REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zarif: »Čas je za kompromis, ZDA so pripravljene odpraviti skoraj vse sankcije zoper Iran«

Zarif: »Čas je za kompromis, ZDA so pripravljene odpraviti skoraj vse sankcije zoper Iran«Iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif. Vir: Twitter

Odhajajoči iranski zunanji minister Mohammad Javad Zarif je v posebnem poročilu parlamentu zapisal, da se je vlada Joeja Bidna strinjala z odpravo skoraj vseh ameriških sankcij proti Iranu, da bi tako dosegla skupno vrnitev k jedrskemu sporazumu iz leta 2015.

Poročilo vključuje podrobnosti, ki do zdaj še niso bile objavljene.

ZDA so sicer leta 2018 v času administracije Donalda Trumpa enostransko in neutemeljeno odstopile od sporazuma, nato pa je Teheran v odgovor sprejel ukrepe, ki so jih druge strani sporazuma razumele kot delne kršitve sporazuma.

In zakaj je to pomembno?

Predvsem zato, ker poročilo vključuje podrobnosti, ki do zdaj še niso bile objavljene.

Gre za najbolj uradno in najobsežnejše iransko poročilo o stanju »posrednih pogovorov« z Washingtonom, ki potekajo na Dunaju.

Dokument v jeziku farsi predstavlja tudi Zarifov »testament« za naslednjo, veliko bolj konservativno vlado Irana.

V ZDA sicer trdijo, da dokončnega dogovora še ni in da »ne bo nič dogovorjeno, dokler se ne dogovori vse.«

Zarif in iranska raketa
Zarif in iranska raketa. Vir: Twitter

Po poročanju Zarifa pa je ameriški predsednik Joe Biden pripravljen odpraviti ne le sankcije, ki jih je ob izstopu iz sporazuma uvedel nekdanji predsednik Donald Trump, ampak tudi večino sankcij, ki jih je Trump pozneje uvedel v okviru svoje strategije »največjega pritiska.«

Mednje spadajo imenovanje iranske Islamske revolucionarne garde za teroristično organizacijo in sankcije proti vrhovnemu vodji ajatolahu Aliju Hamneiju.

Z ameriškega seznama sankcij bi v primeru sporazuma odstranili več kot 1000 iranskih posameznikov in subjektov, umaknili pa bi tudi številne sekundarne sankcije, ki ameriškim podjetjem otežujejo poslovanje v Iranu.

V obsežnem poročilu je na kratko zapisano, da bodo nekatere ameriške sankcije veljale tudi po sklenitvi dogovora, vključno s sankcijami zoper vsaj eno iransko banko in nekaterimi metalurškimi in ladijskimi podjetji.

Po poročanju Zarifa je ameriški predsednik Joe Biden pripravljen odpraviti ne le sankcije, ki jih je ob izstopu iz sporazuma uvedel nekdanji predsednik Donald Trump, ampak tudi večino sankcij, ki jih je Trump pozneje uvedel v okviru svoje strategije »največjega pritiska.«

ZDA se po poročilu tudi niso strinjale z odpravo sankcij, ki so bile uvedene proti Iranu pred Trumpom in se nanašajo na vprašanja terorizma, razvoja balističnih raket in kršitev človekovih pravic.

Iran pa bi moral sprejeti izvajanje »dodatnega protokola«, ki omogoča poostrene jedrske inšpekcijske preglede OZN, preoblikovanje reaktorja za težko vodo Arak, omejevanje obogatitve urana na 3,67 odstotke in predajo več kot 300 kg urana, obogatenega nad to mejo.

V primeru dogovora bi Iran shranil svoje naprednejše centrifuge IR-2m, IR-4 in IR-6 in uporabljal 6.104 starejših centrifug IR-1.

Ključno pa je, da bi najnaprednejše centrifuge ostale v Iranu, namesto da bi jih odpeljali ali uničili, raziskave in razvoj naprednih centrifug pa bi se nadaljevali.

Zarif tudi ugotavlja, da se bodo jedrske omejitve, če bi Iran pristopil k sporazumu, začele zmanjševati v samo štirih letih.

Iranske centrifuge    Vir:YouTube
Iranske centrifuge. Vir: YouTube, posnetek zaslona

»Iran je dokazal, da lahko zelo hitro oživi svoj jedrski program, če je treba, včasih celo v manj kot enem dnevu,« je zapisal Zarif, ki poziva parlament, da sporazum podpre.

Za dosego dogovora sta potrebni pogum in pripravljenost dati prednost nacionalnim interesom pred osebnimi.

Zavrača tudi »lažne obtožbe« nasprotnikov dogovora v Teheranu na njegov račun in pravi, da je njegova pogajalska skupina »izčrpavajoče in dih jemajoče napore prepojila s krvjo«, da bi zaščitila iranske interese.

Zarif poziva poslance in novo vlado, naj pokažejo pragmatizem in sklepajo kompromise, namesto da bi se udinjali javnemu mnenju.

»Noben dogovor ni popoln za nobeno stran,« je zapisal, »maksimalizem pa vodi le do škodljivih in neskončnih pogajanj.«

»Za dosego dogovora sta potrebni pogum in pripravljenost dati prednost nacionalnim interesom pred osebnimi,« je prepričan Zarif.

Tiskovni predstavnik State Departmenta pa je dejal, da se o natančni naravi in ​​zaporedju ukrepov, povezanih s sankcijami zoper Iran še niso dogovorili in da se ZDA »o tem ne bodo pogajale preko medijev, ne glede na to, kaj Iran reče doma.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek