nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Zapor za bivšega šefa makedonske tajne policije
Sodišče v Makedoniji je danes izreklo sodbo v prvi zadevi, povezani s prisluškovalno afero leta 2015, ki je razkrila korupcijo v vladnih vrstah in vodila v globoko politično krizo. Bivši načelnik makedonske tajne policije Goran Gruevski je bil zaradi uničenja dokumentov, povezanih s prisluškovanjem, v odsotnosti obsojen na leto in pol zapora.
Gruevski je sicer pobegnil v Grčijo, kjer pa ga je v Solunu prejšnji mesec izsledila tamkajšnja policija. Na osnovi Interpolovega naloga je sedaj v priporu in naj bi ga izročili Makedoniji, a se temu upira in trdi, da je v domovini ogroženo njegovo življenje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pet od šestih uslužbencev, ki so sledili navodilom Gruevskega in so jim sodili zaradi ponarejanja uradnih listin, je bilo obsojenih na leto dni zapora, pogojno na tri leta. Šesta uslužbenka, ki je priznala krivdo, je bila obsojena na devet mesecev zapora, pogojno na tri leta.
Gre za sodbe v primeru Trdnjava 2, ki ga je sprožilo posebno tožilstvo, ustanovljeno septembra 2015. To je bil prvi primer, povezan z afero, ki jo je sprožilo razkritje prisluhov s strani tedaj opozicijskih socialdemokratov pod vodstvom sedanjega premierja Makedonije Zorana Zaeva. Prisluhi so razkrili ne le korupcijo v vrstah tedanje vlade premierja Nikole Gruevskega, ampak tudi to, da je ta nevarno zlorabljala sistem za prisluškovanje, saj je z njim že leta nezakonito prisluškovala več kot 20.000 državljanom, med drugim politikom in novinarjem.
Tedanji premier Gruevski je ob objavi prisluhov zatrjeval, da opozicija objavlja montirane telefonske pogovore, a pri Al Jazeeri Balkans so posnetke posredovali strokovnjakom v nemškem laboratoriju Tonambulanz, kjer je neodvisna preiskava pokazala, da gre za avtentične pogovore in da so bili posneti s profesionalno opremo.