nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
ZN svarijo pred hudo lakoto v Jemnu zaradi blokade Savdske Arabije
Jemnu grozi množična lakota, ki bo prizadela milijone ljudi, če koalicija pod vodstvom Savdske Arabije ne bo odpravila blokade in dovolila dostavo pomoči, je v sredo v New Yorku opozoril Mark Lowcock, pomočnik generalnega sekretarja Združenih narodov za humanitarne zadeve. To bo najhujša lakota v zadnjih desetletjih, je opozoril.
"To ne bo kot lakota v Južnem Sudanu letos, kjer je bilo prizadetih več deset tisoč ljudi. To tudi ne bo kot lakota v Somaliji leta 2011, ko je umrlo 250.000 ljudi. To bo najhujša lakota, kar jih je svet videl v zadnjih desetletjih - z milijoni žrtev," je dejal Lowcock novinarjem v New Yoku, potem ko je o stanju v Jemnu poročal v Varnostnem svetu Združenih narodov (VS ZN).
Predsedujoči VS ZN, italijanski veleposlanik Sebastiano Cardi je po zasedanju novinarjem povedal, da so v VS ZN izrazili veliko zaskrbljenost zaradi položaja v Jemnu. Ta se je še zaostril, potem ko je Savdska Arabija pred dnevi komaj prestregla raketo, ki so jo izstrelili jemenski uporniki Hutiji. Savdska Arabija je povsem zablokirala jemenske zunanje meje.
V ZN so se na to potezo odzvali z ogorčenjem, saj je kriza v Jemnu že zdaj katastrofalna. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je v sredo poklical tudi savdskega zunanjega ministra Adela al Džubeirja, je še povedal veleposlanik Cardi.
V torek je skušal Rdeči križ v državo pripeljati pošiljko klorovih tabletk za razkuževanje vode, s katerimi preprečujejo širjenje kolere, a so jih na severni meji Jemna ustavili, so sporočili iz Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC).
Lowcock je predlagal, da se takoj odpre vsa letališča in pristanišča za dostavo hrane, goriva in drugih nujnih potrebščin. Zahteval je tudi zagotovila koalicijskih sil, da ne bo prišlo do novih blokad humanitarnih pošiljk. "Kar potrebujemo, je manj blokad na obeh straneh, ne pa njihovo povečevanje," je še dejal.
Koalicija pod vodstvom Savdske Arabije je intervencijo v Jemnu začela marca 2015, potem ko so šiitski uporniški Hutiji pregnali sunitskega predsednika Abedraba Mansurja Hadija v izgnanstvo. Jemen, ena najrevnejših držav na svetu, se je zatem pogreznil v državljansko vojno, kjer svoje moči merita tudi Savdska Arabija, ki podpira predsednika, in šiitski Iran, ki podpira Hutije.
Spopadi so zahtevali že več tisoč žrtev, predvsem med civilisti, uničena pa je bilo tudi večina že tako skromne infrastrukture, zlasti na zdravstvenem področju, še navaja AFP.