REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Gorenje za svetovalca pri iskanju strateškega partnerja imenovalo Rothschild

Gorenje za svetovalca pri iskanju strateškega partnerja imenovalo Rothschild

Gorenje začenja z aktivnim iskanjem primernega strateškega partnerja. Tako je uprava Gorenja, ki jo vodi Franjo Bobinac, na torkovi seji za podporo pri iskanju partnerja za finančnega svetovalca imenovala družbo Rothschild iz Italije, za pravno podporo postopku pa Odvetniško pisarno Jadek & Pensa iz Ljubljane.

"Aktivnosti bodo predvidoma zaključene do konca tretjega četrtletja leta 2018. Gorenje bo sporočilo več podrobnosti, če bo prišlo do kakršnihkoli konkretnih nadaljnjih korakov oziroma če bi se aktivnosti zaključile," so prek spletne strani Ljubljanske borze sporočili iz Gorenja.

Gorenje išče strateškega partnerja, ki bi skupino podprl pri dolgoročni in trajnostni rasti ter razvoju, kar bi lahko vodilo tudi do udeležbe takšnega partnerja v lastniški sestavi družbe.

Da začenjajo z iskanjem strateškega partnerja, je Gorenje sporočilo v začetku meseca. Za to pa so se odločili na podlagi preliminarne analize trendov v panogi bele tehnike in povezanih potencialnih priložnosti strateških povezav, ki jo je pripravil Rothschild & Co, pod okrilje katerega sodi Rothschild iz Italije.

O morebitnem povečanju lastniškega deleža v Gorenju je razmišljal tretji največji lastnik velenjskega proizvajalca bele tehnike, japonski Panasonic (10,74-odstotni delež), ki pa se je pred letom dni po opravljenem skrbnem pregledu odločil, da deleža ne bo povečal.

Panasonic se je nedavno tudi odločil, da z Gorenjem ne bo več sodeloval pri pralnih strojih in samostojnih hladilnikih, kar je skupini prinašalo 1,5 odstotka prometa. Iztekli sta se dve komercialni pogodbi o prodaji izdelkov Panasonicu, a, kot so takrat pojasnili v Gorenju, to ne pomeni konca poslovnega sodelovanja z japonskim podjetjem.

Največji lastnik Gorenja je s 16,37-odstotnim deležem Kapitalska družba (Kad). Po pisanju današnjega Dela se Kad že nekaj časa aktivno ukvarja z vprašanjem usode Gorenja. Neuradno nadzornike Kada skrbi poslovanje Gorenja, predvsem nedoseganje načrtov iz strategije do leta 2020, zato se nameravajo najkasneje januarja sestati z upravo in nadzorniki Gorenja.

Predstavnika Kada sta nedavno po informacijah časnika v zvezi z Gorenjem obiskala tudi ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška. Z njim sta se menda pogovarjala tudi o tem, kaj storiti, če se bo iz družbe odločil umakniti Panasonic. To je po odstopu od prevzema in prekinitvi poslovnega sodelovanja z Gorenjem precej verjetno.

Kot piše Delo, se v koalicijskih vrstah pojavlja ideja, da bi morala ta delež odkupiti država oz. Kad, ki bi si s tem zagotovil četrtinski vpliv v tej družbi. To utemeljujejo s tem, da je bila družba uvrščena med pomembne državne naložbe. Slišati je celo, da je temu naklonjen tudi minister Počivalšek, a ta je na vprašanje o tem za Delo odgovoril, da bi bilo "za razvoj Gorenja najbolje, da bi v lastniški delež vstopil strateški partner".

Tudi na ministrstvu za finance po neuradnih informacijah niso naklonjeni krepitvi državnega lastniškega vpliva v Gorenju. Uradno so že večkrat pojasnili, da je to stvar Kada in njegove poslovne odločitve. Na Kadu pa vztrajno zatrjujejo, da v družbi ne potekajo nobene aktivnosti za povečanje deleža v Gorenju.

Prav tako ni jasno, kaj bi storila država, če bi se tak vlagatelj le pojavil. Gorenje je v strategiji upravljanja državnih naložb opredeljeno kot pomembna naložba, kar pomeni, da se Kad iz nje ne sme umakniti, razen če bo DZ spremenil strategijo upravljanja, še piše časnik.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek