petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Novembra osveščanje o preprečevanju zasvojenosti
Mesec november je v Sloveniji čas, ko različne organizacije osveščajo o zasvojenosti in njenem preprečevanju. S spodbujanjem dialoga težijo k iskanju rešitev in poudarjajo pomen preventivnih dejavnosti na področju preprečevanja in zmanjševanja zasvojenosti. Različne oblike zasvojenosti še namreč vedno predstavljajo resen problem sodobne družbe.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) tudi letošnjo jesen pripravlja nacionalno konferenco ob mesecu preprečevanja zasvojenosti. Tokrat bo strokovnjake iz različnih strok združevala 14. novembra v Laškem. Kot so na NIJZ zapisali v vabilu, bo letošnja konferenca priložnost za srečanje z "net generacijo", spoznavanje njenih značilnosti in izzivov, ki jih prinaša delo z njo.
O zasvojenosti pri posamezniku govorimo, ko se določen vedenjski vzorec začne ponavljati iz dneva v dan in postane središče razmišljanja in dogajanja v njegovem življenju. Zasvojenost je bolezen, ki vpliva na telesno in duševno stanje zasvojenega, prizadene njegove odnose z okolico in njegovo ustvarjalnost ter pusti posledice tako v družini zasvojenega kot v širši okolici, našteva spletna stran NIJZ.
Ob pojmu zasvojenost običajno pomislimo na zlorabo drog, vendar ima zasvojenost širšo razsežnost. Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, poznamo tudi vedenjske zasvojenosti, med katere uvrščamo zasvojenost z igrami na srečo, pornografijo, hrano, odnosi, delom, nakupovanjem in sodobnimi tehnologijami.
Spoznanje posameznika, da ima problem, in željo, da ga razreši, je prvi korak na poti do okrevanja. Ena od nevarnejših posledic zasvojenosti s psihoaktivnimi snovmi in drugimi oblikami zasvojenosti je namreč zanikanje. To je nezaveden obrambni mehanizem, ki lahko ima številne posledice za telesno, duševno in socialno zdravje.
Preventivne aktivnosti pa so eden ključnih pristopov, ki pomagajo krepiti in izboljševati zdravje, kakovost življenja ter blaginjo posameznika in skupnosti. Najbolj učinkovite so, če se z njimi srečajo že najmlajši in z njo nadaljujejo v vseh življenjskih obdobjih.
Za preprečevanje odvisnosti pa moramo mladostnikom ponuditi okolje, ki bo uravnoteženo in v katerem bodo imeli občutek varnosti in slišanosti. "Po drugi strani pa morajo imeti postavljene jasno meje s posledicami vred, mora jim biti dana odgovornost za lastna dejanja," izpostavljajo v društvu Projekt človek.