REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Z nacionalno akcijo proti uporabi telefona med vožnjo

Z nacionalno akcijo proti uporabi telefona med vožnjo

Agencija za varnost prometa v sodelovanju s policijo tudi letos od ponedeljka do 28. januarja pripravlja nacionalno akcijo, s katero bodo opozarjali na nevarnost uporabe mobilnih telefonov med vožnjo. Zavzemali se bodo tudi za strožjo zakonodajo pri sankcioniranju voznikov, ki med vožnjo uporabljajo mobilni telefon, so sporočili z agencije.

Uporaba mobilnih telefonov med vožnjo ni dovoljena, razen z uporabo naprave za prostoročno telefoniranje. Z uporabo mobilnega telefona med vožnjo se namreč zmanjšuje zbranost voznika in njegova pozornost na dogajanje na cesti in njeni okolici, zato se poveča tveganje za nastanek prometne nesreče.

Če voznik telefonira med vožnjo, je to tako, kot bi imel v krvi 0,8 promila alkohola. 

Če voznik telefonira med vožnjo, je to tako, kot bi imel v krvi 0,8 promila alkohola. Med pisanjem sporočila voznik štirikrat več časa ne gleda na vozišče kot pri normalni vožnji, so opozorili na agenciji.

Številne študije, kot tudi znanstveni eksperiment, ki ga je lani z nevroznanstveniki opravila agencija, dokazujejo, da mobilni telefon na voznika vpliva negativno. Vozniku, ki med vožnjo uporablja mobilni telefon, se poslabša reakcijski čas, počasnejše zaznava in reagira na prometno signalizacijo, njegov zavorni čas je daljši, zmanjšano pa je tudi zaznavanje okolice in prometa.

Zaradi uporabe mobilnega telefona obstaja tudi večje tveganje pri odločitvah. To ne velja le za voznike motornih vozil, temveč tudi kolesarje, so poudarili na agenciji. A tudi prostoročno telefoniranje ni varno, saj tuje raziskave kažejo, da je uporaba prostoročne opreme za telefoniranje med vožnjo lahko prav tako pomemben dejavnik odvračanja pozornosti voznika, kot običajna uporaba mobilnega telefona brez prostoročne opreme.

V lanskem letu je policija izdala 26.391 plačilnih nalogov zaradi uporabe mobilnih telefonov med vožnjo in 3161 opozoril voznikom, kar je skoraj dvakrat več kot v leto prej.

Predvidena globa za voznike, ki kršijo zakon, je 120 evrov. A kot kaže raziskava agencije za varnost prometa, med vožnjo kljub prepovedi uporablja mobilni telefon kar 75 odstotkov voznikov v Sloveniji. V lanskem letu je policija izdala 26.391 plačilnih nalogov zaradi uporabe mobilnih telefonov med vožnjo in 3161 opozoril voznikom, kar je skoraj dvakrat več kot v leto prej.

Po njihovem predlogu bi veljala uporaba mobilnega telefona za vožnjo kot hujši prekršek, za katero bi kršitelj poleg denarne kazni v višini 250 evrov dobil tudi tri kazenske točke.

Problematika uporabe mobilnih telefonov med vožnjo ostaja ena izmed prioritet agencije. Še naprej se bodo zavzemali za strožjo zakonodajo pri sankcioniranju kršiteljev. Po njihovem predlogu bi veljala uporaba mobilnega telefona za vožnjo kot hujši prekršek, za katero bi kršitelj poleg denarne kazni v višini 250 evrov dobil tudi tri kazenske točke.

Ob policijskem nadzoru bodo o nevarnostih uporabe mobilnega telefona med vožnjo javnosti obveščali tudi z medijsko kampanjo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek