sobota, 11. julij 2026 leto 31 / št. 192
Ljubljenčki so za »živalski način«: Tudi na tem področju Tesla premaga vso evropsko in kitajsko konkurenco!
Avtomobilski proizvajalec Tesla se v zadnjem času sooča z veliko konkurenco, predvsem kitajskih proizvajalcev električnih avtomobilov.
Ti s svojim dosegom, inovacijami in izjemno konkurenčnimi cenami vse bolj ogrožajo nekoč vodilni položaj Tesle na trgu električnih avtomobilov.
Tesla, ki je je s pionirskim »modelom S« na trgu serijskih avtomobilov komaj leta 2012 začela z električno revolucijo in nato vzpodbujala elektrifikacijo mobilnosti po vsem svetu, se tako sooča z (pričakovanimi) rezultati (tudi) svojega pionirskega dela: resno svetovno konkurenco.
A mnogi, ki danes kažejo le na dosežke Tesline konkurence pozabljajo, kako je bilo prav to tisto, kar si je Elon Musk želel.
Še več: prihodnost sveta je postavil pred sebične interese lastnega podjetja, s tem pa se odrekel veliki dohodkom v prid hitre elektrifikacije, ki je zajela ves svet.
Elon Musk je namreč Tesline patente naredil odprtokodne in omrežje Supercharger odprl za konkurenco, namesto da bi ga zaklenil kot ograjen vrt, opozarja eden od uporabnikov na omrežju X.
Danes Tesla upravlja največje in najbolj zaupanja vredno omrežje hitrih polnilnic na svetu, kar lastnikom električnih vozil daje zaupanje, da jih lahko polnijo skoraj kjer koli.
In to ne pomaga samo Tesli. Pomaga celotni industriji električnih vozil.
Ford, GM, Rivian, Mercedes, Hyundai, Kia in skoraj vsaka večja znamka električnih vozil lahko prodaja svoja električna vozila z veliko večjim zaupanjem, ker je Tesla že zgradila polnilno infrastrukturo, ki ji ljudje zaupajo.
Ko vozniki pripeljejo do Teslinega Superchargerja, vedo, da bo deloval. Ta brezskrbnost odpravlja enega največjih strahov, ki jih imajo ljudje glede nakupa električnega vozila.
Tudi če nekdo kupi električno vozilo, ki ni Tesla, ve, da se lahko še vedno zanese na Teslino polnilno omrežje.
Elon Musk made Tesla’s patents open source and opened the Supercharger network to competitors instead of locking it down as a walled garden
— X Freeze (@XFreeze) July 9, 2026
Today, Tesla runs the world’s biggest and most trusted fast‑charging network, giving EV owners confidence they can charge almost anywhere… pic.twitter.com/wHl9IZFOsj
Tesla ni zadušila konkurence. Neposredno jim je pomagala.
Tesla je zgradila temelje, ki so okrepili konkurenco in olajšali rast celotne industrije električnih vozil.
In na teh temeljih so nato vzklili in uspeli mnogi.
Kitajski proizvajalec BYD je na primer že prehitel po največjem številu proizvedenih in prodanih električnih avtomobilov na svetu.
Tesla pa se še naprej bori in to z običajnimi metodami na trgu, ki prinašajo koristi uporabnikom - tudi z zniževanjem stroškov in cen.
Čeprav so Teslini modeli po svojih pospeških, porabi, dosegu in upravljalskemu vmesniku praviloma bolje ocenjeni od konkurence, se je Tesla v zadnjem času odločila, da še dodatno zniža cene, tudi za slovenski trg, kjer je najcenejši RWD model z zadnjim motorjem mogoče dobiti že za manj kot 28.000 evrov!
Tesla se je z osnovno različico modela 3 doslej tako agresivno spustila v boj za tržne deleže v Sloveniji, svoje prednosti pa so vsaj v Sloveniji podkrepili še s skoraj tri tisoč evri popusta in dostopom do najvišje subvencije.
S tem se realna cena avtomobila spusti pod mejo 28 tisočakov, odlični prodajni rezultati pa so zato pričakovani.
Mnenja o tem, zakaj je to zelo ugodna cena, kjer se dobi res veliko avta za ta denar se zbirajo tudi na družbenih omrežjih, na primer tukaj.
Eno samo pove vse: »Za tak dnar je T3 nobrainer. Zelo velik avta, LFP baterija, supercharger network, infotainment k dejansko dela.«
Tesla je zato v Sloveniji junija dosegla celo nov rekord za registracije posamičnega električnega avtomobila. Marca so registrirali 352 modelov 3, junija pa so po uradni statistiki sekcije celo že 485 registracij.
Junija je bil to tudi največkrat registriran avtomobil na trgu.
Tesla se je v prvi polovici leta posledično prvič zavihtela v prvo deseterico vseh avtomobilskih znamk v Sloveniji.
Letos so zbrali 1.265 registracij, pospešujejo pa tudi delež električnih avtomobilov na celotnem trgu – ta je junija znašal 25 odstotkov, na letni ravni pa je pri 17 odstotkih.
Med ključne prednosti avtomobila sodijo njegov operacijski sistem, poraba energije (na testu komaj 15 kWh na 100 kilometrov) in Teslino lastno polnilno omrežje z zelo konkurenčnimi cenami.
V razredu električnih avtomobilov pod mejo 35 tisoč evrov (pogoj za subvencijo 7.200 evrov) je vse to težko premagljiv paket.
Toda Teslini modeli nekatere kupce prepričajo na še enem, morda manj opaznem, a za nekatere odločilnem področju – skrbi za hišne ljubljenčke in dodatni opremi za »kampiranje« v avtu.
Tesle imajo namreč serijsko vgrajeno možnost vključitve programa »Dog mode«, kjer vozilo ohranja temperaturo v avtu, medtem ko je na zaslonu opozorilo za mimoidoče, da je z ljubljenčkom vse v redu.
Kitajska in evropska konkurenca pa na tem področju še vedno zaostajata za Teslo.
Dog Mode je nastal po incidentih v ZDA, ko so mimoidoči razbili okna Tesel, ker so mislili, da je pes ogrožen v vročem avtu.
Zato v avtomobilih Tesla zaslon ob vključitvi te funkcije pokaže:
»Moj lastnik se bo kmalu vrnil – temperatura je X°C«
Tako mimoidoči vidijo, da je pes varen.
Funkcije sicer ni mogoče vključiti, če je stopnja napolnjenosti baterije pod določeno mejo (20 odstotkov).
Na ta način so električni avti za psa res veliko varnejši kot klasični avtomobili, ker lahko klimatska naprava deluje več ur brez delovanja motorja.
Kljub temu pa večina evropskih in kitajskih proizvajalcev nima takšnega uradno poimenovanega »Dog Mode« načina z namensko grafiko na zaslonu.
In zakaj ne?
Glavni razlog, da mnogi proizvajalci tega sistema nimajo je pravna odgovornost. Če proizvajalec reče, da je »Dog Mode varen za psa« - in klima odpove, napetost v bateriji pade ali pa se »sesuje« programska oprema lahko proizvajalca tožijo za pogin živali.
Zato mnogi proizvajalci raje ponudijo »utility mode« ali »keep climate on« brez omembe živali.
Skoraj vsi sodobni električni avtomobili imajo zato funkcijo ohranjanja klime ob zapuščanju vozila (Utility/Camp Mode) ali upravljanje prek aplikacije, kar teoretično omogoča popolnoma enak učinek- v praksi pa ne, kajti opozorila na ekranu, da je »pes varen« v teh avtomobilih ni.
Lastniki nekaterih avtomobilov (npr. BYD) nato problem rešujejo tako, da v avtu pustijo velik papir z napisom, da je ljubljenček varen.
A ta rešitev res ni tako elegantna in zanesljiva, kot je Teslina.
Brez obvestila se namreč lahko sredi vročega dne lahko zgodi, da kakšen mimoidoči poskusi z razbijanjem stekla rešiti vašega ljubljenčka, prepričan, da ga bo huda vročina ubila.
Nekateri proizvajalci so sicer že začeli neposredno kopirati Teslino idejo z namenskimi pasjimi funkcijami, pogosto pod imenom "Pet Mode":
- Smart (#1 in #3): Tehnično gre za znamko pod okriljem Geelyja in Mercedesa. V svojih modelih imata uradni Pet Mode, ki ohranja nastavljeno temperaturo in na osrednjem zaslonu izpiše obvestilo za mimoidoče.
- Jaecoo (E5): Ta novi kompaktni električni SUV kitajskega koncerna Chery ima vgrajen namenski Pet Mode, oblikovan prav z mislijo na varnost psov.
- Chery (Tiggo 9): Ponuja vgrajen Pet Mode za kratkotrajno hlajenje kabine, ko lastnika ni v bližini.
- GAC Aion (Y Plus): Prav tako ponuja tovarniško vgrajen način za hišne ljubljenčke.
- BYD (vsi modeli): Nimajo namenskega gumba »Pet Mode« z grafiko na zaslonu, ponuja pa izjemno preprosto rešitev. Avtomobil lahko pustite prižgan s klimo, izstopite in ga preprosto zaklenete prek ključa ali mobilne aplikacije brez kakršnih koli časovnih omejitev – toda brez opozorila, da je ljubljenček varen.
Evropski in ostali uveljavljeni proizvajalci (Z alternativnimi sistemi)
Evropske znamke se ob tem namenskih »pasjih načinov« pogosto izogibajo zaradi pravne odgovornosti v primeru odpovedi sistema, vendar ponujajo sisteme za kampiranje in ohranjanje klime:
- Škoda & Volkswagen (serija ID. in Enyaq): Omogočajo funkcijo Instant Climate Control oz. Pre-conditioning. Ob izklopu vozila na zaslonu preprosto odkljukate možnost, da klima ostane vklopljena še 30 minut. Slabost je, da na zaslonu ni napisa za mimoidoče in da se sistem po pol ure izklopi. [1]
- Volvo (EX30, EX40, EX90): Prek aplikacije ali zaslona omogoča podaljšano delovanje klimatske naprave ob ugasnjenem motorju (Park Climate). [1, 2]
- Hyundai in Kia (npr. Ioniq 5, Ioniq 6, EV6, EV9): Imajo Utility Mode (Način pripomočkov). Ta način preklopi avto v stanje, kjer glavna pogonska baterija napaja klimo in elektroniko neomejeno dolgo (dokler baterija ne pade pod 20 %). Avto ostane zaklenjen, klima pa nemoteno hladi. [1, 2]
Največja prednost Teslinega Tesla sistema je zato varnostna grafika na zaslonu (»Moj lastnik se bo kmalu vrnil, v avtu je XX stopin«), ki preprečuje, da bi skrbni mimoidoči razbili okno avtomobila, misleč, da pes trpi v vročini.
Če uporabljate alternativne načine (kot so tisti pri znamkah BYD, VW ali Hyundai), lastniki psov običajno za vetrobransko steklo preprosto postavijo ročno napisan listek, da klima v avtu deluje.
Toda listek lahko zdrsne na tla ali pa ga sname ljubljenček in potem se lahko avto spremeni v vabo za rešitelje živali…
In kako kaže slovenski trg?
Situacija ni najboljša.
Le Polestar 4 ima uradni Animal Mode, ki:
- ohranja delovanje klimatske naprave,
- na osrednjem zaslonu prikaže obvestilo, da je žival v vozilu in da klima deluje,
- prikazuje notranjo temperaturo,
- se samodejno izklopi, ko baterija pade na 20 %.
Kaj pa Volvo?
To je zanimivo vprašanje, saj sta Volvo in Polestar tesno povezana.
Najnovejši modeli, kot je Volvo EX90, imajo napredne načine za ohranjanje klimatizacije, vendar vsaj trenutno nimajo enakega javno dostopnega »Animal Mode« kot Polestar 4. Programska oprema teh vozil ni povsem enaka.
Pri drugih kitajskih znamkah na slovenskem trgu pa je situacija naslednja:
Trenutno stanje:
- BYD – ne
- MG – ne
- Aiways – ne
- Xpeng – na nekaterih trgih obstajajo podobne funkcije, vendar evropske različice niso enotne.
- NIO – Pet Mode obstaja na določenih modelih, vendar NIO v Sloveniji uradno še ni prisoten.
- Zeekr – funkcija obstaja na nekaterih modelih, vendar ponudba pri nas še ni ustaljena.
Največje spremembe je v zadnjem času naredil XPENG, ki je z OTA-posodobitvijo XOS 5.8 začel uvajati uradni Pet Mode. Funkcija omogoča:
- ohranjanje klimatizacije po izstopu,
- samodejno zaklepanje vozila,
- vzdrževanje primerne temperature in kroženja zraka,
- upravljanje ter obvestila prek aplikacije.
To pomeni, da imajo oziroma bodo imeli (odvisno od različice programske opreme in OTA-posodobitve) tudi slovenski modeli:
- XPENG G6
- XPENG G9
- novejši P7
Podobno velja za Zeekr, ki je uradno vstopil na slovenski trg, napovedani pa so:
- Zeekr X
- Zeekr 001
- Zeekr 7X.
Vendar je tu še nekaj nejasnosti. Na nekaterih trgih ima Zeekr X potrjen Pet Mode, uporabniki pa poročajo, da deluje normalno.
Vendar je trenutno še nekaj nejasnosti, ali bo popolnoma enaka funkcionalnost vključena tudi na vseh evropskih različicah oziroma pri vseh modelih.
Po drugi strani pa Tesla to rešitev ima že serijsko. In dolga leta. In svoji rešitvi očitno trdno zaupa.
Z zelo malo elektrike Tesle ohranjajo primerno notranjo temperaturo v avtu zelo dolgo.
Če je baterija napolnjena do 80 odstotkov, bi lahko ljubljenčka v avtu pustili (teoretično) celo 30 ur.
A za večino lastnikov je dovolj že to, da lahko ljubljenčka v avtu tudi sredi zime ali v najhujši pripeki varno pustijo za nekaj minut, pol ure ali uro, kolikor jim je pač potrebno za kakšen nakup ali podobno krajše opravilo.
Pri drugih znamkah avtomobilov to enostavno ni mogoče.
Veliko člankov na spletu tudi zavaja, ko na primer za avtomobile kot so Škoda Enyaq iV, Hyundai Ioniq 5 ali Ford Mustang Mach-E trdijo, da so »dobri za pse«, vendar pa nimajo programa dog mode, pač pa imajo imajo samo predklimatizacijo ali nadzor klimatizacije preko aplikacije.
Ko gre za skrb za ljubljenčke, zato Tesla nima alternative.
To pa še posebej velja, če na trgu iščete rabljene električne avtomobile...
Pri Tesli pa veliko dajo tudi na varnost in udobje – ljudi.
Tudi s prodajo dodatne opreme.
Če želite na primer tudi sami malce počivati z iztegnjenimi nogami v avtu, potem imate za Model 3 pravkar na voljo napihljivo zračno blazino za prtljažnik, z vgrajeno električno zračno tlačilko, ki se enostavno priključi na notranji USB-C priključek avta in po uporabi enostavno zloži.
S tem se prtljažnik avtomobila spremeni v udobno posteljo.
Na trgu Severne Amerike so to rešitev, znano tudi iz drugih modelov avtomobilov Tesla, lansirali pred tremi dnevi.
In tako lahko v Tesli 3 počivate in celo varno spite (z vključeno klimatizacijo) nadvse udobno - z ljubljenčkom ali brez.
