REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Geopolitičen šok brez primere: Nekdanji svetovalec Cie napovedal, kdaj bo padla hegemonija ameriškega dolarja

Geopolitičen šok brez primere: Nekdanji svetovalec Cie napovedal, kdaj bo padla hegemonija ameriškega dolarjaJames Rickards. Vir: Posnetek zaslona, YouTube

Nekdanji svetovalec Cie in ameriškega Ministrstva za obrambo ter investicijski bankir James Rickards je v članku, objavljenem v torek v The Daily Reckoning napovedal, da bo letošnji 22. avgust tisti dan, ko bo ameriški dolar kot svetovna rezervna valuta in menjalni medij – propadel…

Da se bo to zgodilo je rezultat številnih dejavnikov, predvsem pa uporabe dolarja kot orožja Washingtona proti ruskemu gospodarstvu med konfliktom v Ukrajini, pa tudi državnega dolga ZDA v višini 31 bilijonov dolarjev in nedavnimi pogovori skupine BRICS+ o ustvarjanju alternativne trgovine in rezervne valute, ki bo tekmovala z dolarjem.

»22. avgusta, približno dva meseca in pol od danes, bo razkrit najpomembnejši razvoj mednarodnih financ po letu 1971 piše Rickards v zvezi s prihajajočim vrhom voditeljev BRICS+, ki bo razkril načrte za zamenjavo dolarja v svetovni trgovini.

Zanimivo je omeniti, da je bil na isti dan leta 1971 22. avgust tudi dan, ko so ZDA opustile zlati standard.

»Vključuje uvedbo pomembne nove valute, ki bi lahko oslabila vlogo dolarja v globalnih plačilih in na koncu izpodrinila ameriški dolar kot vodilno plačilno valuto in rezervno valuto,« je dodal Rickards in opozoril, da bi lahko premik trajal nekaj časa in bi se lahko končal v obdobju »samo nekaj let.«

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Rickards pravi, da bo prizadevanje za novo valuto, ki ga vodi skupina BRICS+, »dramatično in nepredvideno vplivalo na svetovno trgovino, neposredne tuje naložbe in portfelje vlagateljev« ter povzročilo »geopolitični šok brez primere […].«

Dejal je tudi, da so načrti za širitev BRICS+ »najpomembnejši razvoj sistema BRICS«, pri čemer je opozoril, da je do zdaj za članstvo zaprosilo že osem držav, skupaj z dvanajstimi drugimi, ki so izrazile interes za pridružitev bloku, vključno s Savdsko Arabijo, ki je doslej pomagala ZDA pri podpiranju dolarske valute do statusa svetovnega hegemona z vzpostavitvijo petrodolarskega sistema.

»Na tem seznamu je razvidno povečanje števila novih članic na prihodnjih srečanjih BRICS,« je poudaril Rickards in izpostavil, da, »če sta Savdska Arabija in Rusija obe članici, imate pod enim šotorom dva od treh največjih proizvajalcev energije (ZDA so drugi član energijske velike trojice).«

Poleg tega države BRICS predstavljajo 30 odstotkov svetovnega površja, 50 odstotkov svetovne proizvodnje pšenice in riža ter 15 odstotkov zalog zlata na planetu.

Predstavljajo tudi 40 odstotkov svetovnega prebivalstva, 28 odstotkov nominalnega BDP (do članstva Savdske Arabije!), oziroma 52 odstotkov, če se meri po formuli PPP.

»BRICS ni le ena večstranska debatna družba po vseh merilih – prebivalstvo, površina zemlje, proizvodnja energije, BDP, proizvodnja hrane in jedrsko orožje. So bistvena in verodostojna alternativa zahodni hegemoniji,« je poudaril Rickards.

Skladno s tem, ko bo blok uvedel svojo novo valuto, ta ne bo preprosto »padla na prazno polje«, ampak bo vključena »v sofisticirano mrežo kapitala in komunikacij«, kar bi moralo »močno povečati njene možnosti za uspeh,« je zatrdil nekdanji analitik ameriške agencije CIA.

Rickards je opozoril, da se pričakuje, da bo valuta BRICS vezana na košarico trgovskega blaga ali zlata in se bo verjetno pojavila v obliki digitalne valute namesto papirnatega denarja.

Nov glavobol za Washington in FED: Dedolarizacija. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nekdanji analitik ameriške agencije CIA je povedal, da bodo možnosti za uspeh valute BRICS pri zamenjavi ameriškega dolarja odvisne od oblikovanja alternative ameriškemu trgu obveznic, ki velja za najvarnejšo stavo za zaščito vrednosti sredstev.

»Ključno je ustvariti trg valutnih obveznic BRICS+ v 20 ali več državah hkrati, pri čemer se pri nakupu obveznic zanašamo na male vlagatelje v vsaki državi. Obveznice BRICS+ bi bile ponujene prek bank, poštnih uradov in drugih maloprodajnih mest. Denominirane bi bile v valuti BRICS+, vendar bi jih vlagatelji lahko kupili v lokalni valuti po tržnih menjalnih tečajih. Ker je valuta podprta z zlatom, bi ponudila privlačno zalogo vrednosti v primerjavi z inflacijo,« piše Rickards.

Dodal je, da »če bodo BRICS+ uporabili nekakšen patriotski model obveznic Liberty, bodo morda lahko ustvarili mednarodna rezervna sredstva, denominirana v valuti BRICS+, tudi če ne bo podpore razvitega trga. Celoten preobrat dogodkov – uvedba nove z zlatom podprte valute, hitro sprejetje kot plačilne valute in postopna uporaba kot valute rezervnih sredstev – se bo po letih razvoja začel 22. avgusta 2023

Kolektivni pritisk za zamenjavo ameriškega dolarja kot svetovne rezervne valute ima veliko opraviti z ameriškim »oboroževanjem dolarja z uporabo sankcij«, piše Rickards.

»V letih 2007–2014 sem večkrat opozoril ameriške uradnike iz finančnega ministrstva (FED), Pentagona in obveščevalne skupnosti, da bi prekomerna uporaba ali zloraba dolarskih sankcij povzročila, da bi nasprotniki opustili dolar, da bi se izognili vplivu sankcij. Takšna opustitev bi privedla do oslabljene moči sankcij, nepredvidenih stroškov, naloženih ZDA, in sčasoma do padca zaupanja v sam dolar. Ta opozorila so bila večinoma prezrta. Zdaj smo dosegli prvo in drugo stopnjo te napovedi in se nevarno približujemo tretji,« je zapisal Rickards.

Sankcije Zahoda, uvedene proti Rusiji leta 2022, so še posebej pospešile proces dedolarizacije, zaradi česar so tudi »številne druge države« spoznale, da »bi lahko bile naslednje, če bi se pri nekaterih vprašanjih zoperstavile ZDA.«

Če povzamemo, je Rickards napovedal, da bi lahko proces dedolarizacije potekal »veliko hitreje«, kot je prej pričakoval, zaradi dejstva, da se vse več držav odloča za izvajanje trgovinskih in finančnih transakcij v lokalnih valutah.

Pa tudi zaradi »vse bolj okrepljenega strateškega odnosa« med Pekingom in Moskvo, »ko se obe velesili skupaj soočata z ZDA«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek