nižja.

Posledice vojne v Ukrajini, med njimi povišana inflacija z rastjo cen energentov, surovin in hrane, so poslabšale gospodarske obete po vsem svetu, ugotavlja Mednarodni denarni sklad (IMF).

Mednarodni denarni sklad je napoved rasti BDP za Slovenijo v letu 2022 znižal s 4,6 na 3,7 odstotka, projekcijo inflacije pa precej zvišal z 1,8 na 6,7 odstotka.

Za prihodnje leto pa Sloveniji napoveduje še manjšo, triodstotno rast in le nekaj manjšo, 5,1-odstotno stopnjo inflacije.

Slovenija v to krizo vstopa zelo slabo pripravljena - s pičlimi rezervami in enormno zadolžena za preko 40 milijard evrov.

V primerjavi s projekcijami z lanskega oktobra je IMF tako znižal napoved letošnje svetovne gospodarske rasti za 1,3 odstotne točke na 3,6 odstotka, prav toliko naj bi znašala tudi znižana globalna napoved rasti za prihodnje leto.

Gre za velik padec - svetovno gospodarstvo je še lani po pandemiji zraslo za 6,1 odstotka.

V razvitih državah naj bi tako povprečna stopnja inflacije letos znašala 5,7 odstotka,  v državah v razvoju pa v povprečju kar 8,7 odstotka.

Ob tem Slovenija v to krizo vstopa zelo slabo pripravljena - s pičlimi rezervami in enormno zadolžena za preko 40 milijard evrov.

Hkrati se surovine, hrana in energija dražijo po vsem svetu in če je Slovenija v tem trenutku še na varni strani Alp, nas pogled v našo soseščino prepričuje, da je zatišje le predvolilno in začasno, ter da nas kmalu čaka vrsta slabih novic.

Prav zaradi napačnih odločitev sedanje vlade in večine vlad drugih članic Evropske unije.

V španskih trgovinah tako ne morete kupiti več kot pet zavojčkov testenin.

In en liter sončničnega ali olivnega olja.

Ribiči prirejajo množične demonstracije in zažigajo gume.

Razlog?

Visoke cene pogonskega goriva, ki jim onemogočajo preživetje.

Nič bolje ni v Veliki Britaniji, kjer zmanjkuje sončničnega olja.

Izropane so tudi trgovine v Nemčiji, kot kaže eden od posnetkov znanega blogerja.

Medtem v ZDA nezadovoljni državljani, predvsem tisti, ki se nagibajo bolj h konservativcem na bencinskih črpalkah, ob displejih s cenami lepijo nalepke s podobo predsednika ZDA Joeja Bidna, ki kaže na ceno in trdi: »Jaz sem to storil!«

Kamera pa je zabeležila tudi osuplost Jessice, ki je presenečena ugotovila, da stane zavojček jajc vrtoglavih osem dolarjev.

In zakaj je bilo vse to potrebno?

Zato, da bi Ukrajina lahko vstopila v NATO.

In s tem razširila meje svobodnega sveta pod taktirko Washingtona.

Zato, da se ubrani princip »svobodne izbire« vsake države, da vstopi v katerokoli vojaško zvezo.

Isti princip, ki ga ZDA, ki vodijo »svoboden svet« ne priznavajo državam v svoji okolici, kar smo videli v času kubanske krize.

Tedaj namreč Kubi niso priznavali suverene pravice, da na svojem ozemlju namesti sovjetsko orožje.

Je bilo res vredno? Bi bila nevtralna in mirna Ukrajina res tako velik udarec za neskončno 'širjenje Nata'. da se je 'splačalo' vztrajati pri izbiri, ki je Rusijo prisilila k odzivu?

Danes pa so Združene države Evropo potisnile v recesijo zgolj zato, da bi lahko svoje orožje neomejeno nameščale v Ukrajini, ob meji z Rusijo.

To je bil razlog za vojno, zaradi katere se sedaj soočamo s pomanjkanjem živil, prekinjenimi dobavnimi verigami, inflacijo in begunci…

Je bilo res vredno?

Bi bila nevtralna Ukrajina res tako velik udarec za neskončno »širjenje Nata«, da se je »splačalo« vztrajati pri izbiri, ki je Rusijo prisilila k odzivu?

Odgovor naj si da vsak sam.

Seveda pa bi lahko od tistih, ki to politiko podpirajo – in tudi v Sloveniji gre za večino – pričakovali, da tiho sprejemajo tudi posledice svojih kratkovidnih odločitev.

Le da se to ne bo zgodilo.

Kmalu po volitvah bo sedanje pravljice konec, tisti, ki so nam to zakuhali pa bodo trdili, da za krizo niso krivi in da naj zapitek plača nekdo drug…

Toda dokler je še čas, je prav, da izstavimo račun tistim, ki so nas pripeljali v sedanje stanje.

Sedanji vladi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek