REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na družbenih omrežjih in na Kitajskem z vrsto upravičeno sarkastičnih filmčkov pospremili uvedbo ameriških carin!

Na družbenih omrežjih in na Kitajskem z vrsto upravičeno sarkastičnih filmčkov pospremili uvedbo ameriških carin!Ročno delo: Ameriška tovarna prihodnosti, kot jo vidijo kritiki ameriških carin... Vir: Posnetek zaslona, X

Kitajska v odgovor na ameriško povišanje carin s soboto zvišuje carine na uvoz ameriškega blaga na 125 odstotkov.

V Pekingu so se za to odločili, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump v sredo zvišal carine za Kitajsko na skupno 145 odstotkov.

Kitajske oblasti so v petek sporočile še, da bodo »ignorirale« dodatne dvige ameriških carin.

Kitajska je sporočila da ne bo več upoštevala nadaljnjih povišanj ameriških carin, saj da ameriško blago za uvoznike ne bi bilo več ekonomsko smiselno.

»Ameriška uvedba nenormalno visokih carin na kitajsko blago je postala igra številk brez praktičnega pomena za gospodarstvo,« je v sporočilu za javnost zapisalo kitajsko ministrstvo za trgovino.

»Če se bodo ZDA še naprej šle to carinsko igro številk, jo bo Kitajska ignorirala«, je dejal tiskovni predstavnik ministrstva.

Odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da za 60 držav sveta in EU – z izjemo Kitajske – za 90 dni zamrzne dodaten dvig tako imenovanih vzajemnih carin na uvoz blaga v ZDA, je po prepričanju ministrstva deloma posledica pritiska iz Pekinga.

»Pod pritiskom Kitajske in drugih deležnikov so ZDA začasno zamrznile uvedbo vzajemnih carin za nekatere trgovinske partnerice,« je dejal tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za trgovino.

V četrtek so začele veljati kitajske 84-odstotne carine na uvoz ameriškega blaga, ki so jih kitajske oblasti uvedle kot odgovor na zvišanje ameriških uvoznih carin.

To je razjezilo ameriškega predsednika, ki se je v sredo odzval z novim zvišanjem carin za Kitajsko.

Kitajska se je odzvala tudi na prejšnje trgovinske ukrepe ZDA.

V začetku februarja so tako kitajske oblasti uvedle 15-odstotne carine na uvoz premoga in utekočinjenega zemeljskega plina iz ZDA ter desetodstotne carine na uvoz surove nafte, kmetijske mehanizacije in nekaterih vozil, sredi marca pa še 10- oziroma 15-odstotne carine na ameriške kmetijske pridelke in izdelke.

Ob tem je Kitajska omejila tudi izvoz redkih zemljin in povečala seznam sankcioniranih ameriških podjetij ter omejila uvoz filmov iz Hollywooda.

Obenem so družbena omrežja polna sarkastičnih video zapisov, ki prikazujejo vodilne ameriške politike, kako se – precej zamaščeni – trudijo ponovno industrializirati ZDA.

In to tako, da ročno in ne posebej spretno izdelujejo različne izdelke.

Filmčki so menda narejeni tudi s pomočjo umetne inteligence.

Eden od njih prikazuje boj prebivalcev nenaseljenih območij, ki so jim ZDA uvedle carine, proti ameriškim imperialistom.

Hkrati pa na ironičen način kažejo točno to, kar bo največji problem ZDA – to pa je pomanjkanje znanja in tehnologije.

Da bi trump ZDA znova naredil velike zato ne bo dovolj zgolj dvigniti carine.

Potrebno bi bilo vlagati v znanje, šolstvo, zdravstvo, razvoj – ne pa v vojne.

Tega pa v ZDA očitno še niso doumeli.

In zato je v tej carinski vojni na pravi strani Kitajska in z njo večina sveta – na napačni pa so ZDA, ki se jih krčevito oklepa tudi slovenska politika.

Razvoja Kitajske ni mogoče ustaviti, tako kot Soncu ne moreš reči, da naj ne vzide, je nekoč podobno dogajanje komentiral Vladimir Putin.

Kajti Sonce bo vzšlo, ameriške sankcije pa zagotovo ne bodo uspele ustaviti razvoja Kitajske.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek