sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Znanstvenik našel 13 zgodnjih primerkov koronavirusa iz Wuhana, ki so bili skrivnostno »izbrisani«
Znanstveniki še vedno iščejo pojasnila, kako se je koronavirus SARS-CoV-2, ki povzroča bolezen covid-19 tako hitro razmnožil in do danes povzročil smrt že 3,9 milijonov ljudi po svetu.
Toda težava pri iskanju izvora okužbe je dostop do zgodnjih primerkov vzorcev okužb, do katerih Kitajska tudi ob preiskavi WHO ni dovolila popolnega dostopa.
To pa po drugi strani pogreva različne teorije o tem, da je virus morda umetnega izvora in da je morda nastal v kitajskih laboratorijih.
Sedaj pa je ameriški raziskovalec iz Seattla v Googlovem »oblaku« uspel najti 13 delnih genetskih sekvenc nekaterih od najbolj zgodnjih primerkov okužbe v Wuhanu.
Tudi te sekvence ne dajejo jasnega odgovora na to, od kod je virus prišel, vendar potrjujejo domnevo, da je virus krožil na Kitajskem še preden naj bi prišlo do okužb na tržnici v Wuhanu.
Kar pa pomeni, da ta tržnica ni začetni vir okužb.
Doslej so bili namreč prvi primerki virusa znani kot primerki okuženih oseb na ribji tržnici v Wuhanu, ki izvirajo iz konca decembra leta 2019.
Vendar pa primeri okužb z začetka decembra in celo novembra 2019 nimajo zveze s to tržnico.
Primerki iz tržnice v Wuhanu imajo namreč tri mutacije, ki jih ti zgodnji primerki - nimajo. In ti virusi su bližje tistim, ki jih srečamo v netopirjih.
https://t.co/025SXhUakB A scientist at the Fred Hutchinson Cancer Center in Seattle claims to have located genetic sequences from early coronavirus cases in China and says that they show the virus was circulating in Wuhan before any cases were linked to the infamous wet market.
— Ed Rankin, PhD (@EdwinRankin) June 24, 2021
Zato so zadevni prvi primerki za »tri stopnje bolj podobni koronavirusom netopirjev, kot pa virusom iz tržnice v Wuhanu« opozarja znanstvenik, ki je odkril spremembo.
Ob tem pa prav tako vzbuja dodatna vprašanja primer 241 genetskih sekvenc, ki so izginile iz znanstvene baze sekvenc ameriškega nacionalnega inštituta za zdravje.
Bile so del študije SARS-CoV-2, publicirane maja leta 2020 in del projekta univerze v Wuhanu.
Znanstveniki niso mogli ugotoviti, zakaj bi bilo potrebno te sekvence izbrisati, saj za to ni bilo »znanstvenega razloga«, avtorji raziskave pa niso pojasnili, zakaj so jih izbrisali.
Šlo pa je za analizo zgodnjih primerkov virusov zbranih z vzorčenjem iz nosa okuženih.
Res pa je tudi, da je kitajska vlada marca lani zahtevala od raziskovalcev, da prenehajo z objavami teh podatkov, kar bi lahko bil razlog za omenjeno »brisanje«.
Ali je šlo za preventivno akcijo, s katero so oblasti v Pekingu tedanji Trumpovi vladi želele onemogočiti nove napade na Kitajsko, češ da je za pandemijo kriv kitajski virus, ali pa Kitajska res kaj skriva, morda nesrečo v laboratoriju, pa tako še vedno ni povsem jasno.