REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Države EU leta 2015 izgubile 152 milijard evrov iz naslova DDV

Države EU leta 2015 izgubile 152 milijard evrov iz naslova DDVDenar Euro

Države EU so leta 2015 zaradi vrzeli pri pobiranju davka na dodano vrednost (DDV) izgubile skupno 152 milijard evrov prihodkov iz tega naslova, kažejo rezultati študije Evropske komisije. Kot so sporočili iz Bruslja, to kliče po konkretni reformi, ki bi članicam omogočila, da v svojih proračunih v celoti izkoristijo prihodke iz DDV.

Z vrzeljo pri pobiranju DDV, ki predstavlja skupno razliko med pričakovanimi prihodki iz DDV in dejansko pobranim zneskom, se spet kaže potreba po konkretni reformi, ugotavljajo v Bruslju. Kot piše na spletnih straneh Evropske komisije, je pri pobiranju prihodkov iz DDV sicer mogoče opaziti določeno izboljšanje, vendar so manjkajoči zneski nesprejemljivo visoki.

Evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici je ob objavi izsledkov študije poudaril, da se države članice ne smejo sprijazniti "s takimi nezaslišanimi izgubami prihodkov iz DDV". Komisija podpira prizadevanja za izboljšanje pobiranja DDV po vsej EU, vendar pravila na tem področju po njihovih navedbah izvirajo iz leta 1993 in so zastarela.

"Kmalu bomo predlagali prenovitev pravil o DDV pri čezmejni prodaji. S pomočjo naše reforme naj bi se obseg čezmejnih goljufij na področju DDV zmanjšal za 80 odstotkov, s čimer bo tako potreben denar pritekel nazaj v blagajne držav članic," je po navedbah komisije dejal Moscovici.

V absolutnem smislu je bila največja vrzel pri pobiranju DDV v Italiji, in sicer v višini 35 milijard evrov.

Medtem ko podatki o povprečju za EU kažejo izboljšanje, pa so posamezne države članice pri pobiranju DDV precej različno uspešne. Države z največjo zabeleženo vrzeljo pri pobiranju DDV so Romunija (37,2 odstotka), Slovaška (29,4 odstotka) in Grčija (28,3 odstotka). Najmanjšo vrzel sta zabeležili Španija (3,5 odstotka) in Hrvaška (3,9 odstotka). V absolutnem smislu je bila največja vrzel pri pobiranju DDV v Italiji, in sicer v višini 35 milijard evrov.

V večini držav članic se je vrzel zmanjšala, najbolj na Malti, v Romuniji in v Španiji. Vrzel se je nekoliko povečala v sedmih državah članicah, in sicer v Belgiji, na Danskem in Irskem, v Grčiji in Luksemburgu, na Finskem ter v Združenem kraljestvu.

Evropska komisija bo oktobra letos predstavila predloge za najbolj daljnosežno posodobitev pravil EU na področju DDV v zadnjih 25 letih, kar naj bi olajšalo spopadanje z goljufijami na področju DDV in povečalo učinkovitost pobiranja tega davka. Poleg tega so mediji nedavno poročali tudi o povezavah med obsežnimi goljufijami na področju DDV in organiziranim kriminalom, vključno s terorizmom. Te težave je mogoče reševati le s sodelovanjem med državami članicami, menijo v Bruslju.

"Čeprav so države članice že sprejele ukrepe za zmanjšanje vrzeli pri pobiranju DDV, pa je najboljši način za zagotovitev prihodnosti enotnega trga posodobitev sistema DDV in njegova prilagoditev na izzive, ki jih prinašajo obsežne goljufije. Reforma sedanjega sistema DDV bi morala biti tudi v pomoč pri razvoju enotnega digitalnega trga in dopolnjevati načrt komisije za vzpostavitev pravičnejšega in učinkovitejšega davčnega sistema v EU," so dodali.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek