REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trije pasji parki za ljubljanske pse

Trije pasji parki za ljubljanske pseFoto: STA

V Mestni občini Ljubljana (MOL) trenutno obstajajo le trije pasji parki oz. javna pasja igrišča, a odgovorni napoveduje gradnjo novega že letos in odprtje petega v naslednjem letu.

Pasja igrišča in javna stranišča

Oddelek za gospodarske dejavnosti in promet Mestne uprave MOL glede stanja trenutnih javnih pasjih igrišč navaja, da trenutno obstajajo le trije: »Ob Vilharjevi ulici (v sklopu Severnega parka) smo v letu 2010 uredili pasje igrišče v velikosti 930 m² , leta 2013 v Štepanjskem naselju (ob Pesarski) v velikosti 960 m² in leta 2016 v Kosezah ob koseških blokih na Ulici bratov Učakar v izmeri 1420 m². V vseh parkih so postavljene klopi za obiskovalce, koši za smeti in koši za pasje iztrebke.«
Za izgradnjo posameznega pasjega parka je MOL odštela okoli deset tisoč evrov, pri čemer je postavitev opravilo javno podjetje KPL. Slednje tudi opravlja redno vzdrževanje vseh pasjih površin: »Vzdrževanje, ki zajema, košnjo in čiščenje pokošene površine, praznjenje košev za smeti, praznjenje košev za pasje iztrebke, znaša na posamezni park okvirno od 300 do 350 EUR mesečno.«

Poleg treh pasjih parkov imajo ljubljanski psi na voljo tudi dve pasji stranišči na prostem, ki
se nahajata v Tivoliju in četrtni skupnosti Vič.


A stanje se bo že v kratkem spremenilo, saj oddelek načrtuje gradnjo dveh novih parkov: »Letos načrtujemo ureditev pasjega igrišča v Šmartinskem parku, predvidoma v velikosti 1490 m². Naslednje leto nameravamo v sodelovanju s ČS Jarše postaviti pasje igrišče na eni od zelenic v sklopu naselja Nove Jarše.«


Čez 200 košev

MOL za bolj čisto okolje skrbi tudi z nameščanjem in praznjenjem košev za pasje iztrebke ter nameščanjem vrečk za slednje. Na področju MOL se tako trenutno nahaja 234 košev, ki so tudi redno oskrbovali z vrečkami. »Novih košev za pasje iztrebke ne nameščamo več na nove lokacije, ker pasji košek sedaj nadomeščamo s smetnjaki tipa Koško z nastavki za vrečke. Namreč, lastniki psov lahko pasje iztrebke, pobrane z vrečko, odvržejo v koš za mešane komunalne odpadke,« so pasje lastnike opomnili na mestni upravi.
Pri tem je potrebno omeniti, da se glede na izpostavljenost posamezne lokacije koša slednjega prazni vsak dan oz. vsak drugi dan, pri čemer cena praznitve in nameščanja rolice z vrečkami stane 2,47 evra.
Obstoječe koše za pasje iztrebke JP Snaga prazni vsak dan oz. vsak drugi dan, odvisno od izpostavljenosti lokacije.

Cena praznjenja koška za pasje iztrebke z namestitvijo rolice z
vrečkami je 2,47 EUR.

Redarji nad pasje lastnike

V sklopu mestne uprave delujejo tudi mestni redarji, ki skrbijo, da pasji lastniki (oz. voditelji) upoštevajo državno kot občinsko zakonodajo. Šele od leta 2013, ko se je spremenil Zakon o zaščiti živali, lahko mestni redarji tudi izvajajo nadzor nad tem delom mestne populacije.


Največ se tako redarji ukvarjajo s kaznovanjem lastnikov psov, kateri niso na javnem mestu
fizično varovani (niso na povodcu). Če redarji ugotovijo kršitev tega, lahko izdajo plačilni
nalog v višini dvesto evrov.


Dalje redarji tudi nadzorujejo, če lastniki nevarnih psov dodatno zavarujejo svoje pse na javnih mestih z uporabo nagobčnika.

A glede na število psov je število ukrepov, izvršenih s strani mestnega redarstva, sorazmerno majhno. Leta 2013 so izrekli 15 ukrepov, naslednje leto 44, leta 2015 39 in lani le 15. V letu 2016 je bilo zaradi kršenja 3. odstavka 11. člena ZZZiv s strani Mestnega redarstva izvedenih 15 ukrepov. Leta 2015 je bilo izvedenih 39 ukrepov, 2014 44 ukrepov in 2013 15 ukrepov. Pred tem obdobjem Mestno redarstvo ni izvajalo nadzora po Zakonu o zaščiti živali, saj za to področje ni imelo pristojnosti. Glede na to, da nadzor nad tovrstnimi kršitvami izvaja tudi policija, predlagamo, da se za pridobitev dodatnih podatkov obrnete nanjo.

Nad kršitelje tudi inšpektorji

V sklopu mestne uprave so za nadzor nad posameznimi vidiki, povezanimi s psi, pristojni tudi mestni inšpektorji.
Inšpektorat Mestne uprave MOL tako nadzira izvajanje 32. člena Odloka o urejanju občinskih, ki »določa, da mora skrbnik psa, konja ali druge živali takoj odstraniti iztrebke v primeru onesnaženja občinske ceste ali javne zelene površine (javni parki, javne zelenice, Pot spominov in tovarištva ipd.)«. Za nadzor nad izvajanjem teh določb je pristojen Inšpektorat MU MOL, ki lahko v primeru kršitve izda globo v višini 40 evrov. Zadnjo izrečeno globo so inšpektorji izrekli leta 2015.
Med zadolžitve mestnih inšpektorjev sodijo tudi preventivni nadzori, pri čemer predvsem obveščajo lastnike o pomembnosti uporabe biorazgradljivih vrečk:

Na terenu opažamo, da ima večina sprehajalcev vrečke za pasje iztrebke in da se število lastnikov psov, ki jih uporabljajo, povečuje. Žal pa se najdejo tudi nevestni lastniki, ki za svojim ljubljenčkom
iztrebkov ne poberejo.


Svoje naloge opravljajo v sodelovanju z mestnim redarstvom in policijsko postajo vodnikov službenih psov ter v sklopu rednega dela. Ukrepanje je sicer težavno, saj je potrebno lastnika živali osebno zaznati pri izvršenem prekršku, še opozarjajo na inšpektoratu.


Premajhen nadzor?


Kot že omenjeno, lahko pristojni organi kaznujejo kršitelje le v primeru, ko lastnika psa zalotijo med samim kršenjem.
Mestno redarstvo MU MOL je za namen večje varnosti na tem področju že v letu 2016 povečalo prisotnost v parkih in na sprehajalnih poteh v sodelovanju s policijsko enoto vodnikov službenih psov.

Pri tem poudarjajo, da nadzore praviloma izvajajo »skupaj s policisti Policijske postaje vodnikov službenih psov Ljubljana in inšpektorji Inšpektorata MU
MOL (...) od dva- do trikrat na mesec.

Lokacije izvajanja nadzora se prilagajajo in usklajujejo glede na trenutno problematiko.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek