nedelja, 02. februar 2025 leto 30 / št. 033
Združene države s svojim obnašanjem ustvarile »Legijo pogube«, Putin odgovarja: Vi ustvarjate novi Trojni pakt!
Ne glede na težave, ki obstajajo med Rusijo, Kitajsko, Iranom in Severno Korejo, so vse te države spoznale, da imajo skupnega nasprotnika, a to so - kot ocenjuje profesor mednarodne politike in urednik magazina »Foreign Policy« Daniel W. Drezner: Združene države Amerike.
Mogoče je Saudska Arabija spoznala, da od peska, nafte in granat se ne bo dalo živeti?
— madon.ales@gmail.com (@AlesMadon) March 24, 2023
Drezner je v avtorskem besedilu za ugledni bruseljski portal Politico pojasnil, da so ZDA vsem naštetim državam stopile na žulj - uvedle so sankcije Rusiji, zavzele sovražno držo do Kitajske (od nadzora izvoza, prek podpore Tajvanu, do morebitne prepovedi TikToka) in nadaljevale politiko statusa quo do Irana.
Comments "Alliances have formed due to Biden's America placing sanctions on Russia, China, Iran and other nations/constantly threatening/warning them has brought them together to create an alternative economy. The West is shooting themselves in the foot"https://t.co/EpfqSX5STS
— Marion Alice (@marion1_alice) March 24, 2023
»Zaradi tega so vse tri države pod različnimi stopnjami režimov sankcij, ki jih narekujejo ZDA, zato niti ni presenetljivo, da so začele tesneje medsebojno sodelovati.
Iran je v zadnji fazi doseganja polnega članstva v Šanghajski organizaciji za sodelovanje, varnostnem forumu, ki ga vodita Kitajska in Rusija.
Kitajska je pomagala skleniti antanto med Iranom in Savdsko Arabijo.
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je vse bolj zaskrbljen, da bi lahko Kitajska dobavila orožje Rusiji kot pomoč za vojno v Ukrajini. Odnosi med Iranom in Rusijo so se razvili med vojno v Ukrajini in tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost ZDA John Kirby jih je označil za 'popolno obrambno partnerstvo',« našteva Daniel W. Drezner.
Dreznerjevemu razlogovanju nasprotuje ravnanje same ameriške diplomacije, ki si diplomatskih rešitev za ukrajinsko vojno očitno ne želi. Na to opozarja tudi nedavni dogodek v Washingtonu (posnetek spodaj), ko je ena od aktivistk zunanjemu ministru ZDA Antonyju Blinkenu, medtem ko so jo varnostniki vlekli iz dvorane, oponesla, da je hinavec: »Vi naj bi bili diplomat, začnite se pogajati (z Rusijo).«
»Če vam niso všeč kitajski predlogi, kje so vaši mirovni predlogi?« ga je vprašala, preden so jo odpeljali.
Blinken hearing was interupted by Medea Benjamin(activist) and the woman had to be removed,since she said some truths....
— SOS-UK-Report (@sosReports) March 22, 2023
"You are supposed to be a dplomat,start negotiating.If you don't like Chinese proposals, where are your peace proposals?"-she asked as she was led away pic.twitter.com/eGYkrUnlaC
Ne glede na to, da profesor mednarodne politike in urednik revije »Foreign Policy« osebno meni, da imajo ZDA »utemeljene razloge« za nasprotovanje omenjenim državam, ko se dodajo še obtožbe, da naj bi tudi Severna Koreja prodajala orožje Rusiji - se zdi, zaključuje Drezner, da so ZDA mimogrede in ne da bi se tega zavedale - navdihnile oblikovanje nevarnega zavezništva, ki ga je poimenoval »Legija pogube«.
V številnih podobnih zahodnih člankih, predvsem v ZDA zavezništvo Kitajske, Rusije, Irana in drugih držav že imenujejo - os zla. Tudi na Japonskem. Ali Tajvanu. Podobno, kot je George Bush Mlajši (zlo)rabljal to skovanko ob napadih ZDA na azijske in afriške države v vojni proti terorizmu.
Istočasno zahodni komentatorji Rusijo žalijo, češ da je postala mlajši partner v odnosu na Kitajsko.
Vladimir Putin jim ni ostal dolžan - odgovoril je, da je namen zveze NATO, da postane globalen pakt in poveže več celin, podobno namenom Trojnega pakta pred drugo svetovno vojno: »NATO se je lani dogovoril o novem strateškem konceptu razvoja bloka. In tam je izrecno zapisano, da bo NATO razvijal odnose z državami azijsko-pacifiške regije. Naštete so neposredno, te države ... Tu so Nova Zelandija, Avstralija in Južna Koreja. In ja, izjavijo, da bodo ustvarili globalni NATO. No, kaj pa je to? Nato Velika Britanija in Japonska v začetku tega leta, mislim, da januarja, podpišeta sporazum o medsebojni odprtosti, torej o navezovanju stikov in razvoju odnosov na vojaškem področju. Hkrati zahodni analitiki pravijo – sami zahodni analitiki, to nismo mi (Rusi) – pravijo, da Zahod začenja graditi novo os. Torej podobno tisti, ki so jo v 30. letih 20. stoletja ustvarili fašistični režimi v Nemčiji in Italiji ter militaristična Japonska.«
Je zato nenavadno, če imajo države izven te (zahodne) osi - vedno več skupnih interesov? V resnici je nastanek teh proti ZDA usmerjenih zavezništev le odgovor na to, kar počnejo odločevalci v Washingtonu.
Da ZDA intervenirajo tam, kjer se jim pač zahoče in ne glede na mednarodno pravo, je v pogovoru z svetovno znanim avstralskim raziskovalnim novinarjem Johnom Pilgerjem (spodaj) poudaril tudi nekdanji šef CIA.
»Posredovali bomo, kadar koli se bomo odločili, da je v interesu naše nacionalne varnosti, da posredujemo. In če vam to ni všeč, je to pač vaš problem,« je dejal Duane Clarridge, bivši šef Cie.
"To think of the democratic countries that have been overthrown by military coups, is almost like giving a capsuled history of CIA covert operations." pic.twitter.com/ZpcohoMmer
— Maria (@real1maria) February 24, 2023
In zato nastajajo zavezništva proti ZDA.
Akcija ZDA je rodila - reakcijo.
»To nastajajoče zavezništvo spodbuja ameriško težnjo po metanju vseh nasprotnikov ZDA v isti koš. Na vrhuncu hladne vojne so številni oblikovalci ameriške politike domnevali, da je komunistični blok monoliten. V tem stoletju so deli zunanjepolitične skupnosti pogosto trdili, da se ZDA soočajo z Osjo. Januarja 2002 je George W. Bush v svojem govoru o stanju v državi izpostavil Iran, Irak in Severno Korejo ter opozoril, da takšne države in njihovi teroristični zavezniki predstavljajo os zla, ki se oborožuje, da bi ogrozila svetovni mir,« se spominja Drezner v svojem prispevku za bruseljski Politico.
truth pic.twitter.com/7xro0azF1W
— Hrabri aka Gutsy (@cashkee) March 26, 2023
»Nejasno nelagodje«, ki ga čutijo ameriški opazovalci in načrtovalci politike zaradi dejstva, da se večina svetovnega juga ne strinja s sankcioniranjem Rusije, poudarja Drezner, krepi strah v Washingtonu, da se vse večji del sveta združuje proti Združenim državam Amerike.
Source:https://t.co/Dp1A3PuSP1
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) March 26, 2023
In res je, to se že dogaja - kot je poročal Reuters v nedeljo, je Brazilija ustanovila klirinško hišo RMB, kar pomeni, da lahko brazilski izvozniki prejmejo plačilo v kitajskih juanih.
Tako že poteka postopna dedolarizacija:
Here’s how https://t.co/LdAMzDxLcq
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) March 27, 2023
Kitajska je v zadnjih 14 letih prva trgovinska partnerica Brazilije.
Lani je dvostranska blagovna menjava znašala 170 milijard dolarjev.
Watch this to understand that Joe Biden will take the United States into World War 3, with a smile.
— Kim Dotcom (@KimDotcom) March 26, 2023
Republicans have one last chance to stop nuclear war. Do not increase the debt ceiling. Shut Biden down. Stop the lunatic pipeline terrorist or die. pic.twitter.com/BKURD8flUC
Da Brazilija ni osamljen primer, kaže tudi video posnetek spodaj.
William Ruto, predsednik Kenije je pravkar priporočil sodržavljanom, ki imajo ameriške dolarje, naj se jih znebijo.
Napovedal je, da se bo trg spremenil v nekaj tednih:
izginotje velja tudi za evre
— Alenka Valher (@cepulje) March 27, 2023
In ravno na to nevarnost je Fareed Zakaria, kolumnist Washington Posta, te dni celo prek CNN opozoril Američane.
»Če bo globalna premoč ameriškega dolarja padla, se bodo ZDA soočile z obračunavanjem, kakršnega še ni bilo,« opozarja Zakaria.
V isti sapi je pojasnil, da je dolar še zadnje ameriško orožje, da se ZDA ohranijo kot supersila, orožje, ki je Beli hiši omogočalo, da tudi enostransko uvaja sankcije neposlušnim državam, na primer Iranu...
Here we go Folk. Bye US treasuries… pic.twitter.com/DrVTgjopGf
— The Bitcoin Ape (@Themonkeytrader) March 27, 2023
»Na tej točki je težko zanikati, da Rusija, Kitajska, Iran, Severna Koreja in druge države sprejemajo ukrepe, ki so v nasprotju z interesi ZDA. Pa vendarle ni videti, da je medsebojno sodelovanje teh držav kaj več kot taktične narave.
Za Iran in Severno Korejo je vsaka priložnost, da se izvijeta iz gospodarske izolacije, dobra poteza.
Podobno Rusija išče pomoč od katere koli strani, da bi nevtralizirala 'davek', ki ga sankcije in vojna povzročajo ruskemu gospodarstvu,« je (sicer zmotno) prepričan Drezner.
Mogoče Rusi in Kitajci so spoznali, da z političnimi lutkami, se nimajo kaj dogovarjat? Vojaška industrija, z njo povezani profiterji določajo trenutno politiko. Med veliko tekem NBA, se napovedovalci zahvaljujejo vojnim veteranom, za njihovo herojstvo, ko branijo ZDA.
— madon.ales@gmail.com (@AlesMadon) March 25, 2023
Da Dreznerjeva analiza ne pije vode, kaže tudi novica (zgoraj), ki jo je prav tako sporočila tiskovna agencija Reuters.
Navkljub prizadevanjem ameriške diplomacije (kot so razkrili viri v Beli hiši), je Xi Jinping, predsednik Kitajske te dni zavrnil telefonski pogovor z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom.
Očitno je ameriška zunanja politika (kot kažejo naslovi osrednjih ameriških medijev, spodaj) pripeljala do tega, da so se številne države združile v boju proti državi, ki se je samovoljno, po kavbojsko, razglasila za svetovnega policaja, ki nekaznovano tepta zakone in mednarodno pravo.
April 25, 2014 pic.twitter.com/0jvIKQx8lo
— jrust71 (@jruss713) March 26, 2023
Drezner v prispevku, ki ga je objavil Politico, nato pravilno sklepa, da so zaradi takšnega obnašanja ZDA čudežno izginile vse zgodovinske razprtije in obtožbe, ki so dolga leta tlele med Rusijo, Kitajsko in Iranom v medsebojnih odnosih.
Vse to je »preprosto sublimirano zaradi njihovega kolektivnega odpora pritisku ZDA,« osuplo ugotavlja profesor mednarodne politike in urednik magazina »Foreign Policy« Daniel W. Drezner, ki dogajanje analizira z zornega kota Zahoda, natančneje Washingtona in Londona.
— zakir kibria (@zakir_kibria) March 20, 2023
V nasprotju z Dreznerjem, že omenjeni Fareed Zakaria, ameriški novinar, politični komentator in gostitelj oddaje CNN »Fareed Zakaria GPS« ter kolumnist Washington Posta, opozarja, da »ima zunanja politika ZDA globoko zakoreninjeno napako: Pogosto je sestavljena iz velikih moralnih izjav, ki delijo svet na črne in bele, prijatelje in sovražnike. Nismo (Američani) pripravljeni govoriti z vsemi v sobi (tukaj Zakaria meri na svetovni politični parket) in ne uspe nam (Američanom) pokazati prilagodljivosti.«
To je eden od izgovorov, kako opravičiti masaker nad Ukrainci, ki ga izvaja tako Rusija, kot ZDA z NATOm na čelu.
— madon.ales@gmail.com (@AlesMadon) March 24, 2023
Če se vrnemo k Dreznerju in njegovem prispeveku v Politicu, ni dvoma, da gre za pristranski izdelek (in to na steroidih!), saj ne vidi oblikovanja večpolarnega sveta.
Pa vendar skozi stisnjene zobe priznava, da je ideološki pogled oblikovalcev zahodne politike, ki je manihejski globalizem, mimogrede in ne zavedajoč se posledic, ustvaril zase izjemno nevarno Legijo pogube, ki se je obrnila proti interesom Washingtona, odločna, da naredi konec tudi svetovni nadvladi ameriškega dolarja.
Drezner v bistvu niti ne skriva, da je presenečen, da ameriška politika »deli in vladaj« ni obrodila pričakovanih sadov, prej nasprotno.
Understand how China and Russia are planning to undermine America's power. America and NATO asked them to learn English. But China and Russia ask their people to learn their language.
— Nabiul Karim Samaj (@karimsomaj) March 20, 2023
Which will last?
Medtem so v nekaterih ruskih šolah že začeli poučevati afriške jezike (Swahili in Amharic), da bi pripravili novo generacijo, ki je sposobna razumeti miselnost in glavne modele afriškega razvoja.
Pred tem je Faustin-Archange Touadéra, predsednik Srednjeafriške republike dejal, da bo v prihodnje ruščina obvezna za študij na univerzah v državi.
Očitno je, da so se Kitajska, Rusija, Indija, Brazilija ... in številne druge države nekdanjega t. i. tretjega sveta navkljub nekaterim medsebojnim odprtim vprašanjem - v preteklem letu naučile pomembno lekcijo: Ne glede na to, koliko imajo težav med seboj, imajo veliko večje težave z ZDA.