sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Zakaj Američani odlašajo z vrnitvijo na Luno? Imajo resno težavo, nato pa se je vmešal Elon Musk
![Zakaj Američani odlašajo z vrnitvijo na Luno? Imajo resno težavo, nato pa se je vmešal Elon Musk](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/nasa.jpg?itok=fkHTpqoB)
Ameriška vesoljska agencija NASA si je zadala visoke cilje in po pol stoletja napovedala vrnitev človeka na Luno.
Gre za ambiciozno zastavljeno misijo Artemis, s katero Američani načrtujejo vrnitev ljudi na Luno do leta 2024.
NASA je septembra leta 2020 naznanila, da bo zelo drag podvig stal 28 milijard dolarjev, večina sredstev pa naj bi bila namenjena lunarni kapsuli Orion, predvideni za tri potnike - dva moška in žensko.
Returning humanity to the Moon
— NASA (@NASA) August 16, 2021
A dedicated team a powerful rocket
In this new episode of our #CuriousUniverse podcast, learn about our @NASAArtemis program and preparing a Moon rocket for launch from @NASA_SLS and @NASAGroundSys engineers.
: https://t.co/oIPCLcztCW pic.twitter.com/G4nM220ET1
V preteklem letu dni je bilo vloženih milijarde dolarjev in najetih več deset podjetij, da bi vse potekalo gladko, a zaman.
Generalni inšpektor ameriške agencije Paul Martin je izjavil, da novo potovanje na Mesec »ni izvedljivo« v začrtanih rokih, ker vesoljske obleke še vedno niso nared!
Nove obleke so kritična točka projekta Artemis, saj bo le njihov razvoj stal več kot milijardo dolarjev.
NASA watchdog says return of astronauts to moon by 2024 'not feasible' due to spacesuit delays #Nasa via https://t.co/YJATIVbljI https://t.co/0CMtAOtFTg
— News an random (@_news_random_) August 16, 2021
Zdaj je jasno, da obleke za astronavte ne bodo dokončane do načrtovane iztrelitve rakete leta 2024, ampak šele aprila leta 2025, opozarja Paul Martin.
Zamude pripisuje težavam s financami, koronavirusom in nepričakovanim tehničnim izzivom, poroča CNN.
![](https://insajder.com/sites/default/files/nova_vesoljska_obleka.jpg)
Trenutno zahteven visokoleteč projekt izvaja kar 27 podjetij, ki izdelujejo različne sestavne dele za vesoljske obleke.
Nič od tega očitno sploh ni všeč Elonu Musku, lastniku podjetja SpaceX, ki se je s kančkom cinizma oglasila na Twitterju:
Seems like too many cooks in the kitchen
— Elon Musk (@elonmusk) August 10, 2021
»Preveč je kuharjev v tej kuhinji,« je posmehljivo zapisal milijarder in dodal, da lahko njegovo podjetje, če bo to potrebno – uspešno dokonča začeto delo.
Spomnimo, prav Muskovemu SpaceX si je naposled uspelo zagotoviti 2,9 milijarde dolarjev vredne pogodbe za gradnjo novega lunarnega vesoljskega plovila.
Tako je iz vesoljske tekme izpadel Muskov tekmec Jeff Bezos, ki je pred tem agenciji NASA ponudil dve milijardi dolarjev v zameno za pogodbo o izgradnji novega lunarnega vesoljskega plovila.
Gateway (n.) — a means of access or entry to a place.
— NASA Artemis (@NASAArtemis) August 14, 2021
A vital component of #Artemis missions, @NASA_Gateway will be the first long-term outpost in lunar orbit, providing us a unique view of our solar system and a beacon of international and commercial cooperation in space. pic.twitter.com/0S3adexJWs
Ugovor Bezosovega podjetja Blue Origin zaradi odločitve agencije NASA, da delo zaupa Muskovemu SpaceX je bil pred nekaj dnevi zavrnjen, poroča Daily Mail.
Najvišji pritožbeni organ GAO (US Government Accountability Office) je namreč zavzel stališče, da NASA ni kršila predpisov, ko je izvedbo projekta dodelila varovancu Elona Muska.