REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trumpova psihopatska igra: Zakaj je predsednik ZDA nenadoma zamrznil svoje carine – in kaj sledi?

Trumpova psihopatska igra: Zakaj je predsednik ZDA nenadoma zamrznil svoje carine – in kaj sledi?Xi in Trump. Vir: Posnetek zaslona, X

Rusija je bila (skupaj z Belorusijo in Severno Korejo) ena od redkih držav, ki ni bila tarča ameriških »povračilnih carin«, ki so jih ZDA po burnem dogajanju na borzah nenadoma zamrznile za 90 dni.

Uradno sankcij proti Rusiji niso uvedli zato, ker ZDA z Rusijo ne trgujejo veliko in so sankcije že opravile nalogo carin.

Dejansko pa seveda zato – kot je razkril Axios – ker ZDA od Rusije kupujejo res samo še tisto, kar v ZDA nujno potrebujejo in bi bile nove carine veliko bolj v škodo ZDA, hkrati pa bi predstavljale še eno zaostritev z Rusijo.

Tega pa si ZDA v tem trenutku, ko poskušajo z novim »detantom« - ne želijo.

Celotna akcija je bila nerodna tudi zato, ker je pokazala, da so Trumpovi prijatelji na borzi zaradi hitrih sprememb zaslužili na stotine milijonov dolarjev.

Toda zakaj je predsednik ZDA tako nenadoma spremenil svojo odločitev glede carin proti državam sveta?

In kako na to gledajo v sicer s temi ukrepi »neprizadeti« Rusiji?

To je v bistvu klasičen Trumpov scenarij - kar nekateri imenujejo njegova »psihopatska strategija«. Ustvari krizo, nato ponudi, da jo bo zmanjšal kot »gesto dobre volje«, v zameno pa zahteva popuščanje. V tem primeru naj bi te koncesije vključevale odpravo ameriškega trgovinskega primanjkljaja in prisilno vrnitev proizvodnje domov.

O tem je svoje mnenje podal Vitalij Rjumšin, novinar in politični analitik, ki pravi, da ga Trump zmeraj znova preseneti tudi potem, ko si je že mislil, da »smo videli vse.«

Vse se je začelo takrat, ko je me predsedniško kampanjo Trump obljubil, da bo »dal lekcijo« vsem ameriškim trgovinskim partnerjem.

Februarja je z uvedbo carin na uvoz iz Kanade in Mehike sprožil poskusni balonček.

Izgovor je bil, da državi nista storili dovolj za zajezitev migracij in trgovine s prepovedanimi drogami.

Ottawa in Mexico City sta hitro pristopila k pogajanjem, kar je potrdilo Trumpovo prepričanje, da lahko carinska palica prisili druge države k pogovorom. Ta uspeh ga je opogumil, da je enako strategijo poskusil tudi na svetovni ravni.

Tako je tudi storil. In kar je sledilo, je bilo veliko bolj presenetljivo, kot so mnogi pričakovali.

Trgi so se zrušili. Cene nafte so padle. Ekonomisti so napovedali recesijo.

Recesija
Recesija. Vir: Posnetek zaslona, X

Američani so začeli kopičiti zaloge hrane in zalog. Mediji so prehitevali drug drugega v tekmovanju glede oznake novega kaosa.

Medtem je Bela hiša mirno vztrajala, da vse poteka »po načrtu«.

In kaj točno je bil načrt? Trump sam je to povedal povsem jasno: da bi svet »poljubil njegovo rit.«

Ko se je pojavila realnost potencialne recesije, je Trumpova priljubljenost strmo padla. Mnogi v javnosti so predsednika in njegovo ekipo začeli obravnavati kot, milo rečeno, premalo kompetentna.

»To je v bistvu klasičen Trumpov scenarij - kar nekateri imenujejo njegova 'psihopatska strategija'. Ustvari krizo, nato ponudi, da jo bo zmanjšal kot 'gesto dobre volje', v zameno pa zahteva popuščanje. V tem primeru naj bi te koncesije vključevale odpravo ameriškega trgovinskega primanjkljaja in prisilno vrnitev proizvodnje domov.

Toda tokrat je Trump morda pretiraval. Začetek trgovinske vojne s celotnim svetom hkrati ni pretresel le vlad, ampak tudi Američane doma. Ko se je pojavila realnost potencialne recesije, je Trumpova priljubljenost strmo padla. Mnogi v javnosti so predsednika in njegovo ekipo začeli obravnavati kot, milo rečeno, premalo kompetentna.

Obsežen odziv je demokratom ponudil redko priložnost, da preidejo v ofenzivo. Po vsej državi so se pojavili proticarinski shodi, ki so jih organizirale liberalne skupine in aktivisti. Trumpa sta javno grajala Barack Obama in Kamala Harris. Kongresnik Al Green je celo napovedal, da namerava vložiti ustavno obtožnico - že tretjič.

In ni bila samo levica, ki je opozarjala na nevarnost.

Republikanski senator Ted Cruz, predsednik senatnega odbora za trgovino, je opozoril na morebitno 'krvavo kopel' za republikance na vmesnih volitvah leta 2026, če bi carine sprožile popolno recesijo. Svoje nezadovoljstvo so izrazili tudi milijarderji z Wall Streeta, med katerimi so mnogi podpirali Trumpa. Predvsem Elon Musk, dolgoletni Trumpov zaveznik, je javno kritiziral predsednikovega svetovalca za trgovino Petra Navarra in ga označil za 'idiota' in 'neumnejšega od vreče krompirja'.«

»Trumpova administracija je zaradi političnega, finančnega in javnega pritiska hitro ukrepala.

Verjetna sta dva scenarija. Ali bo Trump svoje trgovinske partnerje prisilil k hitremu popuščanju in razglasil zmago, ali pa se bo na pol poti umaknil in poiskal nov problem - podobno kot v primeru Ukrajine.

Trump je 9. aprila sporočil, da se je 75 držav obrnilo nanj s prošnjo za sklenitev dogovora. V odgovor je za 90 dni znižal carine na 10 % in to označil kot priložnost za pogajanja.

Vendar vsi ne popuščajo.

Predvsem Kitajska se je izkazala za veliko bolj vzdržljivega nasprotnika. Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko se še naprej stopnjuje, saj so carine, ki si jih medsebojno zaračunavajo, zdaj dosegle 140 % in se še povečujejo. Če se bo nadaljevala brez nadzora, se lahko trgovina med največjima svetovnima gospodarstvoma zmanjša za 80 %, kar bo imelo katastrofalne posledice za obe strani,« ocenjuje Vitalij Rjumšin.

Kitajska obljublja, da bo podpirala večstranski trgovinski sistem: minister za trgovino.

Kitajska je zavezana varovanju odprtega, vključujočega, preglednega in nediskriminatornega večstranskega trgovinskega sistema, je dejal minister za trgovino Wang Wentao v petek v video pogovoru z generalno direktorico Svetovne trgovinske organizacije (STO) Ngozi Okonjo-Iwealo.

In kaj sledi?

»Verjetna sta dva scenarija. Ali bo Trump svoje trgovinske partnerje prisilil k hitremu popuščanju in razglasil zmago, ali pa se bo na pol poti umaknil in poiskal nov problem - podobno kot v primeru Ukrajine.

Se spomnite fanfar, ko je Trump obljubil, da bo zagotovil mir v Ukrajini 'v 24 urah'? Ali celo 'v 100 dneh'? V trenutku, ko je postalo jasno, da se to ne bo zgodilo, je Bela hiša popolnoma prenehala govoriti o tem.

Se spomnite fanfar, ko je Trump obljubil, da bo zagotovil mir v Ukrajini 'v 24 urah'? Ali celo 'v 100 dneh'? V trenutku, ko je postalo jasno, da se to ne bo zgodilo, je Bela hiša popolnoma prenehala govoriti o tem.

To je Trumpov slog. Ustvari spektakel, obvladuje naslovnice, nato pa se tiho umakne, ko preneha delovati.

In ne pozabimo - še vedno ima nekaj kart, ki jih lahko odigra. Na primer Gazo, ki jo je nekoč poimenoval 'Riviera Bližnjega vzhoda'. Ali iransko jedrsko vprašanje, še eno njegovo priljubljeno nerealizirano 'genialno idejo'.

Torej ne - ne bom rekel, da sem videl vse. Če kaj, so me nedavni dogodki naučili, da je s Trumpom za vogalom vedno še več norosti.

In kar je najbolj strašljivo? Včasih deluje,« opozarja Vitalij Rjumšin.

Na družbnih omrežjih pa se medtem vrstijo objave sarkastičnih vedeo posnetkov, ki kažejo, kako naj bi izgledala ponovna industrializacija ZDA pod Trumpom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek