REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Financial Times: Evroobmočje je na poti v »hudo recesijo«

Financial Times: Evroobmočje je na poti v »hudo recesijo«Obmoćje evra - recesija. Vir: Zajem zaslona, Twitter
Marcello Messori, profesor ekonomije na univerzi LUISS v Rimu, je opozoril, da bi lahko nadaljnji dvigi obrestnih mer 'pripeljali do hude recesije v območju evra.'

Območje evra se usmerja v »hudo recesijo«, napovedujejo ekonomisti, ki jih je anketiral Financial Times.

Dolgotrajna energetska kriza naj bi letos povzročila nadaljnjo recesijo v evroobmočju, poroča britanski dnevni poslovni časopis, ki se sklicuje na ekonomiste.

Po poročilu se bodo cene v regiji v povprečju zvišale za več kot 6 odstotkov, stopnja brezposelnosti pa se bo do konca leta 2023 povečala s sedanjih 6,5 odstotkov na 7,1 odstotkov.

Visoka inflacija in pomanjkanje energije bosta povzročila nadaljnji upad v proizvodnji in poslabšujejo razmere na trgu dela.

Nato se bo do konca leta gospodarstvo evroobmočja skrčilo za 0,01 odstotkov.

»Plinski trgi v Evropi ostajajo ključno tveganje. Dodatne motnje v oskrbi ali posebej mrzla zima bi lahko privedle do ponovnih napetosti in ponovne rasti cen, kar bi prisililo k novemu krogu prilagajanja in uničenja povpraševanja,« je dejala Chiara Zangarelli, ekonomistka pri Morgan Stanley.

Evropska unija naj bi v naslednjih mesecih začela pogajanja z Moskvo o dobavi ruskega plina, poroča Sirius Report.

Energetska kriza v EU se je poleti poslabšala, ko so sankcije in tehnični zastoji povzročili prve prekinitve dobave plina iz Rusije.

Medtem ko je večina ekonomistov dejala, da je Evropa letos že prestala najhujšo energetsko krizo, mnoge skrbi, da bi se lahko prihodnja ogrevalna sezona vrnila v prihodnjo energetsko racionalizacijo, zlasti če bodo prihajajoči meseci hladni in bodo povzročili povečano črpanje zalog plina.

Insolventnost Vir: Pixabay
Insolventnost... Vir: Zajem zaslona, Twitter

»Za to zimo smo se verjetno izognili zadnjemu tveganju zaradi racionalizacije plina, vendar je vprašanje oskrbe z energijo za naslednjo zimo še vedno odprto,« je za FT povedal Sylvain Broyer iz S&P Global Ratings.

Drugi strokovnjak, Carsten Brzeski iz banke ING, je dejal, da bo »naslednja zima še bolj zahtevna,« saj bo državam EU veliko težje napolniti skladišča plina brez ruskih zalog, čeprav bo več plina prihajalo iz Norveške, ZDA in Bližnjega vzhoda.

Ekonomiste skrbi tudi izid nadaljnjih korakov Evropske centralne banke za zajezitev inflacije.

Marcello Messori, profesor ekonomije na univerzi LUISS v Rimu, je opozoril, da bi lahko nadaljnji dvigi obrestnih mer »pripeljali do hude recesije v območju evra

Omenjene ocene pa se, zanimivo, popolnoma razlikujejo od tistih, ki jih je podal predsednik slovenske vlade.

Omenjene ocene pa se, zanimivo, popolnoma razlikujejo od tistih, ki jih je podal predsednik slovenske vlade.

Ob nedavnem intervjuju za ljubljanski Dnevnik je namreč Robert Golob dejal: »Gmotne razmere so se poslabšale, to vsi čutimo. In verjamem, da ljudje pričakujejo, da izboljšanja gmotnih razmer še ne bo hitro na vidiku. Ne zaradi tega, ker bi bil to slovenski fenomen, ampak zato, ker živimo v takem svetu. Po pandemiji in po agresiji je to svet, v katerem moramo živeti! Žal.

Vendar sem prepričan, da se bo ta situacija do poletja prihodnjega leta spremenila. Več razlogov je za to: ne samo da se bo inflacija po vseh predvidevanjih precej znižala in se bo višanje cen umirilo, še bolj pomembno je, da se bodo zvišale ne samo pokojnine in plače v javnem sektorju, ampak tudi minimalne plače. Še nikoli doslej ni minimalna plača tako poskočila, kot bo poskočila januarja 2023. Ker ko pride do take situacije, kot je draginja, je treba ljudem pomagati na dva načina: obrzdati rast cen do znosnega nivoja in povišati prihodke tistim, ki to najbolj potrebujejo. Ko se bodo ti ukrepi v celoti prijeli in bo dvig minimalne plače v resnici prehiteval rast inflacije, se bo ljudem povrnilo upanje v boljšo materialno prihodnost.«

Kdo »sadi rožice« ali zavaja s črnimi napovedmi pa bo jasno že kmalu.

Kot kažejo pozivi k stavkam v Sloveniji pa nekateri sindikati na pocukrane napovedi predsednika vlade že danes ne dajo prav veliko…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek