REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA: Neonacisti salutirali goreči svastiki, policisti pa pridržali le antifašiste

ZDA: Neonacisti salutirali goreči svastiki, policisti pa pridržali le antifašisteNeonaciji in nasprotniki - ZDA

Svoboda govora v ZDA je zaščitena bistveno drugače, kot na primer v evropskih državah. V ZDA prvi amandma k ameriški ustavi ščiti svobodo govora do te mere, da je dovoljeno tudi slaviti tudi neonacistične simbole in državo, zoper katero so ZDA v drugi svetovni vojni prelile kri na tisoče svojih vojakov.

In zato je v ZDA mogoče storiti marsikaj, česar v večini evropskih držav ni mogoče, oziroma je mogoče le pod določenimi pogoji – če se na primer sprijaznite z večletnim bivanjem za rešetkami zaporov. Še posebej v Nemčiji, ki ima do poveličevanja nacistične preteklosti »ničelno toleranco.« 

Kako drugače je to videti v praksi v ZDA, pa je bilo mogoče te dni opazovati v ameriški zvezni državi Georgiji, v mestu Newnan, kjer so imeli ameriški neonacisti in »supermačisti« svoj shod, na katerem so med drugim »zažigali« tudi velike svastike in nosili arijske in nacistične simbole, znane iz časov Tretjega rajha.

Pri tem je nekaj deset pripadnikov tega gibanja z nacističnimi pozdravi salutiralo več metrov veliki goreči svastiki. Zatem so se zbrali v mestu Draketown. Večinoma gre za pripadnike Nacional-socialističnega gibanja.

Prizori iz neonacističnih demonstracij v ZDA
Neonacistična svastika in ameriški neonacisti v Newnanu, desno spodaj pa trenutek, ko je lani vozilo v Charlotevillu zapeljalo v množico in je James Alex Fields ubil 32-letno Heather Heyer.  

Kot po navadi pa tudi to zbiranje neonacistov ni minilo brez odziva njihovih nasprotnikov. Pripadniki lokalne skupnosti so protestirali proti zbiranju neonacistov in pozivali k medrasni solidarnosti. Zbralo se jih je nekajkrat več kot neonacistov. Da se ne bi ponovili incidenti, kot v primeru neonacističnih demonstracij v mestu Charlottesville, kjer je neonacist James Alex Fields z avtomobilom zapeljal v množico in ubil 32-letno Heather Heyer, je obe skupini protestnikov razdvajalo več sto policistov. Pri tem pa so na policisti med demonstriranjem obeh skupin pridržali deset oseb – toda ne neonaciste, kot bi se to zgodilo v Evropi, pač pa pripadnike antifašističnih gibanj.

Razlog: zavrnili naj bi razkrivanje svojih obrazov, prikritih z maskami. To pa je v tej državi kršitev zakona, ki je bil v petdesetih letih prejšnjega stoletja sicer sprejet za to, da bi preprečil prikrivanje obrazov pripadnikov gibanja Ku Klux Klan.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek