nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
ZDA in Kitajska upata, da srečanje Trumpa in Kima bo
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo in kitajski zunanji minister Wang Yi sta v sredo v Washingtonu izrazila upanje, da bo do srečanja med predsednikom ZDA Donaldom Trumpom in voditeljem Severne Koreje Kim Jongom-unom prišlo v skladu z načrti 12. junija v Singapurju.
Pompeo je kitajskega kolega prepričal, da je stopil pred novinarje, ki jim je najprej povedal, da se je v Washingtonu ustavil mimogrede na poti domov s srečanja zunanjih ministrov skupine G20 v Buenos Airesu in da ni pričakoval novinarske konference, vendar se je uklonil želji gostitelja Pompea, ki ga ni bilo v Buenos Airesu.
Novinarska konferenca je bila sicer izjemno kratka. Zunanja ministra sta najprej zagotovila, da sta imela dobro srečanje, da sta obe državi zavezani konstruktivnim medsebojnim odnosom in da nadaljujeta pogovore o trgovinskih odnosih.
Pompeo je dejal, da sta govorila o pripravah na vrh Trumpa in Kima ter o trdni zavezi ZDA in Kitajske, da se pritisk na Severno Korejo ohrani skupaj s sankcijami, dokler ne bo popolne denuklearizacije Korejskega polotoka.
Wang je potrdil, da bo Kitajska spoštovala sankcije Varnostnega sveta ZN, glede vrha pa je izrazil upanje, da bo produktiven, ker je sedaj pravi trenutek za rešitev problema, za mir in za zgodovino. Pompeo pa je izrazil upanje, da bo vrh, ki ga je predlagal Kim, Trump sprejel. Trump naj bi bil na srečanje pripravljen.
Pompeo je kitajskemu gostu izrazil zaskrbljenost zaradi oboroževanja v Južnem kitajskem morju. Wang je zagotovil, da Kitajska tam na svojih lastnih otokih gradi le civilne in nekatere obrambne objekte in da ne gre za militarizacijo, ampak uresničevanje njene suverene pravice. Tako kot imajo ZDA vojsko na Havajih in Guamu.
Odgovor na vprašanje o tem, zakaj so ZDA umaknile vabilo Kitajski za udeležbo na skupnih vojaških vajah v Južnem kitajskem morju, je Pompeo zavrnil in novinarje napotil na Pentagon. Wang je dejal, da gre za zelo nekonstruktivno potezo, ki ne pomaga k razumevanju med državama.
State Department je prav v sredo razkril, da je njihov diplomat v kitajskem Guangzhoju utrpel podobne simptome, kot so jih ameriški diplomati na Kubi, kjer se je ugibalo o zvočnih napadih. Pompeo je dejal, da so to izvedeli šele pred kratkim in da jih skrbi zdravje njihovih diplomatov ter da izvajajo preiskavo, pri čemer Kitajska sodeluje v skladu z obveznostmi iz Dunajske konvencije o konzularnih odnosih.
Wang je to potrdil in zagotovil, da pomagajo pri preiskavi, ki sicer ni nič odkrila in ne želi, da se to vprašanje politizira.
Pompeo je zagotovil, da se ameriška politika "ene Kitajske" ne spreminja in ostaja takšna kot je. To pomeni, da ne bo priznanja Tajvana, ki ga ima Kitajska za svoje ozemlje in Wang je poudaril, da mora tako ostati še naprej.