REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Spet v šolo: Priprave na novo šolsko leto se v šolah začnejo že spomladi

Spet v šolo: Priprave na novo šolsko leto se v šolah začnejo že spomladi

Priprave na novo šolsko leto se v osnovni šoli začnejo običajno konec marca ali v začetku aprila. Tako je ob začetku šolskega leta več ali manj že vse pripravljeno in dogovorjeno. Letne načrte dela pa vodstva šol dokončno pripravijo v drugi polovici septembra, ko jih potrdijo na sejah svetov šol. Čas za priprave pa si vzamejo tudi učitelji.

"Maja, junija je že treba definirati sistemizacijo, osnove za naslednje šolsko leto, kadrovske in druge stvari, da približno vemo, pri čem smo," je za STA povedal ravnatelj Osnovne šole (OŠ) Prule Dušan Merc. Po sistemizaciji je treba narediti urnike za vse dejavnosti, od staršev pa že vnaprej zahtevajo podatke o številu otrok, ki bodo v podaljšanem bivanju, je dejal in dodal, da morajo vse te informacije oddati pristojnemu ministrstvu.

Od sredine avgusta pa poteka končna priprava na novo šolsko leto. "To je zelo težavno, ker so šolski normativi tako strogi, nobene možnosti improvizacije ni. Če se kdo od učencev preseli, vsi podatki padejo. Pri 550 učencih recimo že pri spremembah za šest učencev lahko pride do velikih sprememb sistema, če bi šlo za 25 do 30 učencev pa bi cel sistem padel," je poudaril Merc.

Na novo šolsko leto pa se vsak po svoje in na različne načine pripravijo tudi učitelji. Po Mercovih besedah pričakujejo, da so stvari urejene, da ko pridejo v šolo, lahko začnejo z delom. Po sistemizaciji vedo, kaj bodo učili in koga, saj imajo že sezname svojih učencev in sezname interesnih dejavnosti ter izbirnih predmetov.

"Te podatke je treba zbrati pred koncem šolskega leta. Točno vemo, koliko otrok se bo učilo nemščino, angleščino, drugače ne moremo načrtovati," je pojasnil Merc in dodal, da morajo tudi starši pred koncem šolskega leta šoli sporočiti, kako bodo otroci prihajali v šolo, kako se bodo prehranjevali in drugo.

Čas počitnic pa je za številne šole tudi čas vzdrževanja šolskega prostora. Vsebina in obseg pa je, kot je dejal ravnatelj OŠ Gorje Milan Rejc, odvisen od razpoložljivih finančnih virov.

Posebno vprašanje pa je varnost v šolah. Po Rejčevih besedah njihove šole v času pouka ne zaklepajo. Osnovne težave bi lahko varnostnik sicer reševal, vendar predvsem kar se tiče prihodov tujih oseb v šolo, je prepričan ravnatelj. Glede medvrstniškega nasilja pa so za preprečevanje tega po njegovem prepričanju odgovorni učitelji. Sicer pred nasiljem med vrstniki ni imuna nobena šola, je ocenil.

"To se občasno pojavi povsod. Je pa veliko odvisno od komunikacije med učenci in tudi med učenci in učitelji," je pojasnil Rejc. Dodal je, da mobilnih telefonov v šoli ne dovolijo, razen, če pametne telefone uporabljajo pri pouku. Praksa se sicer med šolami razlikuje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek