REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Analitik, ki je predvidel krizo leta 2008, zdaj napoveduje zlom ameriške borze: Prihaja depresija

Analitik, ki je predvidel krizo leta 2008, zdaj napoveduje zlom ameriške borze: Prihaja depresijaFinančni guru je že prej opozoril, da bi dvigovanje obrestnih mer v boju proti inflaciji lahko negativno vplivalo na delnice. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Robert Kiyosaki je poudaril, da je »preveč znakov«, ki kažejo na zlom borz v bližnji prihodnosti.

Znani analitik in ekonomist, ki je leta 2008 napovedal propad Liman Brothers Inc., ameriškega globalnega podjetja za finančne storitve, ustanovljenega leta 1847 (spomnimo, Lehman je bila četrta največja investicijska banka v Združenih državah in preden je leta 2008 razglasila stečaj, je imela približno 25.000 zaposlenih po vsem svetu) in s tem opozoril na prihajajočo svetovno gospodarsko krizo.

Zdaj je vlagatelje opozoril, da lahko Wall Street - pade.

Robert Kiyosaki je poudaril, da je »preveč znakov«, ki kažejo na zlom borz v bližnji prihodnosti.

»Ne igram se z delnicami in obveznicami. Kot podjetnik imam rad, da je vse pod nadzorom.

Vendar pa preveč znakov kaže na resen zlom borze. Če je vaša prihodnost odvisna od delnic in obveznic, bodite previdni, poiščite strokovni nasvet.

Bojim se, da prihaja depresija je Kiyosaki zapisal na Twitterju.

Kiyosaki ni podrobneje pojasnil, zakaj pričakuje padec delnic.

Pred tem pa je napovedal, da bo ameriška centralna banka (FED) zvišala obrestne mere, da bi zajezila skoke cen, in opozoril, da bo to posledično sprožilo zlom cen delnic, obveznic, nepremičnin in zlata.

Njegove »napovedi« so se doslej izkazale za točne, saj se je država v zadnjih mesecih res soočila z najhujšo inflacijo v zadnjih desetletjih, zaradi česar je FED izvedel vrsto dvigov obrestnih mer.

Obrestna mera je trenutno od 5 do 5,25 odstotka, v primerjavi z nič odstotka v začetku leta 2022.

Doslej se je zdelo, da so cene v ZDA in gospodarska rast odporne na višje stroške zadolževanja.

Referenčni indeks S&P 500 se je doslej letos povečal za 17 odstotkov, Nasdaq pa za 35 odstotkov, delno po zaslugi porasta stav na umetno inteligenco.

Vendar pa je Kiyosaki prejšnji teden v tvitu dejal, da trenutna rast delniškega trga ni znak zdravja, ampak produkt suspenza zgornje meje dolga, ki jo je Washington sprejel prejšnji mesec, da bi se izognili neplačilu svojih obveznosti.

»Zakaj borza raste? Zato ker je odpravljena 'zgornja meja’ dolga. Torej državni dolg raste skupaj z borzo. Bogati postajajo še bogatejši, ko Amerika postaja revnejša. Žalostno. Držite se pravega denarja in resničnega premoženja: zlata, srebra, bitcoina,« je poudaril.

Skupni dolg ZDA zdaj znaša več kot 32 bilijonov dolarjev, a glede na nedavno opozorilo Kongresnega urada za proračun (CBO) se bo v naslednjih treh desetletjih skoraj podvojil, tako da bo z letošnje ocene 98 odstotkov BDP-ja poskočil na 181 odstotkov do leta 2053, razen če se zakon spremeni.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek