REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

DUTB ob polletju s 17 milijoni evrov dobička

DUTB ob polletju s 17 milijoni evrov dobičkaDUTB - tabla

DUTB je imela v polletju 246,4 milijona evrov prilivov iz upravljanja sredstev, s čimer je lahko precej znižala zadolženost. Družba je ob polletju ustvarila 17,1 milijona evrov dobička, potem ko je v enakem obdobju lani zaradi učinkov pripojitve Factor banke in Probanke vknjižila izgubo.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je v prvi polovici leta zaključila prodajo nekaj manj kot polovičnega deleža v Cimosu ter ob prodaji terjatev sredstva v upravljanju zmanjšala za 14 odstotkov. "Znatne prodaje nepremičnin, predvsem v Celovških dvorih in Nokturnu, so bile z vidika velikosti portfelja nadomeščene z novimi prevzemi nepremičnin," so zapisali v polletnem poročilu, danes objavljenem na spletni strani Ljubljanske borze.

DUTB je ob tem prodala in izstopila še iz šestih manjšinskih lastniških deležev, pristopila k prodajnima konzorcijema za prodajo delnic Cinkarne Celje, ki se ni izvršila, in za prodajo Gorenjske banke, ki še poteka. DUTB je ustanovila novo podjetje DUP Pohorje za upravljanje raznovrstnih nepremičnin na Pohorju, nato pa je začela postopek prodaje družbe in oz. ali njenih nepremičnin.

Prek konverzij terjatev je DUTB med drugim prevzela v lastništvo 34 nepremičnin v skupni vrednosti 25,1 milijona evrov. Večje projekte predstavljajo stavbno zemljišče v poslovni coni Brnik, zemljišči za razvoj stanovanjskih kompleksov Količevo v Domžalah ter Kozolci v Kranju, Ladjedelnica Izola ter zemljišče za razvoj poslovno-industrijske cone Želodnik.

Prodaja DUTB lastniških nepremičnin je v prvi polovici leta ustvarila prihodke v skupni vrednosti 57,4 milijona evrov oz. ob zaključenih transakcijah do konca junija je bilo knjiženih 40,4 milijona evrov.

Prodaja DUTB lastniških nepremičnin je v prvi polovici leta ustvarila prihodke v skupni vrednosti 57,4 milijona evrov oz. ob zaključenih transakcijah do konca junija je bilo knjiženih 40,4 milijona evrov.

Največji delež prodaje nepremičnin je zavzemal stanovanjski segment, in sicer bistveno zaradi prodaje stanovanj v soseski Celovški dvori (20,1 milijona evrov) in Nokturnu (17,6 milijona evrov). Večje prodaje poslovno-industrijskega segmenta so predstavljali nepremičninski projekti, poslovna stavba TVM, poslovna stavba Vošnjakova in Primorje v skupni vrednosti približno 6,9 milijona evrov, so povzeli.

Z upravljanjem nepremičnin je DUTB v prvem polletju imela stroške v skupnem znesku 4,3 milijona evrov, povezane predvsem z nepremičninami v lasti in manjši del z nepremičninami, ki so zavarovanje kreditom. Največ stroškov je bilo povezanih z vzdrževanjem, sledijo takse, med katerimi prevladuje nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča v znesku 0,4 milijona evrov.

Kot so zapisali, so od ustanovitve do sredine letošnjega leta ustvarili 1,11 milijarde evrov prilivov, kar predstavlja 54,8 odstotka prenosne vrednosti sredstev, prenesenih v sklopu ukrepov za krepitev stabilnosti bank ter pripojitve Factor banke in Probanke. "V letošnjem prvem polletju je DUTB presegla zakonski letni cilj glede ustvarjenih prilivov iz prenesenih in pripojenih sredstev," so izpostavili.

Ustvarjeni prilivi iz upravljanja sredstev so omogočili DUTB, da je v prvem polletju znižala zadolženost za 272,3 milijona evrov. Ker je pri tem šlo za obveznosti z državnim poroštvom, je to imelo pomemben vpliv na znižanje potencialnega dolga države, so navedli. Polletni dobiček je ob tem kapital DUTB na zadnji junijski dan povečal na 96,5 milijona evrov.

Februarju je DUTB predčasno poplačala 168 milijonov evrov dolgoročnega sindiciranega posojila. Temu je sledilo dodatno predčasno poplačilo 70 milijonov evrov in 51 milijonov evrov rednih odplačil. Od ustanovitve je DUTB skupaj poplačala več kot 1,7 milijarde evrov dolga. DUTB je od leta 2013 plačala tudi skupno 133 milijonov evrov obresti, poleg tega pa še 52 milijonov evrov v obliki nadomestil državi za izdajo garancij, so še navedli.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek