četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Izkoriščanje Teš 6 za politične namene je neodgovorno
Generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Matjaž Marovt je v pogovoru za današnjo Sobotno prilogo Dela ocenil, da je izkoriščanje projekta šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) za politične namene neodgovorno do zaposlenih in do državljanov Slovenije. Po njegovem mnenju investicija v Teš 6 ni bila zgrešena.
"Želim si bolj jasnega ločevanja med nepravilnostmi pri projektu šestega bloka in samim delovanjem podjetja, želim si učinkovitega dela organov pregona in pravosodja, da pridemo do epiloga o nepravilnostih," je poudaril prvi mož HSE. Zaradi očitkov o korupciji smo v Sloveniji namreč prišli do točke, ko se bojimo karkoli večjega narediti, ker "vemo, da bo nekdo nekaj ukradel".
Zgodba šestega bloka je po njegovi oceni že povsem izkrivljena, predvsem s ponavljanjem, da gre za denar davkoplačevalcev. Ti, kot je spomnil, za to niso plačali niti evra. Projekt rešujejo znotraj HSE, vsa posojila pa servisirajo v skladu s pogodbami.
Na vprašanje, kaj meni o prispevku za prednostno dispečiranje - mehanizmu CRM za zagotavljanje zadostnih proizvodnih zmogljivosti, je dejal, da so ti mehanizmi učinkovita obramba zanesljive oskrbe države z električno energijo, sploh v primeru, ko je država lastnik HSE.
"Obžalujem, da to ni bilo sprejeto. Politika mora znati prezreti dnevne teme in zaščititi nekaj, kar je v skupno dobro. Nam bi to koristilo, ker bi imeli predvidljivo ceno električne energije iz Šoštanja. Zdaj smo povsem izpostavljeni dogodkom na trgu," je navedel.
V načrtih šoštanjske elektrarne je, da do leta 2030 delujeta dva bloka zaradi ekonomičnega izkoristka domačega energenta in zaradi rezerve. Peti blok bodo ekološko sanirali do konca prihodnjega leta in bo hladna rezerva, zaganjali ga bodo glede na tržne in sistemske potrebe, četrti blok pa trajno ugasnili. Marovt sicer ni naklonjen združevanju Premogovnika Velenje in Termoelektrarne Šoštanj, saj gre za tako različni dejavnosti, da niti tehničnega direktorja ne bi mogli imeti enega.
Pred nekaj dnevi je sicer vlada naročila HSE, naj preuči možnost, da bi kot lastnik tako elektrodistribucijskih podjetij kot HSE preveril možnost združevanja s pripojitvijo maloprodajnih družb k HSE. "Če se bo lastnik tako odločil, bomo sledili temu načinu povezovanja, do takrat pa mi gremo s svojim projektom kapitalskega povezovanja naprej. Prihodnje leto bi že lahko delovali povezano," je dejal.
Glede finančnega stanja HSE je še ocenil, da posojila odplačujejo redno, znatno se tudi razdolžujejo. Konec leta bo po ocenah skupina imela še okoli 855 milijonov evrov dolga. Po letu 2022 bo HSE spet investicijsko sposoben, kar pomeni, da bodo lahko investirali tudi v večje projekte, najverjetneje se bodo intenzivno usmerili v naložbe v hidroelektrarne.