REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zmaga znanosti: Znanstvenica, ki je izdelala cepivo proti koronavirusu napoveduje nova cepiva - proti raku

Zmaga znanosti: Znanstvenica, ki je izdelala cepivo proti koronavirusu napoveduje nova cepiva - proti rakuOzlem Tureci, iznajditeljica cepiva Pfizerja in BioNTecha napoveduje cepiva - proti raku. Vir: Twitter

Znanstvenica, ki je svetu dala eno od prvih uspešnih cepiv proti koronavirusu SARS-CoV-2 zagotavlja, da je cepivo podjetja Pfizer in BioNTech varno in da bo tehnologija, ki stoji za cepivom, kmalu uporabljena za boj proti še eni svetovni nevarnosti - raku.

Ozlem Tureci: Pričakujemo, da bomo v samo nekaj letih dobili in ljudem lahko ponudili tudi cepiva proti raku.

Ko je Ozlem Tureci, ki je skupaj z možem Ugurjem Sahinom soustanovila nemško podjetje BioNTech lani izvedela, da neznan virus kroži na Kitajskem, je pravkar delala na novi metodi spopadanja s tumorji.

Kar med zajtrkom sta se zakonca odločila, da bosta tehnologijo, ki jo raziskujeta že dve desetletji, uporabila za spopad z novo grožnjo.

Tako je nastal »projekt Lightspeed« na koncu katerega je ves svet dobil cepivo Pfizerja in BioNTecha proti novemu koronavirusu.

V samo 11 mesecih je Velika Britanija med prvimi odobrila uporabo cepiva mRNA BioNTech, razvitega z ameriškim farmacevtskim gigantom Pfizer, teden dni pozneje pa so ga odobrile še ZDA.

Od tedaj je cepivo prejelo več deset milijonov ljudi po vsem svetu, tudi v Sloveniji.

Koronavirus - raziskovalci o novem virusu vsak dan odkrijejo kaj novega
Koronavirus - raziskovalci o novem virusu vsak dan odkrijejo kaj novega. Vir: Twitter
Ključno je bilo mednarodno sodelovanje. Skupaj s Pfizerjem je družba zaprosila za pomoč podjetje Fosun Pharma na Kitajskem, kjer so jim pomagali pri projektu.

Med največjimi izzivi za majhno podjetje s sedežem v Mainzu, ki izdelka sploh ni moglo samo spraviti na trg, je bilo vprašanje, kako izvesti obsežne klinične poskuse v različnih regijah in kako razširiti proizvodni postopek, da bi zadostili svetovnemu povpraševanju.

Ključno je bilo mednarodno sodelovanje. Skupaj s Pfizerjem je družba zaprosila za pomoč podjetje Fosun Pharma na Kitajskem, kjer so jim pomagali pri projektu.

Med lekcijami, ki sta se jih oba ustanovitelja BioNTecha skupaj s sodelavci naučila je, »kako pomembno je sodelovanje in sodelovanje na mednarodni ravni.«

Tureci, ki se je v Nemčiji rodila turškim priseljencem, je dejala, da je podjetje, ki ima uslužbence iz 60 držav, že od samega začetka stopilo v stik z zdravstvenimi nadzornimi organi.

Le tako je bilo mogoče zagotoviti, da bo cepivo ustrezalo najstrožjim standardom.

Cepiva, ki sta jih izdelala BioNTech-Pfizer in ameriški tekmec Moderna, s pomočjo mRNA posredujejo navodila celicam za izdelavo določenih proteinov, ki nato napadejo točno določen virus.

Cepivo Pfizerja proti koronavirusu
Cepivo Pfizerja proti koronavirusu. Vir: Twitter

Enako načelo pa lahko uporabimo, da bi imunski sistem uničil tumorje.

Steinmeier: 'Začeli ste z zdravilom za zdravljenje raka pri enem samem posamezniku, in danes imamo cepivo za celotno človeštvo.'

»Imamo več različnih cepiv proti raku, ki temeljijo na mRNA,« je dejala Turecijeva, ki je glavna raziskovalka BioNTecha.

Na vprašanje, kdaj bo takšna terapija na voljo, je Turecijeva dejala, »da je to pri inovativnem razvoju zelo težko napovedati. Pričakujemo pa, da bomo v samo nekaj letih dobili in ljudem lahko ponudili tudi cepiva proti raku.«

Medtem sta v Berlinu iz rok nemškega predsednika dobila eno od najvišjih državnih odlikovanj.

V petek je nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier zakoncema Tureci - Sahin podelil eno najvišjih odlikovanj v državi, red za zasluge, med slovesnostjo, ki se je je udeležila kanclerka Angela Merkel, ki je tudi sama znanstvenica.

»Začeli ste z zdravilom za zdravljenje raka pri enem samem posamezniku, in danes imamo cepivo za celotno človeštvo,« je paru dejal nemški predsednik Steinmeier.

Turecijeva je pred slovesnostjo dejala, da ji je nagrada resnično v čast.

Vztrajala pa je, da je bil razvoj cepiva delo mnogih.

»Gre za trud mnogih: naša ekipa v BioNTechu, vsi sodelujoči partnerji, tudi vlade in regulativni organi, ki so sodelovali z zavestjo o nujnosti. Tako kot mi to vidimo, je to potrditev tega prizadevanja in tudi praznovanje znanosti,« je sklenila Ozlem Tureci.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek