sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Evro strmoglavil na najnižjo vrednost v 20 letih, vreden je že manj od dolarja!
![Evro strmoglavil na najnižjo vrednost v 20 letih, vreden je že manj od dolarja!](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/dolargorevrodol.jpg?itok=UD_MeM5D)
Skupna valuta Evropske unije, evro, je v ponedeljek prvič v 20 letih padla pod 0,99 dolarja, potem ko je Rusija sporočila, da bo za nedoločen čas zaprla svoj glavni plinovod za oskrbo Nemčije.
Ob odprtju evropskih trgov je evro padel kar za 0,7 odstotka na 0,9880 dolarja v primerjavi z ameriškim dolarjem, kar je najšibkejša vrednost od leta 2002.
Sanctions against Russia working fine I see...
— -- GEROMAN -- The Zerbian - - (@GeromanAT) September 5, 2022
S skupno valuto EU so trgovali pri okoli 0,9922 dolarja.
»Evro ima več slabosti glede na to, da popoln učinek časovno nedoločenega zmanjšanja dobave ruskega plina Evropi šele prihaja,« je za indijski finančni časnik Mint povedal Rodrigo Catril, valutni strateg pri National Australia Bank.
»Brez plina pomeni biti brez rasti in z 'jastrebsko' Evropsko centralno banko,« je opozoril.
After Prague, Cologne. Massive demonstration in Germany against the Olaf Scholz's government. They demand the lifting of sanctions against Russia and neutrality in the conflict in Ukraine. Demonstration censored by European media. pic.twitter.com/PHw2LYl1Il
— RadioGenova (@RadioGenova) September 4, 2022
To pomeni, da se bo ECB dodatno zadolževala in izdajala evre, ki bodo na ta način, ker ne bodo pokriti z realno vrednostjo – izgubljali ceno.
Inflacija, največja doslej, se bo le še povečevala.
Prejšnji teden so analitiki Goldman Sachsa znižali svoje napovedi za evro na 0,97 dolarja v naslednjih treh mesecih s prejšnjih 0,99 dolarja.
Analitiki tudi predvidevajo, da bo evro v šestmesečnem obdobju ostal pod pariteto z dolarjem.
Prej so napovedovali okrevanje na 1,02 USD.
RIP Europe
— zerohedge (@zerohedge) September 5, 2022
"At current forward prices, we estimate that energy bills will peak early next year at c.€500/month for a typical European family, implying c.200% increase vs. 2021. For Europe as a whole, this implies a c.€2 TRILLION surge in energy bills, or c.15% of GDP" pic.twitter.com/8LUpt1iEn9
Ruski dobavitelj energije Gazprom je v petek sporočil, da zaradi okvare turbine ne bo obnovil dobave zemeljskega plina Nemčiji prek ključnega plinovoda Severni tok 1 vse dokler ne bodo ukinjene sankcije proti Rusiji.
To pa seveda pomeni – še dolge mesece in morda leta… brez ruskega plina.
Gazporom se je od Evrope poslovil z videom in pesmijo »In zima bo dolga...«
Severni tok 1 je že od junija deloval z zmanjšano zmogljivostjo zaradi zaustavitve več plinskih turbin.
Gazprom je kot glavni razlog za zmanjšanje dobav navedel pokvarjeno ali zamujeno opremo zaradi zahodnih sankcij.