REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zgodba, hujša od tiste o družini Topalović iz »Maratoncev«: Ukrajinski koruptivni grobarji tečejo častni krog

Zgodba, hujša od tiste o družini Topalović iz »Maratoncev«: Ukrajinski koruptivni grobarji tečejo častni krogDa bi zaslužili denar s pogrebi mrtvih vojakov, pogrebniki pogosto ponujajo podkupnine lokalnim oblastem, da bi pridobili pogodbe, razkrivajo policijski uradniki. Vir: Posnetek zaslona, X

V Ukrajini, ki jo prežema korupcija, so celo vojaški pogrebi postali priložnost, da se nekdo »vgradi«, od lokalnih oblasti do pogrebnih zavodov, poroča Wall Street Journal (WSJ).

»Vojna je ustvarila plodna tla za nove koruptivne sheme, s katerimi lahko kriminalci kujejo dobičke na človeškem trpljenju,« je za ameriški časopis povedal Nikola Lisko, preiskovalec ukrajinske nacionalne policije.

Kijev uradno priznava smrt približno 45.000 vojakov od začetka konflikta z Moskvo leta 2022, vendar bi lahko bila ta številka po neuradnih ocenah dvakrat višja, piše WSJ. Vsaka družina padlega borca ​​lahko od države prejme približno 15.000 grivn oziroma 320 evrov za pogrebne stroške. Družine imajo pravico izbrati kraj pokopa, ne pa tudi, kdo ga bo opravil.

Nekateri pogrebni zavodi nato sklenejo pogodbe z lokalnimi oblastmi za prevoz in pokop pokojnikov, ob tem pregrešno drago zaračunajo krste in spomenike ter si dobiček delijo z uradniki, navajajo sogovorniki »Wall Street Journala«.

Po besedah ​​treh lokalnih uradnikov iz dela Zaporoške regije, ki ga nadzira Ukrajina, pogrebniki pogosto plačujejo podkupnine, da bi zmagali na razpisu. Včasih so celo pogoji razpisa določeni v korist določenega podjetja, na primer pri določanju vrste krste, ki jo uporablja le en pogrebnik.

V Poltavi trenutno poteka sojenje Sergeju Nečepurenku, lokalnemu uradniku, ki naj bi pogrebniku Aleksandru Burgartu obljubil del denarja od pogodbe za prevoz mrtvih vojakov s fronte.

Nečepurenko zanika krivdo, njegov odvetnik pa pravi, da je bila pogodba podpisana, preden je nastopil funkcijo. Burgart pravi, da je šel na policijo, ko je Nečepurenko zahteval večji delež kolača.

»Nihče od nas ni brez greha, ampak neka meja mora obstajati, še posebej, ko fantje umrejo v vojni,« je dejal Burgart in dodal, da je veliko mrtvih pokopal »le po delih«, ker je to vse, kar je od njih ostalo..

Larisa Ovčarenko iz Dnepropetrovska je porabila 30.000 griven lastnega denarja, da svojemu sinu edincu zagotovi dostojen križ in grobno mesto. Pravi, da je pogrebni zavod na državne stroške ponudil poceni krsto, improviziran križ in šopek plastičnih rož.

Ob sinovem grobu sta dve vrsti po 20 izkopanih grobnih mest, ki čakajo na nove žrtve s fronte.

Preiskava »Wall Street Journala« se je končala v Pokrovsku, le nekaj kilometrov od frontne črte. Artjom Popov, lastnik pogrebnega podjetja »Tuga« v bližnjem Rodinjskem, pravi, da ni nikoli ponudil podkupnine, a zato dobi pol manj dela kot njegovi konkurenti.

Vitalij Valujko, zadnji grobar v Pokrovsku, še naprej ročno izkopava grobove na lokalnem pokopališču, medtem ko nad njim letijo ameriške rakete HIMARS.

Med kratkim premorom Valujko pravi, da bo kopal grobove, dokler bo kaj mrtvih.

»Želim si, da tude mene tukaj pokopljejo,« je izjavil, medtem ko so zunaj odmevale eksplozije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek