ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Bobinac za Dnevnik: Sporazum s Panasonicom je za Gorenje dober
Predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac je prepričan, da je sporazum s Panasonicom o izvedbi skrbnega pregleda, ki bi lahko vodil v prevzem velenjske družbe, za Gorenje dober, opredeljuje pa tudi že položaj podjetja znotraj korporacije Panasonic. Bobinac je za Dnevnikov Objektiv ocenil tudi, da se mu sovražni prevzem Gorenja ne zdi verjeten.
Bobinac je v luči kritik iz dela medijev in javnosti v pogovoru še enkrat branil odločitev vodstva Gorenja, da z odlogom objavi informacijo o Panasonicovem skrbnem pregledu enega največjih slovenskih izvoznikov.
Kot je zagotovil, so, še preden se je začel skrbni pregled, skladno s predpisi obvestili Agencijo za trg vrednostnih papirjev (ATVP), da s Panasonicom potekajo pogajanja, ki lahko privedejo do poglabljanja strateškega partnerstva. ATVP je nato od njih zahtevala dodatna pojasnila, ta pa so ji po njegovih besedah takoj poslali. Seznanili so jo tudi s tem, kdo iz vodstvene ekipe pozna te občutljive informacije.
Bobinac je ob tem pojasnil, da so vnaprej pripravili tudi izjavo, ki bi jo objavili takoj, ko bi zaznali, da se je informacija pojavila zunaj kroga oseb, ki so se zavezale k zaupnosti. Ko se je to zgodilo, so informacijo o skrbnem pregledu takoj tudi objavili.
Za skrbni pregled so po Bobinčevih besedah vedeli uprava, nadzorni svet in še nekaj strokovnjakov. O dogajanju je Bobinac seznanil tudi predsednika vlade Mira Cerarja. Kot je povedal, se mu je zdelo primerno, da je ta s tako pomembno zgodbo seznanjen. Povedal mu je tudi, da gre za zaupno informacijo.
"Gorenje ima z vidika multiplikativnih učinkov za Slovenijo velik pomen. Ker smo največje slovensko industrijsko podjetje, drugi največji izvoznik, zaposlujemo okrog 11.000 delavcev, v Sloveniji pa kupimo za 120 milijonov blaga, je prav, da predsednik vlade to informacijo ima," je bil jasen Bobinac.
Na vprašanje, če bi se kdo iz omenjenega ozkega kroga informiranih lahko z informacijo okoristil, je Bobinac odgovoril nikalno. "Verjamem, da nihče od tistih, ki smo jih obvestili o skrbnem pregledu, te informacije ni izkoristil," je zagotovil.
Očitke o neenakopravni obravnavi investitorjev je Bobinac komentiral z besedami, da s Panasonicom, ki je skoraj 11-odstotni lastnik Gorenja, sodelujejo že tri leta, razvijajo izdelke in povečujejo obseg poslovanja.
"Panasonic je izrazil interes, da bi nas še bolj spoznal in da v korist obeh družb ustvarimo še uspešnejšo zgodbo. Ker smo ocenili, da bi to lahko bila zanimiva naveza, od katere bi imelo Gorenje veliko koristi, smo mu skrbni pregled omogočili," je pojasnil.
Panasonic je Gorenjevi upravi ob tem pojasnil, da želi skupaj z nami rasti v Evropi. "Uprava, z menoj na čelu, je ocenila, da bi bilo tesnejše povezovanje dobro za Gorenje, državo in regijo ter tudi za delovna mesta. Gorenje lahko namreč postane platforma za razvoj Panasonicove blagovne znamke velikih gospodinjskih aparatov v Evropi," je navedel Bobinac.
O podrobnostih sporazuma z Japonci Bobinac sicer še ne more govoriti, a dogovor je po njegovih zagotovilih sklenjen v korist družbe in je za Gorenje dober. Že vnaprej, v primeru, da pride do prevzema, so določili tudi vlogo Gorenja znotraj korporacije Panasonic.
Na vprašanje o dolgoročnem obstoju blagovne znamke Gorenje je Bobinac odgovoril s protivprašanjem: "Če nekdo, kot je Panasonic, prihaja na celino, na kateri skorajda ni prisoten z velikimi aparati, ali bo mar umaknil blagovno znamko, ki ima tradicijo in ugled?" "Zato bo znamka Gorenje obstala," je prepričan.
Glede učinka morebitnega japonskega prevzema na delovna mesta natančen ne more biti, vendar je partnerstvo po njegovih besedah sklenjeno z namenom, da skupaj družbi rasteta še hitreje, kar lahko pozitivno vpliva na število zaposlenih.
Na vprašanje, če bi se v luči večjih nakupov Gorenjevih delnic po objavi prevzemne ponudbe Panasonica lahko vnela prevzemna vojna za Gorenje, je Bobinac odgovoril, da v industriji bele tehnike redko doživijo sovražne prevzeme. "Vsaj tega, da bi to naredili morebitni strateški partnerji, ne pričakujem," je povedal predsednik Gorenjeve uprave. "Kaj takega se v naši panogi še ni zgodilo," je dodal.