REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Indija v 2018 verjetno peto največje gospodarstvo na svetu

Indija v 2018 verjetno peto največje gospodarstvo na svetuYann Forget/Wikimedia Commons; CC-BY-SA-4.0

Indija bo v prihodnjem letu verjetno postala peto največje gospodarstvo na svetu in tako prehitela Veliko Britanijo in Francijo. Do leta 2032 bi Indija lahko postala celo tretje največje gospodarstvo na svetu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Indija je trenutno sedmo največje gospodarstvo na svetu, po ocenah londonskega Centra za ekonomske in poslovne raziskave (CEBR) pa bo že prihodnje leto prehitela Veliko Britanijo in Francijo.

Indijsko gospodarstvo je v prvem četrtletju letošnjega finančnega leta, ki se v Indiji začne aprila, sicer doseglo najnižjo rast v zadnjih treh letih. 

Indijsko gospodarstvo je v prvem četrtletju letošnjega finančnega leta, ki se v Indiji začne aprila, sicer doseglo najnižjo rast v zadnjih treh letih. K temu je prispevala tudi nepričakovana odločitev indijskega predsednika vlade Narendre Modija izpred leta dni o prenovi davčnega sistema v državi in umiku bankovcev velike vrednosti iz obtoka.

Gospodarska rast se je tako v prvem trimesečju (od aprila do junija letos) zmanjšala za 5,7 odstotka, med julijem in septembrom pa si je spet rahlo opomogla na 6,3 odstotka, navaja AFP.

"Kljub začasnemu nazadovanju je indijsko gospodarstvo vendarle uspelo ujeti Francijo in Veliko Britanijo. V letu 2018 bo Indija tudi prehitela obe državi in postala peto največje gospodarstvo na svetu," APF povzema izjavo prvega moža CEBR Douglasa McWilliamsa.

Poročilo CEBR sicer ugotavlja, da bodo nizke cene energentov in digitalna revolucija gonilo globalne ekonomske rasti. Nosilec rasti svetovnega gospodarstva bodo predvsem azijske države, vključno z Indijo, Kitajsko in Japonsko.

Poročilo CEBR sicer ugotavlja, da bodo nizke cene energentov in digitalna revolucija gonilo globalne ekonomske rasti. Nosilec rasti svetovnega gospodarstva bodo predvsem azijske države, vključno z Indijo, Kitajsko in Japonsko.

ZDA, ki za zdaj ostajajo največje gospodarsko na svetu, naj bi po ocenah CEBR leta 2030 prehitela Kitajska. Poročilo londonskega CEBR tudi navaja, da bo v drugi polovici 21. stoletja Kitajsko s "prestola" največjega gospodarstva izrinila prav Indija.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek