REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bruselj predlaga nabor možnosti za obdavčitev internetnih velikanov

Bruselj predlaga nabor možnosti za obdavčitev internetnih velikanov

Evropska komisija je danes predlagala nabor možnosti za pravično obdavčitev v digitalnem gospodarstvu na podlagi načela, da je treba dobiček obdavčiti tam, kjer je ustvarjen. V ospredju je vprašanje obdavčitve internetnih velikanov, kot sta Google in Amazon, ter podjetij iz sodelovalnega gospodarstva, kot sta Uber in Airbnb.

EU potrebuje enoten pristop, saj z enostranskim ukrepanjem članic tvega spodkopavanje stabilnosti notranjega trga in ustvarjanje novih pravnih lukenj za izogibanje davkom, je ob predstavitvi nezakonodajnih predlogov opozoril podpredsednik komisije Valdis Dombrovskis.

"Podjetja morajo plačati davke tam, kjer poteka njihova dejanska dejavnost. Dobički, ustvarjeni v EU, morajo biti obdavčeni v EU," je Dombrovskis izpostavil bistvo problema.

"Podjetja morajo plačati davke tam, kjer poteka njihova dejanska dejavnost. Dobički, ustvarjeni v EU, morajo biti obdavčeni v EU," je Dombrovskis izpostavil bistvo problema.

Pri tem ne gre le za delovanje internetnih velikanov, znanih pod kratico Gafa: Google, Amazon, Facebook in Apple, ampak za dejstvo, da vse več tradicionalnih podjetij vse bolj posluje na spletu.

Google

Veljavna davčna pravila, ki so bila oblikovana za tradicionalno gospodarstvo s fizično prisotnostjo v neki državi, ne upoštevajo realnosti, ki vse bolj temelji na neoprijemljivem.

V komisiji ob tem izpostavljajo ocene, da efektivna davčna stopnja digitalnega gospodarstva v EU znaša polovico davčne stopnje tradicionalnih podjetij ali celo veliko manj.

Za rešitev tega perečega problema komisija kot dolgoročno rešitev predlaga prilagoditev načrtovanih pravil glede skupne konsolidirane osnove za davek od dobička pravnih oseb, znane pod kratico CCCTB, o kateri se EU pogaja že leta.

Pri tem je v ospredju vprašanje prilagoditve koncepta stalne poslovne enote, po katerem se obdavčitev podjetja določa na podlagi deleža njegove dejavnosti v določeni državi. Ta koncept sedaj pretežno temelji na fizični prisotnosti, načrtuje pa se vzpostavitev koncepta virtualne stalne poslovne enote.

Komisija je danes predlagala tudi tri kratkoročne rešitve. Ena od njih je davek za izravnavo davčne obremenitve, s katerim bi obdavčili dobiček digitalnih podjetij. Takšno rešitev so predlagale Francija, Nemčija, Italija in Španija.

Preostali kratkoročni možnosti, ki ju predlaga komisija, sta pri viru odtegnjeni davek v primeru digitalnih transakcij in dajatev na prihodke, ustvarjene od izvajanja digitalne storitve ali oglaševanja dejavnosti.

Idealna bi bila globalna rešitev, a če ustrezne globalne rešitve ne bo mogoče doseči, mora biti EU pripravljena ukrepati samostojno.

EU naj bi imela jasno stališče do konca leta. Prva priložnost za razpravo bo digitalni vrh prihodnji teden v Tallinnu. Do prihodnje pomladi se pričakujejo zakonodajni predlogi komisije.

Francoski finančni minister Bruno Le Maire, vodja skupine desetih držav, vključno s Slovenijo, ki podpira izravnalni davek, je predloge takoj pozdravil kot pomemben korak na poti pravični obdavčitvi internetnih velikanov.

A v EU glede tega vprašanja ni soglasja, ki je potrebno za odločanje o davkih. Zato se že omenja možnost okrepljenega sodelovanja - uvedbe davka v skupini voljnih držav, pri čemer je slišati svarila pred ponovitvijo zgodbe z davkom na finančne transakcije.

Vzporedno poteka tudi razprava o možnosti, da bi o davčnih temah članice odločale s kvalificirano večino, ne zgolj s soglasjem, a Dombrovskis je v povezavi s tem danes izrecno poudaril, da sta to dve različni razpravi, ki ju ne bi smeli prepletati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek