torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Zavržno kitenje s tujim perjem: Pobili so 91 Tesel, preganjali Srbe, na evrski kovanec pa bi radi dali Srba Nikolo Teslo
Odločitev Hrvaške narodne banke, da na prve hrvaške evrske kovance postavi lik svetovno znanega znanstvenika Nikole Tesle, bi bila lahko pozitivna vest, dejanje, ki bi predstavljalo nov most med Srbi in Hrvati.
Toda kot vse kaže, se za to potezo res ne skriva nič dobrega.
To so že dokazale izjave vseh treh najvišjih predstavnikov Hrvaške – predsednika države, vlade in zunanjega ministra, ki so se odzvali na komentar Narodne banke Srbije, ki je ocenila, da gre za poskus prisvajanja srbske kulturne dediščine.
Nikola Tesla, par godina pre nego što su ga Hrvati stavili na svoj evro. pic.twitter.com/GyNQqZ9ab9
— Dr Небойша Кръстич (@HenryMiller2020) July 23, 2021
Predsednik vlade Andrej Plenković je dejal, da je Nikola Tesla po poreklu res Srb, da pa je »njegova vloga nevprašljiva« in da v Srbiji lahko imajo rezerve in svoje stališče, da pa »nimajo vpliva.«
Dodal je, da je bil Nikola Tesla rojen v Smiljanu in hodil v gimnazijo v Karlovcu in da so ga državljani predlagali kot lik na novih evrskih kovancih.
Predsednik države Zoran Milanović je dejal, da ima Nikola Tesla s Srbijo »manj zveze kot Bruce Lee« sicer mojster kung-fuja, ker je bil v »Srbiji dva dni.«
Nikola Tesla, kako ga zamišlja Zoran Milanović: pic.twitter.com/fKwKLKpzHr
— Plamenko Muratović (@PlamenkoM) July 25, 2021
Zunanji minister Hrvaške Gordan Grlić Radman pa je v podobni maniri dejal, »da celo ne ve, kakšno zvezo ima Nikola Tesla s Srbijo.«
In prav v tem je problem.
Ravno zanikanje najvišjih predstavnikov Hrvaške, da zveza Nikole Tesle s Srbijo obstaja, ob istočasnem poudarjanju njegovih povezav s Hrvaško, dokazuje slabo namero, oziroma, da gre res za »poskus prisvajanja«, ne pa za dodatno promocijo nečesa, kar je skupno več narodom.
"Kada Srbija uđe u Eurozonu, neka i ona predloži Teslu. Svi sretni", napisao je Zoran Milanović na Facebooku.
— Svetlana Janicijevic (@cecajanicijevic) July 24, 2021
Šta znam, uvek su mi nekako mali igrači ovi koji vole niske udarce.
Znani so primeri državnikov ali umetnikov in znanstvenikov, ki so na denarju več držav, na primer nekdanji jugoslovanski voditelj Josip Broz Tito.
Toda v teh primerih tuji državniki niso zanikovali znanih biografskih podatkov.
Hrvati napokon dobili priliku da na evro kovanicu stave nekog od tih svih svojih mističnih kraljeva i oni ipak odluče da to bude Nikola Tesla !
— Sapientia grano (@GranoSapientia) July 24, 2021
SRBIN čiji spomenik su srušili na početku rata,
SRBIN kome su pobili preko 100 članova uže i šire familije,
Nikola Tesla kot svetovno znan znanstvenik seveda pripada celotnemu človeštvu in zato s tem, da se njegovo ime in lik pojavljata marsikje ni nič narobe.
Angleška kraljica se nahaja na bankovcih 26 držav, omenjeni Josip Broz pa na bankovcih Gvineje.
S tem ni v resnici nič narobe.
This is the news of the day: Nikola Tesla Museum in Smiljane, Croatia, is closed due to the power outage. pic.twitter.com/dbVV4Gt1aJ
— Vedran Dzihic (@vedrandzihic) July 21, 2021
In lepo je tudi, da se na Hrvaškem v zadnjem času lepše ravna s kulturnimi spomeniki, tudi z rojstno hišo Nikole Tesle.
Lahko bi pa oblast na Hrvaškem medtem poskrbela, da rojstna hiša Nikole Tesle v Smiljanu dobi tudi - elektriko.
Toda dodaten problem, ki to ravnanje Hrvaške kaže v še bolj zavržni luči, pa je seveda dolga desetletja zelo problematičen odnos same Hrvaške do srbske manjšine na Hrvaškem in tudi do samega Nikole Tesle, njegovega rodnega kraja in njegovih sorodnikov na Hrvaškem.
Ta odnos je bil skrajno negativen.
In zato tudi na videz »pozitiven« odnos do Nikole Tesle na Hrvaškem ob iskanju hrvaških simbolov za evrske kovance v resnici ni iskreno pozitiven, pač pa lahko ima temelj zgolj v želji, da naj »sosedu crkne krava.«
To dokazujejo tudi ankete med hrvaškimi državljani, ki Nikolo Teslo na podoben način označujejo, če ne za Hrvata, pa vsaj kot nekoga »iz Hrvaške« in istočasno negirajo ali zanikujejo vse zveze velikega znanstvenika s Srbi in Srbijo.
Dal će Milanović da stavi na evro kolonu proteranih Srba iz Krajine? Kad već svojata Teslu...
— Goran 1244 (@akomozes) July 25, 2021
In zato je tudi izbor Tesle, ki je z okoli 23 odstotki glasov v anketi na Hrvaškem prišel na prvo mesto in premagal vse tekmece (celo Franjo Tuđmana, ustanovitelja Hrvaške, ki je dobil le 1,3 odstotka glasov) mogoče videti kot poskus ne le hrvaških oblasti, pač pa tudi velikega dela prebivalstva, da si prisvojijo »srbskega Teslo« in s tem - škodijo Srbiji in Srbom.
To pa ni prava pot, ki bi poglabljala zaupanje med narodi.
Lahko pa bi bilo seveda drugače. Srbske institucije so na primer obnovile rodno hišo velikega Hrvata, bana Jelačića na Petrovaradinu v Novem Sadu.
Tudi pri Tesli bi v Zagrebu lahko poiskali skupen jezik z Beogradom.
Podloga lika bi lahko bili na primer hrvaški in srbski simboli, saj so Srbi manjšina na Hrvaškem, ki je skozi dolgo skupno zgodovino odigrala pomembno, tudi pozitivno vlogo v tej državi, ne pa le hrvaška šahovnica, ki manjšinske Srbe na Hrvaškem spominja na zločinsko NDH in ustaštvo.
Vendar se to ni zgodilo.
Crkvu Svetog Petra i Pavla u Smiljanu, u kojoj je Nikola Tesla kršten, ustaše su porušile u Drugom svetskom ratu. Obnovljena je osamdesetih godina prošlog veka, a u poslednjem ratu je potpuno demolirana i oskrnavljena. #Tesla
— D.I.C. Veritas (@dicVeritas) May 14, 2020
Nesporno je tudi, da je bil Nikola Tesla naturaliziran Američan, ki je najpomembnejši del izobrazbe dobil v avstrijskem Gradcu.
Zato poteza Hrvaške, ki ob prisvajanju Tesle zanikuje srbske korenine in vse nehrvaške vezi Nikole Tesle - ni poštena in ni dobronamerna.
Gre pravzaprav za nadaljevanje vojne z drugimi sredstvi, tokrat propagandnimi in gospodarsko-političnimi.
V Srbiji prav zato na hrvaški predlog gledajo z nezaupanjem.
»Narodna banka Srbije meni, da bi uvrstitev lika Nikole Tesle na nacionalno stran evrskega kovanca ob predvidenem vstopu Hrvaške v evroobmočje predstavljala prisvajanje kulturne in znanstvene zapuščine srbskega naroda, glede na to, da se je slavni znanstvenik za časa svojega življenja opredeljeval za Srba po poreklu. Zato je povsem gotovo, da bi se sprožile aktivnosti pri pristojnih evropskih inštitucijah, da bi opozorili na neprimernost takega predloga,« so srbski mediji povzeli stališče Narodne banke Srbije (NBS).
Jedi govna, govedo. Tesla ima naslednike koje mogu staviti tacku na to vase sranje od predloga. Neka stave Bruce Lee a, mozda je u srodstvu sa Milanovicem, haha! Kretenu!
— Komendija (@dvaraba36870731) July 23, 2021
Na Hrvaškem so srbske ugovore odpravili s primerom podobnega ravnanja avstrijskih nacionalistov v primeru Slovenije.
Navedli so, da je tudi slovenski »knežji kamen« predstavljen na slovenskih evrskih kovancih kljub ugovorom desničarskih krogov iz Avstrije, ki so protestirali zaradi prisvajanja »avstrijskega kulturnega bogastva«, saj se je nahajal na Gosposvetskem polju na avstrijskem Koroškem.
Serbia’s central bank says it would take action if Croatia is allowed to put an image of scientist and inventor Nikola Tesla, an ethnic Serb born in present-day Croatia, on euro coins when it joins the currency union https://t.co/wpLzNbv91P
— Bloomberg Markets (@markets) July 23, 2021
Toda prav ta primerjava razkriva problem – Slovenija namreč na svoje kovance ni dala nekaj, kar je pred tem preganjala in uničevala in do česar bi se obnašala sovražno, to pa za Hrvaško ni mogoče reči, ko gre za Nikoli Teslo in Srbe na Hrvaškem.
Hrvaška država nosi veliko odgovornost za etnično čiščenje in zločine nad Srbi ne le med drugo svetovno vojno, ampak tudi po razpadu SFRJ, zaradi česar ni obsodila nikogar od pomembnejših zločincev.
Vodilni politiki Hrvaške pogosto opravičujejo tudi dejanja Hitlerjeve marionetne nacistilne tvorbe NDH in se radi fotografirajo v družbi tistih, ki ustaše slavijo. Ustaše, ki so odgovorni za množične poboje sorodnikov Nikole Tesle.
Stop the Croatian initiative to use the character of Nikola Tesla as a figure on EURO coin - Join me & sign the petition! https://t.co/xaMfIGBlcM
— ćaća (@kninkosovo) July 27, 2021
Prav zato je ta odločitev Hrvaške še toliko bolj licemerna, neiskrena in zlonamerna.
Ob tem v Srbiji ugotavljajo, da je na Hrvaškem Nikola Tesla »primeren« samo za drobne evrske kovance, torej za 50, 20 in 10 centov, medtem ko bosta na kovancu za dva evra zemljevid Hrvaške, na evrskem kovancu pa kuna.
To vidijo kot še en poskus poniževanja slavnega znanstvenika, ki je v anketi na Hrvaškem sicer dobil - največ glasov.
Zanimivo je, da tudi na Hrvaškem opozarjajo, da Nikola Tesla najbrž ne bi bil navdušen nad idejo hrvaških oblasti, da ga postavijo na evrokovance, še posebej zato, ker so njegov kip zrušili v času druge svetovne vojne, ko so pobili tudi večino njegovih sorodnikov ter nato še v devetdesetih letih, ko se je SAO Krajina uprla odhodu Hrvaške iz Jugoslavije, leta 1995 pa doživela etnično čiščenje Srbov v hrvaški vojaško-policijski akciji »Nevihta.«
Hrvaški zgodovinar Hrvoje Klasić je opozoril, da prav zato »Tesla ne bi želel biti na denarju države, v kateri se še vedno bolj razpravlja o njegovem nacionalnem poreklu, kot o genialnosti.«
Odločitev o Tesli na evrokovancih je sprejel premier in hkrati predsednik na Hrvaškem vladajočega HDZ-ja Andrej Plenković, leta 1992 pa je nek drug član taistega HDZ-ja odločil, da se trg Nikole Tesle, oddaljen le pet kilomerov od njegove rojstne hiše v vasi Smiljan, ne imenuje več po Tesli, pač pa po Stjepanu Radiću.
»Tri dni zatem pa so neznani storilci na tem trgu vrgli v zrak spomenik Nikoli Tesli. Rad bi imel časovni stroj, da se vrnem in da vidim izraze na obrazih teh ljudi, ko bi jim nekdo povedal, da bo Tesla 30 let pozneje na hrvaškem denarju,« poudarja hrvaški zgodovinar Hrvoje Klasić.
Zagreb and Belgrade have waged intermittent squabbles over bragging rights to the legacy of inventor Nikola Tesla, an ethnic Serb who was born in what is now Croatia.https://t.co/2o9mmaj3cW
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) July 26, 2021
»Če bi še obstajali živi nasledniki Nikole Tesle v Smiljanu, bi jih tako Hrvaška kot Srbija lahko vprašali, komu je slavni Tesla bolj pripadal: avstrijskemu cesarstvu, v katerem se je rodil, Avstroogrski, v kateri je rasel, ali Srbiji, kot državi srbskega naroda, ki mu je pripadal. Toda tega vprašanja ne moremo več nikomur postaviti, kajti ko so Hrvati od nacistov dobili NDH kot državo hrvaškega naroda, so vse Tesle v Smiljanu, skupaj njih 91 - poklali,« je o tem spomnil notranji minister Srbije Aleksandar Vulin.
Croatians were offered five motifs to rate, but they could also put in their own suggestions, and the motif of the #Croatian-born inventor and physicist, Nikola Tesla, was most-discussed among the publichttps://t.co/x40IDlV92M
— N1english (@N1info) July 20, 2021
Kot je dodal Vulin, »to, kar niso poklali ustaši v drugi svetovni vojni so končali ustaši v Blisku in Nevihti, zato v Smiljanu ni več Tesel, skorajda pa tudi ne več Srbov.«
»Komajda kakšen grob z imenom je še ostal, da ni bil uničen. Tesla, Srb iz Hrvaške do sedaj na Hrvaškem ni dobil nobenih velikih priznanj, zato bi bilo bolj pošteno, če bi Hrvaška na evro dala tiste, ki jim poklanja ulice in trge – Alojzija Stepinca, vikarja ustaške vojske Mila Budaka, enega od ustanoviteljev NDH in tvorca krilatice 'Srbe na vrbe' in morda Mira Barišića, obsojenega terorista in morilca veleposlanika Rolovića. Komur Hrvaška daje ulice, naj mu da tudi evro,« sklene Vulin.
»Če bi se to dogajalo v normalnih okoliščinah, lik Nikole Tesle na evrskih kovancih nikogar ne bi motil, toda tukaj gre vendarle za kitenje s tujim perjem. Seveda Tesla kot genij pripada celotnemu svetu in se v tem smislu lahko najde na denarju katerekoli države. Težavno in degutantno je to, da so na Hrvaškem dolga leta uničevali vse sledove Nikole Tesle. Uničena je cerkev, v kateri je bil krščen in v kateri je služil njegov oče, zrušili so spominsko obeležje, vsi njegovi sorodniki pa so izginili z obličja zemlje. Zato mi vse to deluje - neokusno,« ocenjuje srbski analitik Đorđe Vukadinović.
Srbija je na nogama nakon najave da će Nikola Tesla ići na hrvatski euro. Smatraju kako je to "prisvajanje kulturnog i znanstvenog naslijeđa srpskog naroda".
— DNEVNIK.hr (@DNEVNIKhr) July 22, 2021
Koje je vaše mišljenje? Treba li ili ne treba?
Više na --> https://t.co/qHYIM2c7Jp
Zato dejstvo, da si je večina na Hrvaškem zaželela Teslo na kovancih ni mogoče interpretirati tako, kot v vsaki običajni državi, kot izraz iskrenega navdušenja nad njegovimi dosežki in ponosa, pač pa tudi v luči zadnjih vojn, spopadov in slabih odnosov med Srbijo in Hrvaško, kot posledico spopadov iz devedesetih let.
Pomembni so motivi tistih, ki so glasovali, te pa so najbolje predstavili njihovi politiki, ki menijo isto.
Ti motivi pa niso dobri, ker so anketiranci na Hrvaškem za Teslo glasovali očitno zato, da bi sprovocirali, razjezili in se maščevali Srbom.
In te izjave kažejo, da Hrvaška svoje pritlehne namene skriva za evropskimi institucijami in si znotraj njih, tam, kjer Srbija nima besede, poskuša prisvojiti Nikolo Teslo.
Pri tem Hrvaška računa celo na podporo Slovenije, članico evroobmočja, ki jo zlorablja v tem kulturnem roparskem pohodu zoper Srbijo.
Something to keep in mind. Mr. Nikola Tesla. #tesla #inspiration pic.twitter.com/Vtickuihpe
— Fernando Cejas (@fernando_cejas) July 23, 2021
Takšno ravnanje si zato zasluži jasno obsodbo, ne pa razumevanje in podporo, ki ga sicer izraža večina slovenskih medijev.