REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA zaradi napadov Jemna na letalonosilko USS Harry S. Truman izgubile še eno letalo F/A-18 Super Hornet

ZDA zaradi napadov Jemna na letalonosilko USS Harry S. Truman izgubile še eno letalo F/A-18 Super HornetVir: Posnetek zaslona, X

Ob napadih Indije na Pakistan, presenetljivi neizvolitvi Friedricha Merza za nemškega kanclerja v prvem krogu (in izvolitvi šele v drugem), poskusu ponovnega, neuspešnega ukrajinskega vdora v Kursk, napadih Izraela na Gazo, izraelsko-ameriškega napada na civilno letališče v jemenski Sani in predhodnem zadetku izraelskega letališča Ben Gurion prihaja najpomembnejša  zunanjepolitična novica tega leta iz Rdečega morja.

Z letalonosilke USS Harry S. Truman naj bi v Rdeče morje namreč (znova) padlo letalo F/A-18, kar je že drugi takšen primer v zadnjem tednu.

Ameriška mornarica je v Rdečem morju izgubila še eno bojno letalo, kar je drugi incident z letalom F/A-18 Super Hornet z ladje USS Harry S. Truman v nekaj več kot tednu dni in tretja takšna izguba, odkar je Washington okrepil operacije proti upornim Hutijem v Jemnu.

Z letalonosilke USS Harry S. Truman naj bi v Rdeče morje (znova) padlo letalo F/A-18, kar je že drugi takšen primer v zadnjem tednu. Eno letalo stane od 60 do 70 milijonov dolarjev.

Uradna razlaga je, da gre za »nesreče«, strokovnjaki pa opozarjajo, da je najpomembnejši vzrok za te dogodke dejstvo, da mora letalonosilka, da bi se izognila raketam in dronom, ki jih izstreljujejo jemenski Hutiji, divje manevrirati, zaradi česar se nato dogajajo napake posadke in zdrsi letal s krova letalonosilke.

Letalo naj bi v zadnjem primeru padlo v morje, potem ko je med poskusom pristanka na letalonosilki prišlo do napake pri zaustavitvi, zaradi česar sta se morala pilot in častnik za oborožitvene sisteme katapultirati.

O dogodku je v torek prva poročala televizija CNN, ki se je sklicevala na več virov, seznanjenih z zadevo.

»Zaustavitev ni uspela, zato je letalo padlo čez krov. Oba letalca sta se varno katapultirala in ju je rešil helikopter, ki je bil dodeljen 11. helikopterski pomorski bojni eskadrilji,« je za USNI News povedal neimenovani obrambni uradnik.

»Letalca je pregledalo medicinsko osebje in ocenilo, da imata manjše poškodbe. Osebje v pilotski kabini ni bilo poškodovano.«

Letalonosilka Harry S. Truman Vir: Wikipedia
Letalonosilka Harry S. Truman. Vir: Posnetek zaslona, X

Do incidenta naj bi prišlo istega dne, ko je uporniška skupina Hutijev, ki jo podpira Iran, »streljala« na ladjo Truman, čeprav še vedno ni jasno, »ali sta dogodka povezana.«

V teku je uradna preiskava, ameriška mornarica pa podrobnosti še ni uradno potrdila.

Ravno prejšnji teden je z letala Truman med manevri izmikanja, da bi se izognili prihajajočemu raketnemu ognju Hutijev, padel še en F/A-18.

V ločenem incidentu decembra lani je križarka z vodenimi raketami USS Gettysburg pomotoma sestrelila letalo F/A-18 kmalu po izstrelitvi z ladje Truman za bombne napade na cilje Hutijev v Jemnu.

Vsak F/A-18 Super Hornet stane od 60 do 70 milijonov dolarjev, po ocenah Pentagona.

Hutiji trdijo, da so v zadnjem letu sestrelili tudi več kot deset ameriških brezpilotnih letal MQ-9 Reaper, od katerih je vsako vredno približno 30 milijonov dolarjev.

ZDA so se večkrat spopadle s Hutiji, odkar je skupina konec leta 2023 začela v Rdečem morju napadati ladijski promet držav, ki pomagajo pri genocidu nad Palestinci v Gazi.

Uradna razlaga je, da gre za »nesreče«, strokovnjaki pa opozarjajo, da je najpomembnejši vzrok za te dogodke dejstvo, da mora letalonosilka, da bi se izognila raketam in dronom, ki jih izstreljujejo jemenski Hutiji, divje manevrirati, zaradi česar se nato dogajajo napake posadke in zdrsi letal s krova letalonosilke.

Udarna skupina Truman je v okviru širše operacije ZDA in Združenega kraljestva izvedla številne zračne napade na Jemen.

Vendar je ameriški predsednik Donald Trump v torek napovedal, da bo Washington »takoj ustavil« bombardiranje, češ da so Hutiji »kapitulirali« in ne želijo več konfrontacije.

Kmalu po napovedi je Oman potrdil, da je posredoval pri sporazumu o prekinitvi ognja med Washingtonom in Hutiji, pri čemer sta se obe strani zavezali, da ne bosta napadali druga druge v Rdečem morju.

Kot opozarja Will Schryver, so skladišča protiletalskih raket ladij, ki spremljajo letalonosilko že prazna, zato so Američani prosili Hutije, da naj na njih ne streljajo med vračanjem v pristanišča. To, ne pa kapitulacija Hutijev naj bi bilo v ozadju zadnjega začasnega premirja.

Amerške ladje lahko namreč svoje strelivo dopolnijo samo v pristaniščih, ne pa na morju!

Vendar so nato iz Jemna prišle napovedi, da se bodo še hujši napadi na Izrael medtem nadaljevali.

Vsa letalska podjetja so opozorjena, da naj več ne vzletajo in pristajajo na izraelskih letališčih, ki bodo odslej, poleg blokiranega pomorskega prometa, stalna tarča jemenskih napadov.

»Zato menim, da je največji razvoj dogodkov leta dejansko kapitulacija ZDA v Jemnu«, je ocenil geopolitik Will Schryver, ki se je s točnimi napovedmi zunanjepolitičnih dogodkov doslej izkazal že velikokrat.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek