četrtek, 13. februar 2025 leto 30 / št. 044
»Zlorabljal me je več ur«: Po 25 letih se je soočila s kanibalom, ki jo je posilil in ubil očeta in brata
![»Zlorabljal me je več ur«: Po 25 letih se je soočila s kanibalom, ki jo je posilil in ubil očeta in brata](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/teta_-_zelim_pravico.jpg?itok=PgabaBfG)
Alieu Kosiah, švicarski državljan, je na švicarskem sodišču spoznan za krivega vojnih zločinov, vključno s posilstvi in kanibalizmom, storjenih med državljansko vojno v Liberiji, poroča BBC.
Obsojen je na 20 let zapora, hkrati pa je postal prvi Liberijec obsojen zaradi storjenih hudodelstev med državljansko vojno v Liberiji med letoma 1989 in 2003.
V tedanjih konfliktih v Liberiji je bilo ubitih okoli 250.000 ljudi, še nekaj tisoč jih štejejo za izginule.
Tribunal federal suíço condena Alieu Kosiah, chefe militar na guerra civil da Libéria , por crimes contra a humanidade. https://t.co/y5LRdoPhge
— Vladimir Aras (@VladimirAras) July 8, 2021
Švica priznava načelo univerzalne pravičnosti, kar pomeni, da lahko osumljencem, obtoženim hudih zločinov drugje, lahko sodijo njena sodišča.
Sojenje sedaj 46-letnemu Kosiahu je bilo prvo po švicarskem zakonu iz leta 2011, ki dovoljuje pregon vojnih zločinov, storjenih kjer koli na svetu. To je bilo tudi prvič, da je švicarsko civilno sodišče obravnavalo obtožbe za storjene vojne zločine za katere je bil osumljen Švicar, torej civilist, nekoč tujec, ki je pridobil švicarsko državljanstvo.
Aretiran je bil po tem, ko je skupina za državljanske pravice Civitas Maxima švicarskemu državnemu tožilcu predložila dokaze o njegovi vpletenosti v vojne zločine, vključno z brutalnimi pobijanji civilistov, spolnim nasiljem, zlorabo trupel in kanibalizmom.
Sodišče v mestu Bellinzona na jugu Švice je odločilo, da je kriv za 21 od 25 točk obtožb, s katerimi se je prvotno soočal.
O próprio Taylor, que presidiu a Libéria de 1997 a 2003, foi condenado em 2012 a 50 anos de prisão por crimes contra a humanidade, cometidos durante a guerra civil na vizinha Serra Leoa. Seu julgamento ocorreu na Haia perante o Tribunal Especial para Serra Leoa @SpecialCourt . pic.twitter.com/dPOnLBdnwx
— Vladimir Aras (@VladimirAras) July 8, 2021
Zločini so se zgodili, ko se je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja boril z uporniško skupino Združenega osvobodilnega gibanja Liberije za demokracijo pod taktirko Alhajija Kromaha proti silam Charlesa Taylorja v oddaljenemu okrožju Lofa.
Liberija je bila od leta 1989 do leta 1997 prizorišče dveh krvavih spopadov, po katerih je Taylor postal predsednik, nato pa znova med letoma 1999 in 2003, ko so uporniki želeli zrušiti njegovo oblast.
Pred razsodbo, s katero je bil Kosiah naposled spoznan za krivega, nihče od Liberijcev ni bil nikoli obsojen za zločine, storjene med spopadi. Charles Taylor je bil sicer leta 2012 obsojen zaradi vojnih zločinov, toda v sosednji Sierri Leone.
Taylorju je bila dosojena 50-letna kazen, ki jo prestaja v zaporu v Veliki Britaniji.
Njegov sin »Chuckie« Taylor je bil leta 2009 na ameriškem zveznem sodišču obsojen na 97 let zapora zaradi mučenja in ubijanja ljudi, medtem ko je bil šef protiterorističnega oddelka Liberije.
A legislação que propiciou esse julgamento extraterritorial, para suprir a omissão da jurisdição liberiana, foi a Lei de Implementação do Estatuto de Roma do Tribunal Penal Internacional. Trata-se de uma “enabling legislation”, essencial ao cumprimento do ER/1998 pelas Partes. pic.twitter.com/h2GkSIW42V
— Vladimir Aras (@VladimirAras) July 8, 2021
Nekdanjega gospodarja vojne v tem delu sveta Mohammeda »Jungle Jabbah« Jabateha so v ZDA zaprli na 30 let, ker je lagal o svoji preteklosti kot vodja sil, ki so izvajale množične poboje in kanibalizem.
Sama Liberija se ni bila sposobna spopasti z razčiščevanjem lastne temne preteklosti zaradi pomanjkanja politične volje.
Zato nobenega od osumljencev za vojna hudodelstva ni niti obtožila.
Povojna komisija za resnico je sicer sestavila seznam ljudi, ki bi jih tožilstvo moralo preganjati, a ker so nekateri med njimi že zasedli ključne položaje v vladi, posebno sodišče ni bilo niti ustanovljeno…
This is massive for #internationalcriminallaw. Former commander of the United Liberation Movement of Liberia for Democracy (ULIMO), Alieu Kosiah, has been convicted to a 20-year imprisonment by a Swiss Federal Criminal Court 1/2https://t.co/dgUNSI0zWF
— Adrian González Vizcarra (@AdrianGViz) July 13, 2021
Sam Kosiah je nekoč poveljeval upornikom, nato pa pobegnil v Švico, kjer je užival mirno družinsko življenje, preden so ga tam aretirali leta 2014.
Za to je zaslužna predvsem Teta, priča iz Liberije, ki je Kosiaha obtožila, da je ubil njenega očeta in brata, nato pa jo posilil, ko je bila stara le 15 let. Čeprav jo je takrat dogajanje zaznamovalo za vse življenje, je zbrala moči, da se z njim sooči na švicarskem sodišču.
Nato so se odzvale tudi druge priče, ki so Kosiahu očitale mučenje, umore in kanibalizem, piše Daily Beast.
BBC News - Alieu Kosiah: Liberian convicted of war crimes in Swiss courthttps://t.co/YwpvlSaqKv
— Aquil Harris (@aquil_harris) June 20, 2021
Kosiah je obtožbe sicer zanikal, toda ni mu uspelo uiti dolgi roki pravice.
Razen po barvi svoje kože, Alieu Kosiah sploh ni izstopal od ostalih občanov majhnega švicarskega mesta, kjer je vse do aretacije živel in delal.
V poznih štiridesetih je s svojo ženo Švicarko dajal videz tipičnega afriškega imigranta, ki se je uspešno vključil v švicarsko družbo.
In a recent hearing, the Swiss Federal Criminal Court convicted Alieu Kosiah, a former Liberian battalion commander of the ULIMO, of multiple war crimes committed during the Liberian civil wars. Read more about this landmark case by heading to this link:https://t.co/DYRBRxMiKT
— Nuhanovic Foundation (@Nuhanovic_CWR) June 25, 2021
Očitno je bil videz rahlo zavajajoč.
Po mnenju švicarskega tožilstva in nato tudi sodišča Kosiah, naturalizirani Švicar, po rodu iz Zahodne Afrike, še zdaleč ni nedolžen civilist, ki je Liberijo zapustil pred grozotami državljanske vojne – izkazalo se je namreč, da je za nekatere od teh grozot tudi osebno odgovoren.
Za številne Liberijce je Kosiah pošast, odgovorna za navadnim smrtnikom nepredstavljiva grozodejstva - vključno z brutalnim pobijanjem civilistov, požigom celotnih vasic, novačenjem otrok vojakov... In, kar je najhujše - za kanibalizem.
Throw the key away
— Jews Down Under - Shirlee (@JewsDownUnder) June 20, 2021
Liberian civil war commander Alieu Kosiah jailed in Switzerland for killings, rape and cannibalism https://t.co/wdUurHFsqg Tho
K obsodbi Kosiaha je pripomoglo šest prič iz Liberije, ki so le zaradi tega pripotovale v Evropo, da bi pričale proti njemu. Vsi imajo grozljive zgodbe, a srh vzbujajoča je tista, ki jo je izpovedala ženska, ki se piše Teta.
Bila je stara rosnih 15 let, ko je padla v kremplje Kosiaha.
»Skoraj vsako uro me je posilil,« je razkrila med sojenjem in pojasnila, da je v času državljanske vojne živela s staršema in bratci v majhni vasici v okrožju Lofa v severni Liberiji, kjer so ljudje že od nekdaj kmetovali in gojili riž na poplavnih ravnicah.
Toda mirno življenje na podeželju je bilo nekega dne leta 1994 grobo prekinjeno, ko je četa upornikov, skupine ULIMO (United Liberation Movement of Liberia for Democracy), vdrla na Tetino vas.
A Swiss court has handed a 20-year sentence to convicted warlord Alieu #Kosiah, the first Liberian to be convicted of war crimes committed during the two civil wars between 1989 and 2003, where some 250,000 people died https://t.co/iOLVbpAlM7
— Wayamo Foundation (@WayamoFound) June 21, 2021
Zdaj 40-letna Teta razlaga, kako so bili vsi uporniki zelo mladi, fantički - borci, rekrutirani iz bližnje vasi, ki so jo prej požgali militanti.
Poveljeval jim je moški, ki so mu rekli »general Kosiah«, za katerega je izvedela, da je bil star komaj 19 let.
A Liberian rebel commander was sentenced in Switzerland to 20 years in jail on Friday for rape, killings, and an act of cannibalism, in one of the first-ever convictions over the West African country’s civil war. | @reuters https://t.co/iEYqh3uPDV
— Inquirer (@inquirerdotnet) June 19, 2021
Zasedli so vas in zajeli ducat mož, med njimi Tetinega brata in očeta, ki so jim zvezali roke. Ostalim vaščanom so ukazali, naj zberejo ves riž v vasi, pa tudi jedilno olje, in jim takoj izorčijo te zaloge. Ženske so morale kuhati in služiti militantom.
Kosiah je kmalu ukazal civilistom, naj gredo z njimi, da bi jim ponesli hrano in strelivo na bližnjo mejo z Gvinejo.
Teti pa je uspelo pobegniti in nekaj dni se je skrivala v afriški savani.
Potem se je vrnila v svojo vas, kjer je zagledala grozljiv prizor – trupli njenega brata in očeta sta bili zmasakrirani in puščeni, da razpadata v središču izropane vasi.
Mučila jo je lakota, zato se je odpravila v sosednjo vas, kar je bila usodna napaka – tam so jo ujeli otroci-bojevniki.
»Peljali te bomo h generalu Kosiahu. Če se boš upirala, te bomo ubili,« so ji zabičali.
Odpeljali so jo h Kosiahu, ki ji je rekel, da bo »njegova žena«. Dneve se je spolno izživljal nad njo, ob tem ji je grozil, da je bo ubil.
Ko se je končno odpravil iz hiše, je gola zbežala skozi vrata in tekla tako hitro, kot so jo lahko nosile noge. Na njeno srečo ji je uspelo pobegniti pred militanti in se skriti. Vendar je ni odnesla brez hudih posledic, ostale so jih brazgotine ne le na psihi, ampak tudi na telesu.
Kosiah jo je tako brutalno posilil, da je nesrečna Teta utrpela hude poškodbe reproduktivnih organov in komaj okrevala. Žal se njene duševne brazgotine še niso zacelile, čeprav se je pozneje poročila in si ustvarila družino.
Alieu Kosiah will go down in history for many uncomplimentary reasons. Apart from being a Liberian war civil commander, Kosiah is the first ever to have been convicted over the West African country's civil war.#TheTrybeAfrica #Africa #Liberia #CivilWar #AlieuKosiah pic.twitter.com/PGa5g7woqa
— The TrYbe Africa (@thetrybeafrica) June 21, 2021
Posilstva žensk in deklet v Liberiji, skupaj z novačenjem otrok za vojake, so bili značilni za tisti konflikt, v katerem je bilo ubitih približno 250.000 ljudi. Natančno število posilstev ni znano. Številne žrtve o tem molčijo, saj se bojijo obsodbe lokalne skupnosti. Redke ženske, kot je Teta, so pripravljene spregovoriti o svojih grozljivih izkušnjah.
Sodnik je Teto celo vprašal, ali od obtoženega pričakuje opravičilo ali kakršno koli obžalovanje. Odgovorila je, da »ne potrebuje« njegovega opravičila, da pa želi »pravico«.
»Je morilec in posiljevalec in od njega ne morem sprejeti, da mi reče ‘oprosti’. Želim pravico in želim, da se mu sodi in se ga obsodi za grozodejstva, ki jih je storil,« je v svojem pričevanju leta 2019 izpostavila Teta.
Switzerland - Kosiah Convicted in First Universal Jurisdiction Trial: https://t.co/QXFetwV25E #Liberia pic.twitter.com/mRXPrrRdEf
— allAfrica.com (@allafrica) June 22, 2021
Tudi druge priče iz Liberije so na sodišču pričale o svojih klavrnih izkušnjah, nekatere med njimi so spominjale na prizore iz grozljivk.
Vpričo ene od prič so ubili njegovega najboljšega prijatelja, nato pa zaužili dele njegovega telesa.
»Ne morete si predstavljati, kako brutalni so bili ti ljudje. Videl sem, kako so mojemu prijatelju iz prsi iztrgali srce, nato pa ga Kosiahu odnesli na krožniku, da bi ga pojedel skupaj s svojimi podrejenimi.«
Preiskava proti Kosiahu je trajala celih pet let, saj je bil tožilec odločen, da bo primer zaključil kljub težavam, s katerimi se je tožilstvo soočalo v preiskovalnem postopku.
To je bilo pravzaprav prvo sojenje zoper obtoženega vojnih zločinov med liberijsko državljansko vojno pred švicarskim sodiščem.
Problem zločinov, storjenih v Liberiji v spornem obdobju je v tem, da so materialni dokazi večinoma izginili in so priče bodisi umrle bodisi se bojijo govoriti o tem, kaj se jim je takrat zgodilo – nekateri zaradi strahu, drugi pa zaradi stigme, ki spremlja žrtve posilstev v Liberiji.
Swiss Court finds Liberian guilty of war crime ...
— mkjpriyanshu (@mpriyanshu1982) June 18, 2021
Alieu Kosiah has been found guilty of war crimes in a Swiss Court , becoming the first Liberian to be convicted in connection with Liberia's civil war ... pic.twitter.com/Hwdx1MnCv0
Priče, ki so se opogumile spregovoriti pred švicarskim sodiščem, so dobile lažna imena, da bi se jih zaščitilo pred maščevanjem nekdanjih upornikov in njihovih prijateljev, ki so še vedno zelo vplivni v Liberiji.
Čeprav je tožilstvo menilo, da je zbralo dovolj dokazov, da obtoženega Švicarja z liberijskimi koreninami pošlje v zapor, je bila pot od njegovega priprtja leta 2014 do razsodbe v letu 2021 - težka.
In trnova.