REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zanikanje ali prikrivanje? Zgodba o dronu, ki je »ubil« svojega operaterja, naj bi bila le »miselni eksperiment«

Zanikanje ali prikrivanje? Zgodba o dronu, ki je »ubil« svojega operaterja, naj bi bila le »miselni eksperiment«Lahko verjamemo zanikanju uradnih predstavnikov ameriškega letalstva, ali pa gre le za operacijo 'zmanjševanja škode'? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Mediji so te dni obširno poročali o simulaciji, v kateri naj bi se brezpilotno letalo ameriških zračnih sil osvobodilo nadzora in celo »ubilo« svojega operaterja, kar je sprožilo strah pred revolucijo umetne inteligence.

O tem smo poročali tudi mi, naš stalni bralec pa nas je opozoril na pomembno nadaljevanje te zgodbe.

Ta simulacija se namreč, kot poroča New Scientist - ni zgodila.

Časnik se celo sprašuje, zakaj »tako hitro verjamemo grozljivkam o umetni inteligenci?«

Kasneje se je izkazalo, da niti simulacije ni bilo, pri čemer je USAF izdala zanikanje in posodobila izvirno poročilo, da bi pojasnila, da je Hamilton »napačno predstavil zadevo.«

V zgodbi, ki bi jo lahko iztrgali iz znanstvenofantastičnega trilerja, je bila hipermotivirana umetna inteligenca usposobljena za uničevanje raket zemlja-zrak samo z odobritvijo človeškega nadzornika – in ko je bila odobritev zavrnjena, se je obrnila zoper svojega upravljavca, da bi dosegla svoj cilj in dobila »točke«.

»Ni presenetljivo, da zgodba zveni izmišljeno - ker je. Zgodba izhaja iz poročila Kraljeve letalske družbe, ki opisuje predstavitev polkovnika ameriških letalskih sil (USAF) Tuckerja Hamiltona na nedavni konferenci v Londonu. V tem poročilu je navedeno, da je bil incident le simulacija, v kateri ni bilo pravega brezpilotnega letala in ni bilo dejanskega tveganja za katerega koli človeka – dejstvo, ki ga številni naslovi, ki pritegnejo pozornost, spregledajo.

Kasneje se je izkazalo, da niti simulacije ni bilo, pri čemer je USAF izdala zanikanje in posodobila izvirno poročilo, da bi pojasnila, da je Hamilton 'napačno predstavil zadevo.' Apokaliptični scenarij ni bil nič drugega kot hipotetični miselni eksperiment.«

Ameriški dron in raketa, prikaz izstrelitve  Vir: Atlantic
Ameriški dron in raketa, prikaz izstrelitve. Vir: Atlantic, posnetek zaslona

»'Ministrstvo letalskih sil ni izvedlo nobenih takšnih simulacij AI-dronov in ostaja zavezano etični in odgovorni uporabi tehnologije AI. Zdi se, da so bili polkovnikovi komentarji vzeti iz konteksta in naj bi bili anekdotični,' je za Insider povedal tiskovni predstavnik USAF.

Lahko verjamemo zanikanju uradnih predstavnikov ameriškega letalstva, ali pa gre le za operacijo 'zmanjševanja škode'? Tega v tem trenutku očitno ni mogoče z gotovostjo vedeti.

USAF se pred objavo ni odzval na zahtevo časopisa New Scientist za intervju,« piše New Scientist.

Kaj je torej res? Gre za napako medijev ali za naknadno »uradno« zanikanje, ki morda prikriva neprijetno dejstvo?

Lahko verjamemo zanikanju uradnih predstavnikov ameriškega letalstva, ali pa gre le za operacijo zmanjševanja škode?

Tega v tem trenutku očitno ni mogoče z gotovostjo vedeti.

A tudi če se omenjen incident ni zgodil in je šlo le za »miselni eksperiment« je res, da umetna inteligenca (AI) poleg številnih prednosti prinaša tudi nevarnosti, na katere je pred kratkim opozorilo več kot 1000 znanstvenikov, vodij projektov in javnih osebnosti, ki so zahtevali celo začasno ustavitev teh projektov, ker bi lahko bili nevarni za človeštvo.

O tem se strinjajo celo roboti...

Celo dva o treh najpomembnejših »očetov« umetne inteligence se strinjata, da je AI zelo nevarna za človeštvo.

Hkrati pa je res, da so programi ChatGPT in Bingova različica istega jezikovnega modela, ki deluje celo na bolj izpopolnjenih algoritmih še posebej v zadnjega pol leta pokazali svojo moč pri pridobivanju in oblikovanju informacij in celo pri kreativnem »ustvarjanju« - praktično vsemu svetu.

Elon Musk opozarja, da bo do razvoja splošne umetne inteligence prišlo v treh do šestih letih.

In da bo nato družba v naslednjih treh desetletjih preoblikovana do neprepoznavnosti...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek