REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bo EU zaostrila pogoje za tuje naložbe; v ozadju boj proti Kitajski

Bo EU zaostrila pogoje za tuje naložbe; v ozadju boj proti KitajskiKitajska in Evropska unija; Mirko Sedeu/TaTrenutek

Jutri se bodo sestali predstavniki držav Evropske unije in Evropskega parlamenta, kjer bi lahko dosegli dogovor o osnutku novega evropskega zakona, ki bi zaostroval naložbe iz tretjih držav. 

Primarno naj bi bil zakon usmerjen v zavarovanje nacionalne varnosti, še posebej pa proti Kitajski, ki hoče z nakupi povečati politični vpliv na evropski celini. Predhodno so evropski zakonodajalci že dosegli dogovor o 95-odstotkih besedila bodočega zakona. Trenutno razlike preostajajo, a samo kako daleč bi šli v prepovedih financiranja. 

Že lani je nemška vlada preprečila prodajo proizvajalca robotov Kuka AG, s čimer so zaščitili vrhunsko tehnologijo. Letos so prav tako zavrnili kitajsko ponudbo za nakup proizvajalca orodij Leifeld Metal Spinning AG. 

Že lani je nemška vlada preprečila prodajo proizvajalca robotov Kuka AG, s čimer so zaščitili vrhunsko tehnologijo. Letos so prav tako zavrnili kitajsko ponudbo za nakup proizvajalca orodij Leifeld Metal Spinning AG

Franck Proust, ki je glavni pogajalec za Evropski parlament, je dejal: »Nadomeščamo izgubljeni čas. Vse druge svetovne sile imajo svoje sisteme pregleda investicij. Samo Evropa nima takega orodja.« 

Že lanskega septembra je Evropska komisija predlagala, da se v EU sprejme mehanizem, ki bo omogočal pregled (in zavrnitev) neposrednih tujih naložb z uporabo nabora podatkov, izmenjave informacij in pritiska drugih. Vsaka članica bi ohranila suverenost in zmožnost potrditve oz. zavrnitve tujih investicij, pri čemer bi Evropska komisija lahko izdala svoje mnenje o nakupu. 

Proust je dodal še določilo, da bi lahko najmanj tretjina članic EU preprečila tujo investicijo v drugi članici, če bi to lahko vplivalo tudi na njihovo varnost. 

Proust je dodal še določilo, da bi lahko najmanj tretjina članic EU preprečila tujo investicijo v drugi članici, če bi to lahko vplivalo tudi na njihovo varnost. 

EU bi rada predvsem omejila dostop do lastništva kritične infrastrukture, tako na področjih energetike, transporta, komunikacij, podatkovne industrije, vesolja, finančne industrije, kot tudi na področju kritičnih tehnologij, kot so polprevodniki, robotika in umetna inteligenca.

Med predhodnimi pogajanji so dodali še vodo, zdravstvo, obrambo, medije, biotehnologijo in prehrambno varnost, poroča Bloomberg.
 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek