REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA kuhajo novo, veliko »posredniško vojno« v Afriki: Sledi bitka za uran, plinovode, naravne vire in vpliv

ZDA kuhajo novo, veliko »posredniško vojno« v Afriki: Sledi bitka za uran, plinovode, naravne vire in vplivPlinovodi, uran iz bitka za naravne vire - nova fronta v Afriki. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vojska zahodnoafriške države Niger je z državnim udarom odstavila vlado in tako pripravila teren za nov spopad z Zahodom.

Rusija je sicer obsodila neustavno spremembo oblasti, vendar smatra državni udar za notranjo zadevo države.

V popolnem nasprotju pa so dejanja zahodnih držav - ZDA in ameriških zaveznic v Evropi.

ZDA in Francija že napovedujeta, da bosta podprla morebitno oboroženo intervencijo dela držav Gospodarske skupnosti zahodnoafriških držav (ECOWAS) proti Nigru, v kolikor se na položaj ne vrne odstavljeni predsednik.

Ob intervenciji Nigerije in ameriških zaveznic v ECOWAS-u pa Nigru podporo obljubljata najmanj dve sosednji državi (Burkina Faso in Mali), ki imata na oblasti prav tako vojaške uprave.

Za ZDA je to odlična priložnost, da novo vojno predstavijo kot vojno med demokracijami in diktaturami.

Dejansko pa sploh ne gre za to.

Če bi šlo, Washington v Ukrajini leta 2014 ne bi zrušil demokratično izvoljenega predsednika in podprl pučiste.

Nigerijski predsednik, ki je blizu oblastem v Parizu, že zahteva dovoljenje senata države, da sproži vojno proti Nigru.

V resnici tudi mednarodno pravo ne zapoveduje, da morajo vse države sveta biti demokratične.

V resnici tudi mednarodno pravo ne zapoveduje, da morajo vse države sveta biti demokratične. Zahteva pa, da brez upravičenih razlogov oziroma če niso napadene ne smejo uporabiti sile proti drugim državam.

Zahteva pa, da brez upravičenih razlogov oziroma če niso napadene ne smejo uporabiti sile proti drugim državam.

V tem smislu bi bil vsak napad na Niger in zaveznice seveda agresija – ista, kot jo Zahod očita Rusiji zaradi vojne v Ukrajini.

Notranja ureditev vsake države je namreč njena lastna - notranja zadeva.

Dokler Niger ne ogroža nikogar od sosedov, se sosede ne bi smele vojaško vmešavati.

Še posebej pa ne tuje sile - nekdanje kolonizatorke...

Toda vojna se že pripravlja.

Zahod sosede Nigra že hujska k vojaškemu posredovanju.

Na eni strani imamo zahodne in Združenim državam Amerike zveste članice ECOWAS-a, na drugi pa Niger, Mali in Burkino Faso, ki zagovarjajo panafriško vizijo Afrike, ki ne bi bile več odvisna od Zahoda.

Zahodne države namreč nekdanje kolonije s krediti in povzročanjem nestabilnosti zadržujejo v neokolonialnem jarmu.

Francoski imperij: Prikaz 14 afriških držav, ki jih Pariz obvladuje tako politično kot gospodarsko. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ob tem ima Niger že sklenjen varnostni sporazum z rusko skupino Wagner, medtem ko sosednja, prozahodna vlada Nigerije pošilja vojsko proti meji z Nigrom, s katerim je prekinila vso komunikacijo in v državo prenehala pošiljati tudi električno energijo.

V ozadju je tudi spopad za naravne vire.

Skozi Niger naj bi namreč potekal plinovod, ki naj bi iz Nigerije pripeljal plin na trge Evrope.

To je še posebej pomembno zato, ker je Evropska unija zaradi sankcij Rusiji in ameriške razstrelitve plinovodov Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju seprembra lani praktično ostala brez plina, ki prihaja po plinovodih.

Sedaj je EU odvisna od dražjega utekočinjenega plina, katerega cene zelo nihajo.

Toda trasa previdenega plinovoda gre skozi Niger, ta pa je sedaj bliže interesom Rusije in ne Zahoda.

Niger je eden od največjih proizvajalcev urana, čeprav od tega zasluži le malo – okoli 5 odstotkov od vsote, ki jo dobijo velike, tuje korporacije.

Niger je ob tem tudi eden od največjih proizvajalcev urana, čeprav od tega zasluži le malo – okoli 5 odstotkov od vsote, ki jo dobijo velike, tuje korporacije.

Predvsem francoske.

Zato gre v tem boju v resnici za upor nekdanjih kolonij zoper nekdanje gospodarje.

Niger je namreč bil v podobni situaciji kot večina držav v Zahodni Afriki, njegova nekdanja kolonialna vladarica Francija pa je še naprej imela finančno in vojaško moč nad državo ter se vmešavala v notranje zadeve te države.

Zahod v Afriki zanima le bogastvo posameznih držav. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Zaradi tega je državni udar med prebivalci Nigra v resnici dočakan z navdušenjem, saj so protestniki zahtevali, da naj francoski vojaki odidejo.

To zahteva tudi vojaška uprava Nigra.

Isto zahtevajo od ZDA, ki prekinitve pogodbe o namestitvi 1500 ameriških vojakov v Nigru - ne priznava...

Rusijo pa v Nigru doživljajo kot zaveznico.

V novem geopolitičnem okolju, v katerem živimo, imajo afriške države zdaj večji politični prostor in možnosti za izgon zahodnega vpliva.

Niger, obubožana in od vojne razdejana država brez dostopa do morja zato postaja nova fronta spopada Rusije in Kitajske na eni strani, in ZDA z lakajskimi zaveznicami na drugi strani.

V tem primeru pa ima Rusija možnost, da zadane velik udarec zahodnim interesom z relativno majhnimi vložki.

S pošiljanjem sodobne vojaške pomoči – na primer dronov Lancet – in oskrbo skupine Wagner bi lahko morebitno vojno na Črni celini obrnila v svoj prid.

V tem primeru ima Rusija možnost, da zadane velik udarec zahodnim interesom z relativno majhnimi vložki. To bi  lahko bil tudi asimetričen odgovor Rusije na ogrožanje njenih varnostnih interesov s strani članic EU in ZDA v Evropi.

To bi  lahko bil tudi asimetričen odgovor Rusije na njeno ogrožanje njenih varnostnih interesov s strani članic EU in ZDA v Evropi.

Toda tragično je, da se prav zato že pripravlja širša, afriška vojna.

Vendar to odpira možnost za resnično osvoboditev Afrike.

V dobi ameriške hegemonije in unipolarnega sveta so bile afriške države izpostavljene Zahodu.

Revni, obupani in nestabilni številni afriški narodi so se bili prisiljeni zanašati na svoje nekdanje kolonialne vladarje in ZDA za različne oblike pomoči.

To je še posebej veljalo v obdobju »vojne proti terorizmu«, ko so islamski upori ogrožali varnost njihovega prebivalstva.

Francoske in ameriške specialne enote so bile napotene v boj proti teroristom v zahodnoafriških državah, na primer pri grozljivi ugrabitvi v hotelu v Maliju leta 2015.

Vendar pa je ta pomoč, naj bo finančna ali vojaška, prišla za ceno, da so morale afriške države izpolnjevati različne zahteve Zahoda.

Pri tem je bil Zahod sam odgovoren tudi za rast islamskega radikalizma, ker je posebna zgodba.

Toda sedaj so se ZDA znašle v spopadu s tekmeci, predvsem Kitajsko in Rusijo.

Ti državi pa sta tako napredovali, da imajo afriške države zdaj na voljo druge »možnosti« za pomoč, kar jim omogoča, da povečajo svojo samostojnost.

Niger postaja najnovejša fronta tretje svetovne vojne, ki že poteka.

In zato prihaja do državnih udarov, ki so v resnici sredstva osvobajanja, saj so demokratično izvoljeni predsedniki pogosto le marionete Zahoda.

V samo enem letu je bila francoska vojska že izgnana iz Malija in Burkine Faso. In sedaj tudi iz Nigra.

Če bo državni udar v Nigru na koncu uspel, namerava nova oblast vzpostaviti tesnejše odnose z Rusijo, ki lahko postane nov in veliko manj zapleten porok varnosti.

Niger ima seveda tudi strateški pomen.

Čeprav ga je zlahka zavreči kot neobalno in obubožano državo sredi puščave, ima Niger kritične zaloge naravnih virov, vključno z uranom, premogom, zlatom, železovo rudo, kositrom, fosfati, nafto, molibdenom, soljo in drugimi surovinami.

Zaloge urana, ki jih ima Niger, so med največjimi na svetu, kar je absolutno ključnega pomena za jedrsko energijo.

V Franciji pa jedrska energija predstavlja okoli 70 odstotkov proizvodnje elektrike.

Prav zaradi tega razloga Francija ni pripravljena predati Nigra brez boja, zato se lahko obeta nova posredniška vojna.

Če bi bili interesi, ki jih podpira Zahod v državi, poraženi, bi bila strateška izguba zahodnih držav v smislu virov, ki jih Niger ima, ogromna, in zelo verjetno je, da bi Kitajska v tem procesu pridobila prednost pred Zahodom.

Zaradi vsega tega Niger postaja najnovejša fronta tretje svetovne vojne, ki že poteka.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek