REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na festivalu Rešimo Muro! pozivi proti postavitvi hidroelektrarn

Na festivalu Rešimo Muro! pozivi proti postavitvi hidroelektrarnPeter Valic; Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Koalicija civilnih iniciativ in nevladnih organizacij, združenih v kampanji Rešimo Muro!, je danes na Otoku ljubezni na Muri organizirala festival, katerega namen je sporočiti centrom odločanja v Ljubljani in Mariboru, da civilna družba in lokalni prebivalci ne želijo jezov na reki Muri. Na prireditvi so našteli skoraj tisoč obiskovalcev.

Ti so imeli možnost izvedeti več o preteči grožnji postavitve osmih hidroelektrarn na Muri ter podpisati peticijo proti gradnji hidroelektrarne (HE) Hrastje-Mota. 

Ti so imeli možnost izvedeti več o preteči grožnji postavitve osmih hidroelektrarn na Muri ter podpisati peticijo proti gradnji hidroelektrarne (HE) Hrastje-Mota. Sporočilo obiskovalcev in organizatorjev je pri tem jasno - Muro, zadnjo preostalo večjo slovensko reko, ki še ni pregrajena s hidroenergetskimi jezovi, želijo ohraniti naravno in zavarovati pred infrastrukturnimi posegi, so sporočili organizatorji dogodka.

Med drugim so pripravili adrenalinski podvig - hojo po vrvi čez reko na višini osmih metrov, kolikor naj bi v višino meril tudi prvi jez za HE Hrastje-Mota. "S tem smo želeli prikazati, kako visoko bi segal jez in kako velik vpliv bi imel ta projekt na reko Muro," so povzeli besede predstavnice kampanje Nataše Bavec.

"Hidroelektrarna Hrastje-Mota bi bila prva hidroelektrarna tega tipa, zgrajena v območju Nature 2000, in bi predstavljala grozljiv primer, ki bi mu lahko sledili na drugih dragocenih rekah povsod po Evropi. 

"Hidroelektrarna Hrastje-Mota bi bila prva hidroelektrarna tega tipa, zgrajena v območju Nature 2000, in bi predstavljala grozljiv primer, ki bi mu lahko sledili na drugih dragocenih rekah povsod po Evropi. Edinstvene reke, kot je Mura v Sloveniji, so v Evropi postale prava redkost in bi jih morali zavarovati za prihodnje generacije, energetske izzive pa v prvi vrsti reševati z večjo učinkovitostjo v porabi energije," pa je opozorila Andreja Slameršek iz Društva za preučevanje rib Slovenije.

Kot so še opozorili organizatorji, je načrtovana izgradnja hidroelektrarn v ostrem nasprotju z zavezami, ki jih je slovenska vlada dala mednarodni skupnosti, da bo zagotovila mednarodno zaščito tega območja.

Organizacije, angažirane v kampanji, še vedno zbirajo podpise pod peticijo za ohranitev reke Mure, ki jo bodo predale ministrici za okolje Ireni Majcen. Kot so navedli, so do danes zbrali okoli 3000 podpisov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek