torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
ZDA svojo zaveznico opozorile, da ne želijo ukinitve jedrskega orožja
Združene države Amerike so Avstralijo pozvale, naj ne podpiše sporazuma o prepovedi vsega jedrskega orožja.
Svojo zahtevo vladi v Canberri pa je Washington obrazložil s trditvijo, da bi dogovor poglobil »razkol« med svetovnimi silami, saj ne bi odpravil »prevladujoče varnostne grožnje« v svetu.
Ameriško veleposlaništvo v Canberri je v torkovi izjavi za britanski Guardian dejalo, da avstralski podpis sporazuma »ne bo omogočil razširjenega odvračilnega odnosa ZDA«, pri čemer se je skliceval na ameriški »jedrski dežnik«, s katerim je Bela hiša obljubljala zaščito tudi nekaterim nejedrskim državam z ameriškim ogromnim jedrskim arzenalom.
U.S. planned to send up to six nuclear-capable B-52 bombers to the Tindal base in northern Australia, and this decision came just one week after the U.S. listed Communist China as its No. 1 #securitythreat.
— NFSC_HAGnews (@NFSC_HAGnews) November 8, 2022
Xi warns U.S could trigger arms race!https://t.co/wrYFXwpiLz
»Čeprav ZDA razumejo in delijo željo po pospešitvi ciljev jedrske razorožitve, ne podpiramo Pogodbe o prepovedi jedrskega orožja,« je dejal tiskovni predstavnik ameriškega veleposlaništva v glavnem mestu Avstralije.
Dodal je, da Washington »ne verjame, da je lahko napredek k jedrski razorožitvi ločen od prevladujočih varnostnih groženj v današnjem svetu.«
Svarilo iz Washingtona glede odločitve Avstralije prihaja po tem, ko je avstralska vlada nakazala spremembo v svojem stališču do Pogodbe o prepovedi jedrskega orožja v Združenih narodih, pri čemer se je odposlanec Canberre odločil vzdržati glasovanja o zadevnem ukrepu, potem ko so prejšnje administracije dosledno glasovale proti.
In the event of a Chinese assault on Taiwan, Australia faces a choice - to join the US or steer clear.
— RN Breakfast (@RNBreakfast) October 30, 2022
But tonight's @4corners reveals a major step up in committing to the US, so are we already locked in?@AngusGrigg https://t.co/ksVzJKvPr2
Za razliko od Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT) iz leta 1968, ki vsebuje le delne omejitve, si novejša Pogodba o prepovedi jedrskega orožja prizadeva ustvariti pravno zavezujočo prepoved vsega jedrskega orožja, vključno s testiranjem in skladiščenjem takšnega orožja.
Medtem ko so številne jedrske sile podpisale NPT, nobena še ni ratificirala druge pogodbe, ki je od uvedbe leta 2017 zbrala samo nejedrske države podpisnice.
US Admiral Charles Richard, in charge of the nuclear arsenal of the #USA says the war in #Ukraine could be "the opening act" for a larger war, probably against #China. Of course, #Washington is never behind any of these wars. pic.twitter.com/nJscdjYXh8
— tim anderson (@timand2037) November 9, 2022
Čeprav je Canberra podpisala NPT leta 1970 in od takrat sodi med zagovornice jedrske razorožitve, je hkrati bila dolgo časa pod jedrskim dežnikom ZDA – saj je del varnostnega pakta ANZUS iz obdobja hladne vojne poskušal obdržati Avstralijo in Novo Zelandijo daleč od dosega vpliva Sovjetske zveze.
Nova Zelandija se je odrekla kakršnemu koli jedrskemu orožju in se v osemdesetih letih prejšnjega stoletja razglasila za območje brez jedrskega orožja ter nekaterim ameriškim ladjam na jedrski pogon celo prepovedala pristajanje na otoku, a Avstralija ni naredila enakih korakov.
While the official US position on #Taiwan is “strategic ambiguity,” America’s actions are anything but ambiguous. Hudson's China Center Director @milesyu10 explains why the US should abandon pretense and embrace strategic clarity.https://t.co/ejsQ5o6lVh
— Hudson Institute (@HudsonInstitute) November 2, 2022
Kljub obetavajočemu stališču vlade premierja Anthonyja Albaneseja glede pogodbe o prepovedi jedrskega orožja, si ZDA še vedno vneto prizadevajo za namestitev jedrskih strateških bombnikov na avstralskem ozemlju, s čimer bi državo dejansko spremenile v vojaško središče, usmerjeno proti Kitajski, navaja lokalno preiskovalno poročilo.
V skladu s predlogom Pentagona naj bi bilo šest B-52 Stratofortresses nameščenih v novem »operativnem objektu za eskadrilje«, ki so ga zgradile ZDA v bližini letalske baze Tindal Kraljevih avstralskih zračnih sil.
Ameriška vojska je namreč že pripravila načrt za napotitev strateških bombnikov B-52 z jedrsko oborožitvijo v Avstralijo na dolgoročne rotacijske misije.
Pentagon želi spremeniti severno ozemlje države v ključno vojaško središče v konfliktu med Washingtonom in Pekingom, sta konec oktobra poročali avstralska televizijska postaja ABC in tiskovna agencija Reuters.
How odd we had to be reminded. The week our diplomats shifted from opposing the ban treaty was the week this same government announced nuclear capable B-52s would be operating out of purpose-built facilities at the NT’s RAAF base Tindal. Hard not to look confused.
— Michael Shoebridge (@MichaelS_SAA) November 8, 2022
Oporišče Tindal se nahaja približno 190 milj (okoli 306 kilometrov) južno od Darwina. Širitev vojaškega letalskega oporišča za potrebe Pentagona in nove vojne v tem delu sveta bi lahko stala do 100 milijonov dolarjev, dela naj bi bila dokončana do konca leta 2026.
Načrti ameriških snovalcev nove vojne - tokrat s Kitajsko - predvidevajo, da bi posamezni jedrski bombnik B-52 lahko poletel iz baze Tindal RAAF, odvrgel svoj 32-tonski tovor, vključno z 20 jedrskimi raketami na Peking.
Nato pa se vrnil v avstralsko oporišče brez dolivanja goriva, razen če bi bil sestreljen.