nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Članice EU odgovarjajo Trumpu s povračilnimi carinami v vrednosti 2,8 milijarde evrov
Države članice EU se postavljajo po robu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu in njegovim carinam na uvoz jekla in aluminija v ZDA: danes so "soglasno" sprejele carine na uvoz ameriškega blaga v vrednosti 2,8 milijarde evrov, so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočili viri pri Evropski komisiji.
Carine naj bi veljale za ameriške izdelke iz jekla ter tudi za blago, kot je viski burbon, arašidovo maslo, motorna kolesa znamke Harley Davidson in kavbojke znamke Levi's. Uveljavljene naj bi bile do začetka julija.
ZDA so 1. junija zvišale carine na uvoz jekla iz Evrope na 25 odstotkov ter aluminija na deset odstotkov. Podobne ukrepe je Washington uvedel tudi proti številnim drugim državam, kar je utemeljil z ogrožanjem nacionalne varnosti.
EU je svoje povračilne carine v višini 25 odstotkov napovedala pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) že pred tedni. V skladu s pravili WTO lahko najbolj zgodaj začnejo veljati 20. junija.
Iz virov blizu Evropski komisiji se je danes izvedelo še, da bodo ustrezno uredbo, s katero bodo povračilne carine uveljavljene, sprejeli "v naslednjih dneh". Diplomati v Bruslju pa so povedali, da bodo po vsej verjetnosti uveljavljene skupaj s podobnimi ukrepi Kanade 1. julija.
V Bruslju zdaj z napetostjo čakajo, kako se bo odzval Trump, ki Evropejcem očita, da z visokim trgovinskim presežkom ogrožajo ameriško gospodarstvo. Za primer, da bo EU na njegove carine na jeklo in aluminij odgovorila s povračilnimi ukrepi, je že zagrozil s carinami tudi na uvoz evropskih avtomobilov in avtomobilskih delov.
Te bi prizadele predvsem nemške proizvajalce. Lani je Nemčija v ZDA izvozila skoraj pol milijona osebnih avtomobilov, veliki izvoznici vozil na ameriški trg pa sta tudi Velika Britanija in Italija.
Kanada je napovedala carine na ameriško blago v vrednosti 16,6 milijarde kanadskih dolarjev (10,8 milijarde evrov). Mehika in Kitajska sta jih že uvedli, in sicer na blago v skupni vrednosti po tri milijarde ameriških dolarjev (2,6 milijarde evrov). Za razliko od njih so preostale države, kot so Brazilija, Avstralija, Argentina in Južna Koreja, z Washingtonom dosegle dogovor in sprejele omejitve količin izvoza jekla in aluminija v ZDA.