REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bi radi zaslužili 85000 dolarjev? Nič lažjega - le preleviti se morate v ninjo

Bi radi zaslužili 85000 dolarjev? Nič lažjega - le preleviti se morate v ninjoNinje - bojevnik in bojevnice

Na spletu se je razširil glas o nenavadni ponudbi za službo, ki so ga objavili obupani voditelji Iga.

To majhno mesto v osrednji Japonski, ki se nahaja 450 kilometrov stran od Tokia, je namreč tako kot cela država soočeno z demografsko krizo, ta pa je razlog, da je župan morali priznati hudo pomanjkanje najbolj iskanega kadra - oziroma ninj

Ne le v mestu Iga, ampak na splošno na Japonskem.

Ninje so sicer v japonskih borilnih veščinah in za uporabo različnega orožja še posebej izurjeni bojevniki in bojevnice, ki so se uporabljali predvsem za vohunske naloge in za atentate na pomembne "tarče." Miroljuben način življenja pa je v zadnjih desetletjih poskrbel, da so njihove usluge postale manj iskane. Po drugi strani pa si jih zelo želijo spoznati turisti.

Ninja - Ig

Mestni prvaki so opazili, da je v zadnjih letih povečan priliv turistov na Japonsko, zato bi ta trend radi čim bolj izkoristili in privabili goste. Za ta podvig so potrebovali izvirno podjetniško idejo, ki bi po svetu razširila sloves o Igu kot mestu, zanimivem za počitniško rajanje, obenem pa prinesla denar v mestno blagajno in zaslužek someščanom. Na tej točki jim je načrt skazilo dejstvo, da prav Igu kronično primanjkuje za potrebe lokalnega turizma najbolj iskanega kadra - ninja bojevnikov.

Ker je brezposelnost na Japonskem najnižja po letu 1993, ni enostavno najti dovolj kvalificiranih ninj

Zapletenega položaja, v katerem se je znašla Iga ne olajšujejo niti številke - brezposelnost na Japonskem je izrazito nizka, le 2,5%, najnižja po letu 1993. Zato ni enostavno pridobiti iskane delovne sile. Še večji problem je, ko gre za povpraševanje po zelo specifičnih poklicih, denimo specializiranih ninja izvajalcih, ki so na Japonskem postali deficitarni.

Trening Ninj

Pomanjkanje ninj je nerešljiva enačba za voditelje Iga, mesta, ki se ponaša s slovesom zibelke prvih ninj. Prav v bogati "ninja dediščini" župan Iga vidi priložnost, da mesto postane bolj prepoznavno in se prelevi v novo turistično Meko za vse ljubitelje tradicije ninj.

Naloga - kako narediti Igo prepoznavno kot mesto ninj - ni niti malo lahka. Dejstvo, da vse več turistov pohajkuje po Japonski ni vplivalo na rast blaginje Ige, ker se ti večinoma zadržujejo v večjih mestih, ruralna področja - kot je podeželska Iga - pa so povsem zapostavljena, poroča Business Insider.

Zato so se podjetni mestni očetje naposled odločili, da bi bilo smotrno vlagati več denarja v infrastrukturo s ciljem, da se privabijo turisti in da se jih tako pripravi, da ostanejo dlje časa v Igi. Reportažo o izvirni podjetniški ideji in nenadnem pripetljaju zaradi "pomanjkanja ninj na Japonskem" je objavil tudi ameriški National Public Radio (NPR).

Sakae Okamoto, župan Ige, je za NPR tudi razkril, da se je odločil, da najprej preseli mestni parlament na novo lokacijo, da bi na prostoru, ki ga je v preteklosti "zasedal" parlament zgradil novi oziroma še en ninja muzej.

"Iga res zelo veliko dela na spodbujanju ninja turizma in doseganju čim boljših gospodarskih dosežkov", je povedal Okamoto.

Obupano mesto trpi tudi zaradi depopulacije, ker Igo zapuščajo mladi, ki odhajajo stran - "s trebuhom za kruhom". Da bi obudil lokalno gospodarstvo in spodbudil mlade, da naj ostanejo na podeželju, si je župan Okamoto omislil tudi vsakoletni ninja festival, prireditev, ki ima en sam cilj, to je, da privabi ne le turiste iz tujih in domačih koncev ampak tudi domačine.

Festival se je uveljavil kot enkratna priložnost, da se ljudje, oblečeni v ninja kostume sprehajajo po mestu ter se ob tem dobro zabavajo.

Ninje v akciji

Mestu Iga, ki ima le 100 tisoč prebivalcev, je z vsem tem vendarle uspelo opogumiti 30 tisoč turistov, da pridejo na obisk, ampak so ti ostali v mestu v povprečju le en dan. Mesto jim pač ni bilo zanimivo za daljše bivanje. To je bil razlog, da so se mestni veljaki odločili, da mestu zagotovijo stalno zaposlene ninje, oziroma tiste, ki bi jim zaupali nalogo, da za dobro počutje in zabavo obiskovalcev igrajo vlogo ninj. V tem jim je na pomoč priskočila tudi vlada iz Tokia, ki se je odločila, da financira projekt zaposlovanja ninj.

Ninja se ne postane z dedovanjem, je za Reuters izjavil Sugako Nakagawa

Gre za zaposlitev "poklicnih" ninj, ki jim se obeta zelo dober zaslužek. Letna plača znaša od 23.000 do 85.000 ameriških dolarjev (do 73.000 evrov). To je zelo dober zaslužek za sodobne ninje, glede na dejstvo, da so njihovi predniki lahko zaslužili deset krat manj, okoli 7.000 evrov na leto.

"Ninja se ne postane z dedovanjem", je za Reuters izjavil Sugako Nakagawa, kustos lokalnega ninja muzeja, in opozoril oblasti, da "brez trdega in resnega treniranja, nihče ni mogel postati ninja. Zato so v zgodovini tiho izginili."

Glede na dejstvo, da Japonska zadnja leta beleži veliki "turistični bum" (Svetovna turistična organizacija ocenjuje, da je v letu 2017 skoraj 29 milijonov turistov obiskalo Japonsko, kar pomeni porast skoraj 20 odstotkov v primerjavi z letom 2016) se mestu Iga enako kot ninjam v prihodnje očitno obetajo nekoliko boljši časi.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek