REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kaj narediti po ugrizu psa?

Kaj narediti po ugrizu psa?nicor; Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Včasih se namerno ali nenamerno zgodi, da pes ugrizne drugo žival ali človeka in povzroči tako poškodbo, da z zobmi pregrizne kožo oz. sluznico in povzroči krvavitev. Kaj moramo storiti v takem primeru?

K zdravniku ali veterinarju

V primeru, če je bila ugriznjena oseba, je potrebno obiskati osebnega zdravnika ali urgenco, kjer nam bodo zdravstveni delavci oskrbeli samo rano (izprali, očistili, po potrebi zašili) in nas nato v skladu z Zakonom o zaščiti živali napoti na najbližjo antirabično ambulanto (v sklopu Zavodov za zdravstveno varstvo).

Dalje mora zdravnik »v primeru smrti človeka ali posebno hude telesne poškodbe pisno obvestiti območni urad upravnega organa, pristojnega za veterinarstvo, v roku sedmih dni od obravnave smrti oziroma posebno hude telesne poškodbe in mu posredovati osebno ime ter naslov poškodovane oziroma umrle osebe«.

Antirabična ambulanta, poleg oskrbe osebe s primernimi cepivi/zdravili, je pristojna tudi za vnos podatkov o ugrizu psa v centralni register psov, nakar je lastnik psa pozvan, da se s psom oglasi pri veterinarju, kjer se izvede pregled in testiranje glede stekline. Tudi veterinarji so zadolženi za vnos podatkov o ugrizu v centralni register psov.

Obveznosti lastnika

Pasji ugriz, pes, ugriz

Lastnik je v primeru povzročitve rane oškodovani osebi (oz. lastniku poškodovane živali) dolžan izročiti svoje osebne podatke, kot tudi podatke o svojem psu, še posebej glede cepljenja proti steklini. Če le-tega ne stori, ga lahko veterinar pozneje oglobi.

Kot že rečeno, mora nato s psom obiskati tudi veterinarja, ki opravi pregled psa in ga testira glede stekline (in morebiti še drugih nalezljivih bolezni). Če je pes povzročil posebno hudo telesno poškodbo človeka ali celo smrt, mora veterinar odrediti odvzem psa, kateri je tako dan v izolacijo »zaradi odvrnitve splošne nevarnosti in opazovanja na steklino«. Dalje veterinar izvede preiskavo dogodka in v tem primeru odredi usmrtitev psa, kot tudi prepove lastniku nadaljno posedovanje psov.

V primeru povzročitve manj resnih poškodb, mora lastnik obvezno opraviti (ponovno) šolanje psa, ter zagotoviti primerno zaščito psa (nagobčnik, primerno zavarovano dvorišče, itd.). Če je pes predhodno že enkrat ugriznil drugo živali ali osebo, je razglašen za nevarnega psa.

Vsak ugriz ni nameren

Dostikrat se zgodi, da ugriz psa ni bil nameren in se je zgodil po nesreči oz. nenamerno. Velikokrat se zgodi, da se psi med intenzivno igro grizejo, pri čemer nenamerno ugrizejo močneje kot običajno ter povzročijo krvavitev.

Ali je v takem primeru potrebna veterinarska oskrba in sprožitev uradnega postopka? Če se lastniki in psi predhodno poznajo in vedo, da so oboji poskrbeli za primerno preventivno cepljenje, lahko v tem primeru zadostuje tudi domača oskrba z antibakterijskimi razkužili.

Vsak ugriz tudi ni preganjan po zakonu, ko npr. pes brani objekt ali zemljišče, ki je primerno označeno z opozorilnim znakom. Zanimivo je, da zakon ne predvideva možnosti, da bi lahko pes branil svojega lastnika/vodnika, pri čemer bi tudi ugriznil napadalca. To možnost zakon predvideva le za službene policijske in vojaške pse med opravljanjem službene dolžnosti.  

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Povezane novice

Delite članek