Kot je razvidno iz sklepa hrvaške vlade, dogovor predvideva, da bo Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) za terjatve do Cimosa v roku 15 dni v hrvaški državni proračun plačala sedem milijonov evrov.
Predvideno je, da se bo družba TCH Cogeme, prek katere namerava Palladio Finanziaria izpeljati nakup Cimosa, obvezala obdržati proizvodnjo in sedanje število delovnih mest na Hrvaškem v naslednjih dveh letih ter proizvodnjo v Labinu.
Ko bo DUTB omenjeni znesek nakazala, bo hrvaška Agencija za zavarovanje depozitov in sanacijo bank (DAB) umaknila odškodninsko tožbo in druge tožbe, povezane s terjatvami do Cimosa.
Zaenkrat ni predvideno, da bi slovenska vlada odločala o dogovoru, so STA povedali na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Dogovor, za katerega sta se v ponedeljek na Otočcu dogovorila gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za državno premoženje Goran Marić, je ključni odložni pogoj za izpeljavo nakupa 92-odstotnega deleža Cimosa.
Predstavniki DUTB in Slovenskega državnega holdinga so italijanski sklad v minulih dneh seznanili z dogovorom; ali je dogovor za kupca sprejemljiv, zaenkrat še ni znano.
Po neuradnih informacijah STA v tem tednu še ni pričakovati, da bi italijanski sklad sporočil svojo odločitev.
Počivalšek je ocenil, da je bil dogovor z Marićem "logična posledica dobrega gospodarskega sodelovanja". "Na obeh straneh smo zainteresirani za to, da rešimo vsako delovno mesto, zato sva se dogovorila, da ne bova govorila o zadevah za nazaj, ampak na kakšen način bova našla rešitev za to, da bo podjetje Cimos lahko prodano tujemu kupcu, ki mu bo zagotovil rešitev," je povedal ob današnjem ogledu sejma Natour-Alpe Adria v Ljubljani s hrvaškim ministrom za turizem Garijem Cappellijem.
Počivalšek je zagotovil tudi, da je vse, kar je DUTB ponudil hrvaški strani, v skladu s pravili. Razlika pa bo pokrita na drug način, in sicer s plačilom obveznosti podjetij do Cimosa.
Rešitev tega vprašanja je bila tudi v interesu hrvaške strani, je dodal Cappelli. "Najpomembneje je bilo ohraniti delovna mesta. To ima velik pomen tudi za Istro," je dodal.
V Cimosu pa so za STA poudarili, da potrditev dogovora s strani hrvaške vlade omogoča finalizacijo privatizacijskega procesa skladno z načrtom. "Odločitev hkrati omogoča nemoteno nadaljnje poslovanje skupine Cimos v vseh regijah, v katerih je prisotna že danes s svojimi proizvodnimi lokacijami, in zaposlitev za okoli 4000 ljudi," so dodali.